Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

illet hastalık Olur Muyum? % 99.99 Yanıtı Var

25.07.2021
22

Geçtiğimiz aylarda Amerika Birleşik Devletlerinde yaşanan bir vaka, genetik testin önemini bir defa daha ortaya çıkardı. Ailede yaşlı pek çok ferdin mide illet hastalıkinden can vermesi üzerine 11 kuzen gen …

Geçtiğimiz aylarda ABD ’de yaşanan bir vaka, genetik testin önemini bir defa daha ortaya çıkardı.

Ailede yaşlı pek çok ferdin mide illet hastalıkinden can vermesi üzerine 11 kuzen gen testi yaptırdı ve ‘yanılgılı geni ’ taşıdıklarını bildi. Önlerinde iki alternatif vardı: Ya bu mukadderata razı olmak ya da midelerini aldırmak! Ve onlar ikincisini seçerek bıçak altına uyumaya karar verdi. Artık mideleri olmadığı için daha az ve daha sık yemek zorundalar ama Bu can vermekten daha iyi diyorlar. Kuzenlerden Mike Slabaugh da şöyle konuşuyor: Yalnızca yaşamımız kurtulmadı. Aynı zamanda büyüdü, hoşlaştı. Artık bu hastalık tehlikesini taşımadığımızı öğrenmek çok hoş bir duygu. Yurtdışında gen testi yaptırmak artık sıradan bir sağlık hakimiyeti olarak idrak edilse de Türkiye ’de henüz o düzeye gelinmedi. Birkaç yıl evvel Ankara ’daki GENAR Genetik Laboratuvarı ’nda ağızdan alınan doku misaline bakılarak bireyin hastalık tehlikeleri ortaya çıkarılmaya başlandı. Kısa müddet evvel de İstanbul ’da aynı uygulamaya başlanan Baykent Tıp Merkezi ’nden Aile Hekimi ve Yaşam Koçu Osman Bulutlar, ‘GentestVital ’ olarak adlandırılan tahlille alakalı sorularımızı cevapladı.

TEHLİKE VARSA İHTİYAT DE VAR
* Test için doku misali niçin yanak mukozasından alınır?
Deoksirübo Nükleik Asit tahlili genel olarak kandan yapılmaktadır. Gentest ’in yanak mukozasından çalışılmasının sebebi, danışanlarımıza acı vermeden basitçe misal alabilmek içindir. Doku misalinin yanak mukozasından alınması netice eminliği üzerinde bir fark yaratmaz.

* İncelemelerin neticeleri ne kadar emin?
Yüzde 99.99

* Bu testle bireyin mevcut kompleks hastalıkları hakkında mı bilgileniyoruz?
Gentest yalnızca yatkın olduğunuz hastalık alanlarıyla alakalı bilgi verir ve yatkın olduğunuz hastalıklara tutulma ihtimalinizi, yaşam stili müdahalesi ile eksiltmeye çalışır. Biz test yaptırmak isteyenlere öncelikle bir anket doldurtuyoruz. Tüm şahsi özellikleriyle alakalı bilgileri vermelerini istiyoruz. Bu formda şahıs mevcut hastalığı hakkında bilgi verdiyse, bu bilgiye direnerek ekstra yorumlar getiriliyor ve teklifler buna göre şekilleniyor.

* Peki test yaptırmaya karar verdim ve bu anketi doldurdum. Rastgele birinin bu bilgilere hatta benim Deoksirübo Nükleik Asit neticelerime erişmesi olası mı?
Hayır. Bizimle paylaştığınız tüm şahsi bilgileriniz Deoksirübo Nükleik Asit misaliniz, kimlik bilgileriniz ve şahsi sağlık bilgileriniz çok sıkı güvenlik şartları ile saklı yakalanmaktadır. Güçlü ve uygun özel koruma gereksiniminin farkında olduğumuzdan kimsenin, sizin izniniz olmadan bu bilgilere erişemeyeceğinden emin olabilirsiniz. Değerlendirmeye alınan bilgilerinizin kimliğinizden dağıldığına emin olmak için bize yolladığınız materyali öncelikle adsızlaştırıyoruz. Deoksirübo Nükleik Asit misalleri üzerlerine yaftalar yapıştırıldıktan sonra, yalnızca bu yaftalar dayanağıyla Deoksirübo Nükleik Asit ’nızın size ait olduğu kanıtlanabilir. Bu süreçte de laboratuvarımızda çalışan personel dahi bu misalin kime ait olduğunu bilemez. Tahliller bitirildikten sonra misal, fiziksel olarak yok edilmektedir. Bilgileriniz sizinle daha sonra yapacağımız görüşmeler için bilgi tabanlarımızda saklanır. Bilgileriniz hiçbir biçimde satılmaz ve üçüncü bir müessese veya bireye bu bilgiler açıklanmaz. Raporunuz sadece bu tahlili yaptırmanızda size takviyeci olan hekiminize sevk edilmektedir.

* Bu testle ciddi irsiyetsel hastalıklar tespit etilebiliyor mu?
Hayır. Gentest irsiyetsel hastalıkları tespit etmeye müteveccih değildir. Misalin Huntington hastalığı, kistik fibrozis ya da orak hücre kansızlığı gibi tek gen defektine bağlı hastalıklar için tarama yapmıyoruz.

* Genetik metamorfozlar evham verici midir?
Çoğu zaman gen varyasyonlarının metamorfozların bedenimiz veya sıhhatimiz üzerine rastgele bir tesiri yoktur; hatta bazı gidişatlarda bu varyasyonlar verimli dahi olabilir. Bazen bir varyasyon, genin azıcık değişmiş bir iletiyi hücreye yollamasına neden olabilir. Yanlış iletinin alınması, hücrenin bütün anlamıyla çalışmayan bir ürün -misalin bir enzim- üretmesine neden olabilir. Bu farklı ürün, misalin enzim, beden için uygun olandan daha yavaş veya daha süratli çalışabilir. Sağlıksız beslenme alışkanlıkları veya yaşam stili ile beraber, böyle bir gen varyasyonu şahsı sağlık meselelerinin büyümesine daha yatkın yapabilir. Var olan genetik varyasyonları hesaba katarak yapılan tekliflerle, sağlığınıza gözetebilir ve geliştirebilirsiniz.

HEKİMİN İSTEMİ OLMALI
* Gentest ’i bir hekime lüzum dinlemeden yaptırabilir miyim?
Türkiye ’de hayır. Biz genetik yapı ile alakalı bilgilerin, şahıslara, bu mevzuda özel bir eğitim almış hekim aracılığı ile eriştirilmesinin doğru olduğunu düşünüyoruz. Bu sebeple yetkili bir hekimin istemi olmadan Gentest yaptırmanız olası değildir.

* Genetik tahlilleri ilerleyen yaşlarda tekerrür yaptırdığımızda neticeleri farklı çıkabilir mi?
Genetik bilgilerimiz etrafsal faktörlerden bağımsızdır ve değişmez. Bu nedenle genetik tahlil yaşamınızda bir kez yaptıracağınız bir testtir. Ancak yaşam stilinizdeki farklılıkları takip ederek yaşamınızın genlerinize uygun olup olmadığını sorgulamalısınız.

* Beslenme ve yaşam stilimizi Gentest tekliflerine göre tertip ettiğimizde genetik yapımız değişiyor mu?
Hayır, genetik yapınız değişmiyor. Ancak bedeninizdeki biyolojik süreçlerdeki negatiflikler düzeliyor. Ayrıca genlerinizin faal ve sağlıklı olması sağlanıyor.

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=1031&cat=220&dt=2006/09/24

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.