Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kadınlar aspirin için

30.03.2021
34

Meme kanseri tehlikesini eksiltiyor. Londra Guy’s Hospital uzmanları tarafından yapılan araştırma neticelerine göre, Aspirin ve eşi ilaçların meme kanseri tehlikesini yüzde 20 oranında eksilttiği tanımlandı. Londra Guy’s …

aspirin
Meme kanseri tehlikesini eksiltiyor.

Londra Guy’s Hospital uzmanları tarafından yapılan araştırma neticelerine göre, Aspirin ve eşi ilaçların meme kanseri tehlikesini yüzde 20 oranında eksilttiği tanımlandı.

Londra Guy’s Hospital uzmanları tarafından 37 binden fazla bayan üzerinde yapılan ve 27 seneye dağılan 21 ayrı araştırmada, Asprinin de aralarında bulunduğu NSAİİ’ler ile meme kanseri tehlikeyi arasında ilişki incelendi. International Journal of Clincal Practice mecmuasında bu ay içinde yayınlanacak olan araştırma neticelerine göre, Aspirin kullanan bayanlarda meme kanseri tehlikesinde yüzde 20 oranında düşüş olduğu neticesine erişildi.

Araştırmaya göre, meme kanseri hastalarında COX enzimi ve prostaglandinlerin anormal olarak yüksek olduğu ve Aspirin gibi steroid olmayan antienflamatuvar ilaçların NSAİİ COX enzimini inhibe ederek prostaglandin birleşimini eksilttiği görüldü. Bu neticeye göre meme kanserinden korunmada ve rehabilitasyonunda NSAİİ’lerin tesirli bir rolü olabileceği belirtiliyor. Aspirin’in meme kanseri hastalarında kanser hücrelerinin gelişmesini yavaşlatan maddelerin ölçüsünü artırdığı ve buna paralel hastalığa bağlı vefatlarda eksilme olduğu da kaydolunuyor.
Tahlilciler, meme kanseri tehlikesini eksiltmek için kullanılması gereken optimal doz ve kullanım süresi ile alakalı daha ayrıntılı araştırmaya gereksinim dinlendiğini belirtiyor.

Berlin Teknik Üniversitesi ve Teknoloji ve İdare Kısmı’nün 2001 ve 2005 seneleri arasında hakikatleştirdiği bir başka meta- inceleme ve meta- regresyon gözlemlerine göre ise, “Aspirin kullanılan her senenin meme kanseri tehlikesini yüzde 2 oranında eksilttiği” neticesine erişilmişti.

ANKA

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=59915&cat=220&dt=2008/03/07

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.