Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

İdeal kilonuz mu, sizi mutlu eden kilo mu?

17.07.2021
12
İdeal kilonuz mu, sizi mutlu eden kilo mu?

Hangisi daha ehemmiyetli? İdeal kilomuz mu bizi mutlu eden kilo mu? Bu sualin doğru cevabı ”sağlıklı olduğumuz kilo” olmalı. Mezuniyet balosu, düğün gibi bayanları her …

Hangisi daha ehemmiyetli? İdeal kilomuz mu bizi mutlu eden kilo mu? Bu sualin doğru cevabı ”sağlıklı olduğumuz kilo” olmalı.

Mezuniyet balosu, düğün gibi bayanları her anlamda baskı altında sezdiren zamanlarda “kilo” kaybedip “form” yakalamak mevzusu da bir baskı sebebi olabilir. Bu stresli süreçler, vücudunuza ve psikolojinize hasar verecek metbitkilar uygulamanıza yol açabilir. Peki, sahiden de bu kadar ileri gitmeniz gerekiyor mu?

GAZETE HABERTÜRK – TAYLAN KÜMELİ

Uzmanların da belirttiği asıl şu ki, şayet ideal kilonuz size mutlu eden kilo değilse – sağlıklı olacağınız en alt kiloya dek bir uzman himayesinde düşmenizde mahzur yok. Ancak şayet çok kiloluysanız, beden ağırlığınızın %10′undan aşırısını “süratle” kaybetmeniz bazı sağlık meselelerine yol kalemtıraşı gibi, bir uzman hakimiyetinde doğru zaman zarfında kilo kaybetmeniz bu tehlikeleri birer avantaja dönüştürebilir. Çünkü uzmanınızın önceliği hız değil, sıhhatiniz olacağından kan şekeriniz dengelenebilir, makûs mizaçlı kollesterol kıymetiniz eksilebilir, kalp krizi tehlikeniz de ortadan kalkabilir. Ve hakikatinde size daha uzun vadeli bir form yakalama sürecine hazırlayabilir.

Kilonun ayarlanması
Kilonuzu ayarlamak beden ısınızdan tutun da, hormonal balansınıza, beden kimyevilerinize, açlık işaretlerinizin sıklığı ve şiddetine göre ölçülerek tespit edilir. Bu yalnızca genetik servet sorunu olmadığı gibi, ideal noktanızı ve şu an sahip olduğunuz ağırlığı yeme alışkanlıklarınız da tanımlar.

Fazla yeme alışkanlığı hakikatinde bireyin iç sisteminin ve ruhsal yapısındaki bazı zindelerin mahsulüdür. Bu da bireyin sahip olduğu ve olacağı kiloyu doğrudan tanımlar. Yeme oranı çoğaldıkça beden daha yüksek bir kiloya kendisini ayarlayarak korunur. Doğru bir beslenme siyaseti, aralıksız yükselme üzerine oluşan bu ayarlamayı “resetler” ve yine yapılandırır.

Bu güçtür ancak olanaksız değildir. Minik farklılıklarla başlayan metamorfoz süreci, sahici ve tesirli usullere dek uzanacaktır. Anlaşılacağı gibi bu bir metbitki tanımlama süreci olduğu kadar zaman ve sabır sürecidir de.

Kilo kaybında doğru oran
Bedenin direnç noktasını doğru beslenme stratejileri ile kırarak, metabolizmayı yine yapılandırmak bireyin yaşayışına ve muayenehane bilgilerine özgü bir strateji savaşıdır.

Bir seferde kaybedeceğiniz kilolardan ziyade, zaman içerisindeki kilo kaybetme ritminiz ve biçiminiz, kilolarınızın hormonal yahut iç-sisteminize dayalı bazı meselelerle boğuşması beden haritanızı çıkartmada çok ehemmiyetlidir. Zira, başta hormonlarınız olmak üzere biyokimyasal yapınız sizi daha aç ve daha az hareketli kılıyor olabilir. Kilo kaybınızdaki doğru oranı tanımlarken daha önceki usullere müracaat etemez, göz kararı “ben nasıl olsa vücudumu öğrenirim!” felsefesi ile karar veremezsiniz. Zira çoğu zaman şuursuzca yaptığımız beslenme ve egzersiz yanlışları bizi çok yanlış kilolara ve rahatsızlıklara taşımıştır. Kendinize ve sizi yönlendiren uzmana zaman tanımalısınız. Yeni beslenme ve egzersiz alışkanlıkları edinerek sağlayacağınız doğru kilo için “ben bilirim” fikrinden sıyrılmalı ve bilimsel olarak donatılmış şahısların fikirlerini değerlendirmelisiniz.

Ne kadar kilo vermeliyiz?
Bir çok birey bu mevzuyu gereğinden fazla geliştirerek, kendileri için olanaksız yahut hasar verici kilolar hedeflerler. Oysa, hakikatçilikle tanımlanan bir hedef kilo şahsı pozitif olarak mbitkiive edeceği gibi, galibiyetli netice alınmasına da takviyeci olur. Yukarıyada da laf ettiğim gibi, bireyin ideal kilosundan “direnç” kilosuna dek hesaplamak, ona özgü bir uzman metodu ile muhtemeldir. Hedef kiloyu tanımlamada ilk etmen, bireyin muayenehane geçmişi olacaktır. Zira göz önünde yakalanan ilk husus “sağlıktır”. Diyelim ki, özel bir günden once düğün/ mezuniyet kilo vermek için alt yukarıya 3ay/6 ay evvelden diyetisyen denetimide kilo vermeye başladınız. Galibiyetli de oldunuz. Laf gelimi, hedeflediğiniz 10 kiloyu verebildiniz. Ancak beklediğiniz süreç başladığında bir kaç kiloyu geri aldınız. İşte bütün de bu noktada aralıksız olarak yemenize neden olan “mbitkiivasyonu” bulup tesirsiz hale getirmelisiniz ki, bu genellikle “strestir.” Bu davranışınız mevzubahisi özel gün sona erdiğinde de formunuzu gözetmenize takviyeci olacak tutumdur. Aksi halde, kendinizi sağlıklı beslenme disiplininden kopartırsanız oldukça hızlı bir şekilde verdiğiniz kiloları geri alabilirsiniz.

Bunun yanı gizeme , stresli süreçleriniz zarfında aldığınız bir kaç kilo sizi vazgeçirmesin. Gerçekten kilo almak demek, yağ kütlenizin çoğalmasıdır. Bir kaç gün içinde alınan kilolar büyük ihtimalle su kütlesinin çoğalmasından ileri kazanç ki, bu da palavracı kilo dediğimiz vaziyettir. Palavracı kiloların mbitkiivasyonunuzu bozmasına izin vermeyin. O halde, kantardaki sayılara odaklanmak yerine minik tedbirlere göz atmak en iyisi olacaktır. Baktınız ki, stres sizi acıktırıyor ve emelinizden saptırıyor; en azından kahvaltı öğünüzü hakimiyet altına alarak işe başlayınız. Minik hareket fırsatlarını kaçırmayınız. Bu küçük ihtiyatlar, kazandığınız doğru alışkanlıkları geri çağıracak ve yine form yakalamanıza takviye edecektir.

Minik İpuçları
* Öğünlerinizi aksatmayınız. Kumpaslı olarak öğünlerini tamamlayanlar fazla açlık yaşamadıklarından kilo kaybetmede daha galibiyetlidirler.

* Ayakta yemeyiniz. Yiyeceğiniz ne olursa olsun, tabak kullanınız ve sofraya bitkiurunuz. Yemeğinizden sevinç alınız. Bu merasimsel davranış porsiyonunun tamamını tamamlamadan doymanızı sağlar.

* En az 30 dakikanızı harekete ayırın. Sizin için uygunsa dans edebilir, merdiven inip çıkabilir yahut dört başı mamur bir egzersiz de yapabilirsiniz.

* Neyi ne kadar harcadığınız büyük fark yaratır. Aslan payını lifli yiyeceklere ayırırken, minik porsiyonları “riskli” statüsünü verebileceğimiz yiyeceklere tahsis edebilirsiniz.

* Pozitif düşünün… Sağlıklı bir yaşam stilinin getirilerine odaklanmak sizi her zaman emelinize yakın yakalayacaktır. İnanın, bu kantardaki sayılardan çok daha aşırısını size kazandırır.

Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber/564526-ideal-kilonuz-mu-sizi-mutlu-eden-kilo-mu

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.