Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

İftardan sonra ağırlık çökmesi nasıl yasaklanır ?

31.03.2021
42

Oruç açtıktan sonra yorgunlaşıyor musunuz ? Yasaklamak elinizde. Bazı yemeklerden sonra çoğu bireyin üzerine bir rehavet çöker ve uyuklamaya başlar. Bu vaziyet özellikle Ramazan’da iftar sonrası …

iftar ağırlık
Oruç açtıktan sonra yorgunlaşıyor musunuz ? Yasaklamak elinizde.

Bazı yemeklerden sonra çoğu bireyin üzerine bir rehavet çöker ve uyuklamaya başlar. Bu vaziyet özellikle Ramazan’da iftar sonrası ortaya çıkar. Peki insan organizmasında böyle bir vaziyetin büyümesine neden olan etmenler nelerdir ?

Yemek sonrası neden uyku kazanç ?
Gün içerisinde beden ısısı iki defa düşer. Bunlardan biri sabaha karşı 03.00 suları, değişiği ise öğleden sonra 14.00-15.00 saatleri arasıdır. İnsanların öğle yemeğinin ağırlığına bağladığı bu rehavet yarıyılı, gerçeğinde bedenin uykuya en eğilimli olduğu saat dilimi olup, bu saat aralıkları uykunun en nitelikli olduğu zamandır. Öteki bir neden ise ağır besinlerin yenildiği öğün sonrası karbonhidratlı gıdaların insüline süratli yanıt vermesi neticeyi büyüyen kan şekeri azlığıdır. Yeteri kadar enerji alamayan beyin çalışmasını yavaşlatarak en ekonomik koşullarda misyon yapmaya çalışır. Laktik asit de yemek sonrası uyku halinin ehemmiyetli bir sebebidir. Laktik asit, beden yorulduğunda oksijensiz solunum neticeyi adalelerde üretilen bir mahsul olup bedene bitkinlik verir ve bu vaziyet bireylerde uykuya meyil oluşturabilir. Bazı gidişatlarda da yemek sonrası bedende metabolik alkaloz büyür. Mide içerisindeki gıdaların hazmedilmesi için asit etrafa gereksinim vardır. Mide bu asit etrafı sağlayabilmek için kandan hidrojen iyonlarını alır. Bu vaziyet kanda hidrojen iyonlarının eksilmesine neden olarak kanı bazik etrafa doğru kaydırır. Kanda oluşan bu alkaloz civar ise uyku meyline neden olabilir.

İftar sonrasındaki uyku halinin sebebi
Uzun süren açlık sonrası, besinlerle beyne süratli glikoz erişmesini sağlayan şekerli yiyecekler alındığında, ani yükselen kan şekerine karşılık salınan insülin hemen kan şekerinde düşmeye neden olur. İşte yemek sonrası bireylerde ortaya çıkan tembelliğin sebebi, bu cins biyokimyasal olaylardır.

Sahurda akışkan ve protein alınmalı
İftar ve sahurda mide, fazla ölçüde besinlerle doldurulmamalı. Sahur yemeğinde, gün boyu gereksinim dinlenecek akışkan ve protein ihtiyacı ön tasarıda olmalı, karbonhidratlar uyku ve tembellik verdiği, düşünsel işlevleri yasakladığı için, hudutlu veya az ölçüde harcanmalı. İnsanlar, enerji kaynağı olarak organik maddeleri kullanırlar. Bunlar; karbonhidratlar, proteinler ve yağlardır. Takribî, 1 gr. karbonhidrat ve 1 gr. proteinden 4 kalori sağlanırken, yağlardan 9 kalori elde edilir.

Karbonhidratlar; en çok harcanan yiyecek kategorisidir. Gelişmiş ülkelerde günlük enerjinin vasati yüzde ellisi karbonhidratlardan kazançken, büyümekte olan ülkelerde oran yüzde yetmişi aşabiliyor. Kanda gezen başlıca yakıt, glikozdur. Beyin gibi bazı uzuvlar, başka bir yakıtı hemen kullanmazlar. Açlık sırasında beyin; öteki uzuvlara giden glikozun çoğunu durdurarak kendine alır ve sistemine gözetir. Bu vaziyet, öncelik hakkı gibi düşünülmemeli. Proteinler de zorunlu enerjinin yalnızca yüzde on beşini sağladıklarından, genelde kalori kaynağı biçiminde düşünülmezler. Zira hazmedilmeleri ve yakılmaları sırasında tüketilen enerji, verdiklerinin yüzde otuzuna kadar erişebilir. Temelinde proteinler, hücre ve dokuların yapı taşları olmak üzere misyon alırlar. Aynı zamanda, enzim ve hormonların üretimi için de zorunludurlar. En yoğun enerjiyi ise yağlar sağlar.

Bunlara dikkat!
* İftarda fazla yemek harcanmamalı, mide bir anda doldurulmamalı.
* Karbonhidrattan yoksul, proteinden zengin gıdalar harcanmalı.
* Bireyin kalp hastalığı yoksa yemek sonrası kafeinli meşrubatlar içmemeli. Türk kahvesi seçim edilebilir.
* Kısa bir yürüyüş yapılmalı.

Prof. Dr. Yavuz Baykal- Zaman

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=97470&cat=220&dt=2008/09/14

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.