Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

İlk 12 saat çok ehemmiyetli

29.04.2021
28
İlk 12 saat çok ehemmiyetli

Kenenin insan bedeninde en çok beğendiği bölgeler ve ısırması vaziyetinde yapılması gerekenler… Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Muayenehane Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Abonesi Prof. …

Kenenin insan bedeninde en çok beğendiği bölgeler ve ısırması vaziyetinde yapılması gerekenler…

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Muayenehane Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Abonesi Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, kenenin 12 saat içerisinde bedenden çıkarılmasının hastalık tehlikesini düşürdüğünü söyledi.

Ata Nevzat Yalçın, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Baytarlık Fakültesi Prazitoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Yukarıya ile beraber son zamanlarda çoğalan Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi KKKA hastalığına müteveccih bilgilendirme buluşması tertip etti. Antalya Doktor Odası’nda tertip edilen buluşmada kene misalleri de gösteren Prof. Dr. Bayram Ali Yukarıya, kene gayreti mevzusunda ihtarlarda bulundu. Kene çabasında erken müdahalenin ehemmiyetine değinen Yukarıya, “Kene ısırdığında hemen çıkarılması gerekir. Kene çıkarmak çok güç değildir. Keneyi, patlatmadan bir cımbız takviyesiyle çıkarabiliriz. Fakat patlatılmaması çok ehemmiyetli. Zira şayet kenede virüs varsa şahsa buluşması olası. Kene çıkarıldıktan sonra kesinlikle bir sıhhat kuruluşuna gidilmesi gerekir. Burada kritik müddet 12 saattir. Özellikle diz ve kulak art, koltuk altı, kasık bölgesi nemli bölgelerdir. Kene buraları çok hoşlanır. Bu sebeple bu bölgelerin hakimiyet edilmesi gerekir. Ben özellikli anne ve babaların bir büyüteç takviyesiyle çocuklarını hakimiyet etmelerini öneriyorum. Kırsal kesimde bulunan yurttaşlar, tarlaya gittiğinde sarih renk kıyafet giymeli. Ayrıca bu yurttaşlarımız dününden ilaçlı kıyafet hazırlayarak yaylaya bu giysilerle çıkmalılar” dedi.

İLK 12 SAAT ÇOK EHEMMİYETLİ
Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Muayenehane Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Abonesi Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, hastalığın birkaç günlük bir kuluçka neticesinde sarihe çıktığını söyledi. Bu yarıyılın 10-12 güne kadar uzayabildiğini belirten Yalçın, “Hastalığın, ateş, halsizlik, eklem ve adale sızıları, gözlere kızarıklık, bulantı, kusma, ishal gibi çok farklı hastalıklarda da görebileceğimiz bulguları var. Hastalığın genellikle bir iki haftalık seyri bulunuyor. Hasta bu müddet içinde daha da ağırlaşabiliyor. Muhtemel hastalık kuşkularında Sıhhat Müdürlüğüyle irtibata geçiyoruz. Hastadan alınan kan numuneleri, Ankara’daki Hıfsızsıha Merkezi Başkanlığında muhtelif tekniklerden geçirilerek, teşhis konuyor ve bu netice bize bildiriliyor. Biz de soncu göre hastaya gereken usulleri uyguluyoruz. Rehabilitasyon sürecinde hastaların çok iyi izole edilmesi gerekiyor. Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi, solunum yoluyla geçmiyor fakat, sağlık kurumunda çalışan bir çok bireyi tehdit ediyor. Zira Kırım-Kong Kanamalı Ateşi KKKA kene ısırması dışında da bulaşabiliyor. Özellikle hastalardan kan alınması sırasında, iğne batması neticeyi hastalığın bulaşma tehlikeyi var” diye konuştu.

Kene ısırması vaziyetinde en kısa vakitte sağlık kurumuna müracaat etilerek, kenenin bedenden çıkarılması gerektiğini ifade eden Yalçın, şunları söyledi: “Mesele genellikle kenenin bedenden uzaklaştırılmasında gecikilen olaylarda görülüyor. Özellikle ilk 12 saate kadar kene çıkarıldığı takdirde hastalık tehlikeyi çok düşüyor. Misalin Burdur’dan bize gelen hastamız, keneyi ısırdıktan iki gün sonra fark ettiğini söylüyor. Bu çok uçun bir yarıyıl.” Kene ısırmalarına karşı Haziran yarıyıllarının çok tehlike taşıdığını belirten Yalçın, Antalya gibi çok yüksek olmayan sahil kesimlerinde bu tehlikenin çok yüksek olmadığını söyledi.

İHa

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=80665&cat=220&dt=2008/06/16

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.