Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

İşte Bebek Vefatlarının Sorumlusu

04.05.2021
4

Türkiye ’de beş yaşın altındaki çocuklarda vefat sebepleri arasında zatürre birinci sırada yer alıyor. Sağlık Bakanlığı ’nın verilerine göre, Türkiye ’de beş yaşın altındaki çocuklarda vefat sebepleri arasında …

Türkiye ’de beş yaşın altındaki çocuklarda vefat sebepleri arasında zatürre birinci sırada yer alıyor.

Sağlık Bakanlığı ’nın verilerine göre, Türkiye ’de beş yaşın altındaki çocuklarda vefat sebepleri arasında zatürre birinci sırada yer alıyor. Her 100 çocuktan 22 ’sinin zatürre sebebi ile hayatını yitirdiği ülkemizde, bu hastalığa yol açan en büyük etken ise pnömokok bakterisi. Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Birimi öğretim abonesi Prof. Dr. Mehmet Ceylan, pönomokok bakterisinin aynı zamanda beyin ve omuriliği örten çeperlerin enfeksiyonu olarak belirlenen menenjite de neden olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Ceylan, çocuklarını zatürreden gözetmek isteyen ailelere şu tekliflerde bulundu:

“Aileler çocuklarını hastalandığı öğrenilen insanlarla kapalı etraflarda bir arada bulundurmamaya dikkat etmelidir. Özellikle anaokulu ve mekteplerde hastalanan çocukların hekim tarafından tetkik edilmesi sağlanmalı ve hekimin tekliflerine uyulmalıdır. Sağlıklı çocuklardan tarama biçiminde boğaz kültürü alınmasının faydayı olmadığı gibi, parasal kayıplara yol açmaktadır.
Solunum yolu ile bulaşan hastalıklarda eller en ehemmiyetli bulaşma taşıtlarından biridir. Bu sebeple çocuklara el devireme eğitimi verilmelidir. Pnömokokun neden olduğu hastalıklardan korunmada en tesirli yol pnömokok aşısıdır. Ülkemizde yeni uygulamaya giren pnömokok aşısı ilk 5 yaş içerisindeki çocuklarda özellikle menenjite, kısmen de zatürre ve orta kulak cerahatine karşı gözeticidir.”

Prof. Dr. Ceylan,zatürre aşısının en sık görüldüğü ve vefata neden olduğu 2 yaşından ufak çocuklarda, doğumdan sonraki ikinci aydan itibaren uygulanabildiğini ve uzun süreli gözeticilik sağladığını söyledi.

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=10777&cat=220&dt=2006/12/29

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.