Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

İftardan sonra ağırlık çökmesi nasıl yasaklanır ?

31.03.2021
22

Oruç açtıktan sonra yorgunlaşıyor musunuz ? Yasaklamak elinizde. Bazı yemeklerden sonra çoğu bireyin üzerine bir rehavet çöker ve uyuklamaya başlar. Bu gidişat özellikle Ramazan ’da iftar sonrası …

iftar ağırlık
Oruç açtıktan sonra yorgunlaşıyor musunuz ? Yasaklamak elinizde.

Bazı yemeklerden sonra çoğu bireyin üzerine bir rehavet çöker ve uyuklamaya başlar. Bu gidişat özellikle Ramazan ’da iftar sonrası ortaya çıkar. Peki insan organizmasında böyle bir gidişatın büyümesine neden olan etmenler nelerdir ?

Yemek sonrası neden uyku kazanç ?
Gün içerisinde beden ısısı iki kere düşer. Bunlardan biri sabaha karşı 03.00 suları, öbürü ise öğleden sonra 14.00-15.00 saatleri arasıdır. İnsanların öğle yemeğinin ağırlığına bağladığı bu rehavet yarıyılı, hakikatinde bedenin uykuya en eğilimli olduğu saat dilimi olup, bu saat aralıkları uykunun en nitelikli olduğu zamandır. Öteki bir neden ise ağır besinlerin yenildiği öğün sonrası karbonhidratlı gıdaların insüline süratli yanıt vermesi neticeyi büyüyen kan şekeri azlığıdır. Yeteri kadar enerji alamayan beyin çalışmasını yavaşlatarak en ekonomik koşullarda vazife yapmaya çalışır. Laktik asit de yemek sonrası uyku halinin ehemmiyetli bir sebebidir. Laktik asit, beden yorulduğunda oksijensiz solunum neticeyi adalelerde üretilen bir ürün olup bedene bitkinlik verir ve bu gidişat bireylerde uykuya meyil oluşturabilir. Bazı gidişatlarda da yemek sonrası bedende metabolik alkaloz büyür. Mide içerisindeki gıdaların hazmedilmesi için asit civara lüzum vardır. Mide bu asit etrafı sağlayabilmek için kandan hidrojen iyonlarını alır. Bu gidişat kanda hidrojen iyonlarının eksilmesine neden olarak kanı bazik civara doğru kaydırır. Kanda oluşan bu alkaloz civar ise uyku meyline neden olabilir.

İftar sonrasındaki uyku halinin sebebi
Uzun süren açlık sonrası, besinlerle beyne süratli glikoz erişmesini sağlayan şekerli besinler alındığında, ani yükselen kan şekerine karşılık salınan insülin hemen kan şekerinde düşmeye neden olur. İşte yemek sonrası bireylerde ortaya çıkan tembelliğin sebebi, bu cins biyokimyasal olaylardır.

Sahurda akışkan ve prbitkiein alınmalı
İftar ve sahurda mide, fazla ölçüde besinlerle doldurulmamalı. Sahur yemeğinde, gün boyu lüzum dinlenecek akışkan ve prbitkiein ihtiyacı ön tasarıda olmalı, karbonhidratlar uyku ve tembellik verdiği, düşünsel işlevleri yasakladığı için, hudutlu veya az ölçüde harcanmalı. İnsanlar, enerji kaynağı olarak organik maddeleri kullanırlar. Bunlar; karbonhidratlar, prbitkieinler ve yağlardır. Takribî, 1 gr. karbonhidrat ve 1 gr. prbitkieinden 4 kalori sağlanırken, yağlardan 9 kalori elde edilir.

Karbonhidratlar; en çok harcanan yiyecek kategorisidir. Gelişmiş ülkelerde günlük enerjinin vasati yüzde ellisi karbonhidratlardan kazançken, büyümekte olan ülkelerde oran yüzde yetmişi aşabiliyor. Kanda gezen başlıca yakıt, glikozdur. Beyin gibi bazı uzuvlar, başka bir yakıtı hemen kullanmazlar. Açlık sırasında beyin; öteki uzuvlara giden glikozun çoğunu durdurarak kendine alır ve sistemini korur. Bu gidişat, öncelik hakkı gibi düşünülmemeli. Prbitkieinler de zorunlu enerjinin yalnızca yüzde on beşini sağladıklarından, genelde kalori kaynağı biçiminde düşünülmezler. Zira hazmedilmeleri ve yakılmaları sırasında tüketilen enerji, verdiklerinin yüzde bitkiuzuna kadar erişebilir. Temelinde prbitkieinler, hücre ve dokuların yapı taşları olmak üzere vazife alırlar. Aynı zamanda, enzim ve hormonların üretimi için de zorunludurlar. En yoğun enerjiyi ise yağlar sağlar.

Bunlara dikkat!
* İftarda fazla yemek harcanmamalı, mide bir anda doldurulmamalı.
* Karbonhidrattan fukara, prbitkieinden zengin yiyecekler harcanmalı.
* Bireyin kalp hastalığı yoksa yemek sonrası kafeinli meşrubatlar içmemeli. Türk kahvesi seçim edilebilir.
* Kısa bir yürüyüş yapılmalı.

Prof. Dr. Yavuz Baykal- Zaman

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=97470&cat=220&dt=2008/09/14

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.