Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Bayanlar aspirin için

30.03.2021
19

Meme illet hastalıki riskini eksiltiyor. Londra Guy ’s Hospital uzmanları tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre, Aspirin ve eşi ilaçların meme illet hastalıki riskini yüzde 20 oranında eksilttiği tanımlandı. Londra Guy ’s …

aspirin
Meme illet hastalıki riskini eksiltiyor.

Londra Guy ’s Hospital uzmanları tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre, Aspirin ve eşi ilaçların meme illet hastalıki riskini yüzde 20 oranında eksilttiği tanımlandı.

Londra Guy ’s Hospital uzmanları tarafından 37 binden fazla kadın üzerinde yapılan ve 27 seneye yayılan 21 ayrı araştırmada, Asprinin de aralarında bulunduğu NSAİİ ’ler ile meme illet hastalıki riski arasında ilişki incelendi. International Journal of Clincal Practice dergisinde bu ay içinde yayınlanacak olan araştırma sonuçlarına göre, Aspirin kullanan kadınlarda meme illet hastalıki riskinde yüzde 20 oranında düşüş olduğu sonucuna erişildi.

Araştırmaya göre, meme illet hastalıki hastalarında COX enzimi ve prostaglandinlerin anormal olarak yüksek olduğu ve Aspirin gibi steroid olmayan antienflamatuvar ilaçların NSAİİ COX enzimini inhibe ederek prostaglandin sentezini eksilttiği görüldü. Bu sonuca göre meme illet hastalıkinden korunmada ve tedavisinde NSAİİ ’lerin tesirli bir rolü olabileceği belirtiliyor. Aspirin ’in meme illet hastalıki hastalarında illet hastalık hücrelerinin büyümesini yavaşlatan maddelerin ölçüsünü artırdığı ve buna paralel hastalığa bağlı vefatlarda eksilme olduğu da kaydediliyor.
Analistler, meme illet hastalıki riskini eksiltmek için kullanılması gereken optimal doz ve kullanım süresi ile alakalı daha detaylı araştırmaya lüzum dinlendiğini belirtiyor.

Berlin Teknik Üniversitesi ve Teknoloji ve İdare Kısmı ’nün 2001 ve 2005 seneleri arasında hakikatleştirdiği bir başka meta- tahlil ve meta- regresyon gözlemlerine göre ise, “Aspirin kullanılan her senenin meme illet hastalıki riskini yüzde 2 oranında eksilttiği” sonucuna erişilmişti.

ANKA

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=59915&cat=220&dt=2008/03/07

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.