Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

illet hastalıkde yeni umut

08.08.2021
28

Türk bilimadamı önderliğindeki takım hastanın kendi hücresini arttırarak illet hastalıki yendi. İsveç Karolinska Enstitüsü Hücre ve Gen Rehabilitasyonları Merkezi Koordinatörü Türk bilim adamı Prof. Dr. Sirac Dilber, …

Türk bilimadamı önderliğindeki takım hastanın kendi hücresini arttırarak illet hastalıki yendi.

İsveç Karolinska Enstitüsü Hücre ve Gen Rehabilitasyonları Merkezi Koordinatörü Türk bilim adamı Prof. Dr. Sirac Dilber, bedende mikrop veya ura karşı ilk çabayı veren “Naturel Killer” NK hücreleriyle illet hastalık cinslerini rehabilitasyon çalışmalarını sürdürüyor.

Önceliği, yineleyen bir çeşit kan illet hastalıki olan “multiple myeloma” araştırmalarına verdiklerini söyleyen Prof. Dilber, kemik iliği nakli olmuş, ancak hastalığı yinelemiş 8 bireyden aldığı NK hücrelerini, üç hafta içerisinde 500 kat arttırdı. Hastalık sebebiyle tembellik hali gösteren hücrelerin artınca daha önceki işlevlerini taşıdıkları kollandı. Arttırılan hücreler, laboratuvar etrafında, bireylerden alınan illet hastalıki hücrelerle aynı civara konuldu ve illet hastalıkli hücreleri öldürdü. Takım, çalışmada arttırılan hücrelerin illet hastalıksiz hücrelere hasar vermediğini de kanıtlaydı. Prof. Dr. Sirac Dilber, usulü insanlarda sınamak için etik heyet onayı beklediklerini bildirdi.

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=17828&cat=220&dt=2007/03/19

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.