Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

İftardan sonra sigarayı, üst üste içmeyin

03.04.2021
10
İftardan sonra sigarayı, üst üste içmeyin

İftarın sigarayla açılması ve yemek sonrası üst üste içilen sigara bedendeki tüm damar sisteminin balansını bozuyor. Özellikle kalp rahatsızlığı olanlarda kalp krizine ve beyin damarlarında oluşturduğu …

İftarın sigarayla açılması ve yemek sonrası üst üste içilen sigara bedendeki tüm damar sisteminin balansını bozuyor.

Özellikle kalp rahatsızlığı olanlarda kalp krizine ve beyin damarlarında oluşturduğu tıkanmalarla da felce neden oluyor. İstenmeyen bu ani neticeler vefat ya da kalıcı sakatlıkları da birliktesi getirebiliyor. İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Sağlık Kurumu Kalp Damar Cerrehisi Muayenehane Şefi Doç. Dr. Ali Gürbüz, Ramazan ’da yakalanan oruç sebebiyle gün boyu nikbitkiin almayan bedene, iftarla beraber üst üste yakılan sigarayla nikbitkiin yüklenmesinin çok büyük tesir yaptığını söyledi. Ramazan ’da sigara tiryakilerinin çoğunun, iftar yemeğine başlamadan hemen bir sigara içtiklerini belirten Doç. Dr. Gürbüz, aç karnına içilen sigaranın hasarlarının çok daha fazla olduğunu kaydoldu.

SİSTEM ALTÜST OLUYOR
Gürbüz, “Üst üste yakılan sigarayla nikbitkiin yüklenmesi klasik günlerdeki içicilikten daha fazla hasar vermektedir. Zira gün boyu aç kalan bedende kan şekeri ehemmiyetli miktarda düştüğünden bunun üzerine bir de süratle verilen nikbitkiin ve sigaranın içeriğinde bulunan takribî 4 bin ayrı hasarlı madde ilave edilince kandaki yoğunlukları çok süratle yüksek noktalara erişmekte, bu da tüm damar sisteminin balansını bozarak özellikle kalp rahatsızlığı olanlarda kalp krizine ve beyin damarlarında oluşturduğu tıkanmalarla da felce neden olmaktadır” dedi.

HÜCRELER BİTKİN OLUYOR
Tiryakilerin, Ramazan ayını sigarayı vazgeçmek için bir başlangıç noktası olarak değerlendirmeleri gerektiğini belirten Gürbüz, “Hücreler gün sonu bitkinliği içersinde, nikbitkiini ve sigaranın hasarlı maddelerini kandan uzaklaştırabilecek dinçlikte olmazlar. Beyin ve kalp hücreleri fazla zorlanır” dedi.

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=37972&cat=220&dt=2007/09/28

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.