Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

İçkiye dikkat

28.07.2021
22

Amerika Birleşik Devletlerili tahlilciler çalışmalarında, tam içki çeşitlerinin meme illet hastalıki tehlikesini artırdığını ortaya koydu. Yapılan eskiki çalışmalarda da içki tüketimiyle meme illet hastalıki arasında irtibat kurulmuş ancak, değişik …

Amerika Birleşik Devletleri ’li tahlilciler çalışmalarında, tam içki çeşitlerinin meme illet hastalıki tehlikesini artırdığını ortaya koydu.

Yapılan eskiki çalışmalarda da içki tüketimiyle meme illet hastalıki arasında irtibat kurulmuş ancak, değişik cinsteki içkili alkollerin, öbürlerine göre daha tehlikeli olup olmadığı mevzusunda paradokslu değerlendirmeler yapılmıştı.

Amerika Birleşik Devletleri Oakland Üniversitesi Devamlı Tıbbi Bakım Programı ’ndan Dr. Arthur Klatsky başkanlığındaki araştırma takımı tarafından yapılan ve içki cinsine bakılmaksızın ne kadar harcandığının araştırıldığı araştırma, İspanya ’nın Barcelona kentinde tertip edilen Avrupa illet hastalık Teşkilatı ’nün buluşmasında açıklandı.

Araştırmada, içkili alkol tüketimi alışkanlığı olan 70 bin 33 bayana, 1978 ve 1985 seneleri arasında, sağlık muayeneleri sırasında sualler soruldu. 2004 senesine kadar bu bayanların 2 bin 829′una meme illet hastalıki teşhisi kondu.

Klatsky ve takımı, araştırmalarında bayanların hangi cins içkili alkol aldığını ve ne kadar harcadığını araştırdı ve günde bir bardaktan az içenlerle karşılaştırma yapıldı.

Tahlilciler, şarap, bira ya da likör içen bayanlar arasında meme illet hastalıki tehlikeyi açışından bir fark bulunmadığını ortaya koydu.

Araştırmaya göre, günde bir bardaktan az içen bayanlarla karşılaştırılan, günlük içki tüketimi günde bir ya da iki bardak olan bayanların, meme illet hastalıkine tutulma tehlikeyi yüzde 10, günde 3 bardaktan fazla alkol alan bayanlarınki de yüzde 30 daha fazla bulunuyor.

Çalışmayla iletişimi bulunmayan İtalya ’daki Avrupa Onkoloji Enstitüsü ’nden Patrick Maisonneuve, bu bilgilerin şimdiye kadar büyük miktarda göz arkasını edilen tehlike etmenleri olduğunu ifade etti.

Cins değil ölçü
Maisonneuve, biradan daha sağlıklı olduğunu düşündükleri için bayanların şarap içmesinin doğru olmadığını, sualin içkili alkolün cinsiyle değil, harcanan ölçüyle alakalı olduğunu aksiyomdu.

Bazı uzmanlar da çalışmalarda kalp rahatsızlığına karşı gözettiği ortaya konan kırmızı şarabın sağlıklı olduğu güzergahındaki muhtelif teklifler bulunması sebebiyle kafaların karışacağına işaret etti.

Başka bir uzman grubu ise içki tüketiminin, kandaki illet hastalıke neden olabilecek hormon seviyesini artırdığını düşünüyor.

İngiliz illet hastalık Mecmuası ’nde British Journal of Cancer 2002′de yayımlanan verilerde, İngiltere ’de senede 44 bini bulan meme illet hastalıki hadiselerinin yüzde 4′şöhretin içki tüketimiyle iletişimi bulunduğu ortaya konmuştu.

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=37967&cat=220&dt=2007/09/28

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.