Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

İşte sağlık alanındaki en ehemmiyetli buluş

30.03.2021
15

İnsanlık tarihinin sağlık alanındaki en ehemmiyetli buluşu tanımlandı. British Medical Journal isimli tıp mecmuasının 11 bin okuru, tıp alanında son 150 senenin en ehemmiyetli atılımı …

İnsanlık tarihinin sağlık alanındaki en ehemmiyetli buluşu tanımlandı. British Medical Journal isimli tıp mecmuasının 11 bin okuru, tıp alanında son 150 senenin en ehemmiyetli atılımı mükâfatına, kanalizasyon sistemi ve sifonu layık gördü.

British Medical Journal isimli tıp mecmuası 1840 senesinden bu yana insan sıhhatine yararlı 15 buluşun listesini oylamaya sundu. Çocukları hastalıklardan gözeten aşı ve doğum hakimiyet hapı gibi buluşların arasından sıyrılan tuvalet sistemi, 1795 oyla münazarasız birinci geldi.
 
11 bin hekim ve bilimadamının katıldığı oylamada, 1642 oyla antibiybitkiikler ikinci, bin 574 oyla anestezi üçüncü oldu.

18. asırda binlerce insanın yaşamına mülk olan kolera salgınının lekeli sulardan dağıldığını korunan John Snow ve konutlara tuvalet sistemi koymayı us eden Edwin Chadwick de son 150 senenin kahramanları bülten edildi.

Ancak karşıt görüşler de vardı

Oylamaya katılan bazı bilimadamları, Deoksirübo Nükleik Asit, sarılık aşısı gibi çağdaş buluşlar dururken tuvalet ve kanalizasyon tercihinin komik olduğunu korundu.

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=12612&cat=220&dt=2007/01/19

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.