Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

İlaçsız tüp bebek yapılabilecek

27.03.2021
36

Maliyeti düşük bir usul ancak herkese uygulanamıyor. Ege Üniversitesi EÜ Aile Tasarılaması ve Kısırlık Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde, ilaçsız tüp bebek uygulaması başlatıldı. Merkez Müdürü Prof. Dr. …

Maliyeti düşük bir usul ancak herkese uygulanamıyor.
anne bebek
Ege Üniversitesi EÜ Aile Tasarılaması ve Kısırlık Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde, ilaçsız tüp bebek uygulaması başlatıldı.

Merkez Müdürü Prof. Dr. Erol Tavmergen, bu yen usulün çok fazla yumurtası olan hastalarda, çok az ya da hiç yumurtlatma rehabilitasyonu başlatmadan elde edilen yumurta hücrelerinin laboratuar civarında olgunlaştırılması temeline direndiğini açıkladı.

Tavmergen, “Bu usulün ilaç maliyeti düşük ama herkese uygulanamıyor. Yumurtalıklarında fazla sihrime ve bunun neticesinde birtakım rahatsızlıklar olan hastalarda seçim ediyoruz.” dedi.

Merkezlerinde 1988 senesinden bu yana çocuk sahibi olmak isteyen çiftlere hizmet verdiklerini kaydolan Prof. Dr. Tavmergen, “Tüpbebek uygulaması tüpleri tıkalı olan bayanlarda, nedeni açıklanamayan kısırlık hadiselerinde, muhtelif yumurtlatma rehabilitasyonlarıyla hamile kalamayan olgularda son bir alternatif olarak yapılmakatdır.” biçiminde konuştu.

Geçen sene muayenehanelerinde bin 200 dolayında tüpbebek uygulaması yaptıklarını belirten Tavmergen, “Her ay vasati 150-200 uygulama yapıyoruz. Hamilelik galibiyeti, 35 yaş altında yüzde 52 dolayında. Yaş ilerledikçe hamile kalma olasılığı eksiliyor. Muayenehanemiz, galibiyet oranlarıyla dünyadaki rakamlı merkezler arasında yer almaktadır.” dedi.

Tüpbebek sahibi olmak emeliyle müracaat eten hastaların yüzde 45′inin Ege Bölgesi dışından geldiğini ifade eden Erol Tavmergen, uygulama oranının her geçen sene çoğaldığını söyledi.

Cihan

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=59000&cat=220&dt=2008/03/03

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.