Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kadınlar bu hastalığa karşı bilinçlensin!

24.07.2021
23
Kadınlar bu hastalığa karşı bilinçlensin!

İlk başlangıç düzeylerinde genellikle hiçbir bulgu ve belirti görülmüyor… Rahim ağzı illet hastalıki serviks illet hastalıki kadınlarda görülen illet hastalıkler içerisinde 2.sıklıkla görülen illet hastalık cinsidir. Bu illet hastalık cinsi kumpaslı …

İlk başlangıç düzeylerinde genellikle hiçbir bulgu ve belirti görülmüyor…

Rahim ağzı illet hastalıki serviks illet hastalıki kadınlarda görülen illet hastalıkler içerisinde 2.sıklıkla görülen illet hastalık cinsidir. Bu illet hastalık cinsi kumpaslı tarama ve hakimiyetler sayesinde önlenebilen tek illet hastalıkdir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Bestami Özsoy rahim ağzı illet hastalıki hakkında bilgiler verdi.

Rahim ağzı illet hastalıki serviks illet hastalıki nedir?
Özsoy; “Kadın rahmi, gövde ve rahim ağzı kısımlarından oluşur. Rahim ağzı, rahmin doğum sırasında genişleyerek bebeğin çıkmasını sağlayan kısmıdır. Bu kısmı oluşturan hücrelerin anormal ufalanması ve üremesi neticesinde rahim ağzı illet hastalıki oluşur. Rahim ağzı illet hastalıki, jinekolojik urlar içinde sıhhatli kadınlarda yapılan kumpaslı tarama ile önlenebilen yegane illet hastalıkdir. Uygulaması oldukça kolay olan Pap-smear testi rahim ağzında illet hastalıkleşme meyli olan hücrelerin tespit etilmesini sağlar. Bu hücrelerin illet hastalıkleşmeden rehabilitasyonuyla bütün iyileşme muhtemel olur. Rahim ağzı illet hastalıki oluştuktan sonra lenf bezlerine, etraf uzuvlara ve kan damarları takviyeyi ile uzak uzuvlara dağılabilirler.”

Rahim ağzı illet hastalıki bulguları nelerdir?
Rahim ağzı illet hastalıkinin ilk başlangıç düzeylerinde genellikle hiçbir bulgu ve belirti görülmez. Çoğunlukla illet hastalık dağıldıktan sonra bulgu ve belirtiler yavaş yavaş ortaya çıkmaktadır. Aylık adet kanamaları dışında kanama, vajinadan anormal akıntı, özellikle renkli kanlı akıntı gelmesi serviks illet hastalıkinin bir işareti olabilir. Cinsel ilişki sonrası kanama olması postkoital kanama sık görülen bir bulgu olup yeniden cinsel ilişki sırasında ağrı olması da serviks illet hastalıki bulgusu olabilir.

Tehlike etkenleri nelerdir?
Cinsel yolla bulaşan hastalıkların başında gelen AIDS virüsü HIV ve insan papilloma virüsü HPV infeksiyonları, serviks illet hastalıki yaradılışında ehemmiyetli tehlike etkenlerindendir. Sigara kullanımı, çok rakamda bireyle cinsel temas, cinsel yaşamın erken yaşlarda başlaması, çok doğum yapmak en ehemmiyetli tehlike etkeni olarak kabul edilir.

Hastalığın rehabilitasyonu
Erken yarıyılda, beş on dakikalık kolay bir harekât konizasyon ile yalnızca rahim ağzındaki hastalıklı bölge çıkarılarak hasta rehabilitasyon edilebilirken, hastalık ilerlediğinde rahim ve çevresindeki etraf dokuları ile lenf ganglionlarının çıkarılacağı büyük bir harekâta lüzum dinlenir. Ayrıca harekât sonrası urun yaygınlık derecesine göre radybitkierapi de gerekebilir. Daha ilerlemiş olaylarda harekât yapılamaz. Ancak radybitkierapi ve kembitkierapiden takviye beklenir. illet hastalık erken yarıyılda teşhiş edildiğinde rehabilitasyonda galibiyet oranı yüzde 100′dür. Hastalık ilerledikçe bu oran düşmektedir.

Rahim ağzı illet hastalıkinden nasıl korunabiliriz?
* Rahim ağzı illet hastalıkinden korunmak için vajinal smear araştırmalarına, yaşa bakılmaksızın ilk cinsel temas senesinde başlanmalı ve 1-2 senelik aralıklar ile yinelenmelidir.
* Erken tanı konulabilmesi için, kadınların uygun aralıklarla doktora başvuru etmeleri gerekir. Doğru rehabilitasyonun uygulandığı kadınlarda rahim ağzı illet hastalıki hemen hemen hiç görülmez.
* Rahim ağzı illet hastalıkinden korunmanın başlıca yolları; çok eşli olmamak, sigara içmemek ve rahim ağzı illet hastalıki tarama programlarına katılmaktır.
* Rahim ağzı illet hastalıki, bedende yaradılış düzeyleri en iyi öğrenilen illet hastalıklerden biridir. Kumpaslı olarak hakimiyetlerin yapıldığı kadınlarda hastalık, illet hastalık oluşmadan tutulabilir ve yaradılışı yasaklanabilir.
* Uygun hakimiyetleri yaptıran kadınlarda rahim ağzı illet hastalıki görülme ihtimali sıfıra iner ve böylece kadınlar sık görülen illet hastalıklerin biri olan rahim ağzı illet hastalıkinden tamamen kurtulabilirler. Rahim ağzı illet hastalıklerinin %99 unda etmen HPV ’dir. Son senelerde de uygulamaya giren, HPV aşıları da emin bir vakit ile illet hastalık yaradılışını önlemektedir. Aşının tesirli olabilmesi için beden bu virüsle daha evvel karşılaşmamış olmalıdır.

Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber/663183-kadinlar-bu-hastaliga-karsi-bilinclensin

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.