Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kafein gebelere zaralı

01.04.2021
18

Hamilelikte kafein alımı düşük yapma tehlikesini artırıyor. Hamilelikte fazla kafeinli meşrubatlar harcamanın düşük yapma tehlikesini artırdığı bildirildi. Amerika Birleşik Devletlerinin önde gelen Kaiser Permanente tıp merkezinden Dr. De-Kun Li …

Hamilelikte kafein alımı düşük yapma tehlikesini artırıyor.
Hamilelikte fazla kafeinli meşrubatlar harcamanın düşük yapma tehlikesini artırdığı bildirildi.

Amerika Birleşik Devletleri ’nin önde gelen Kaiser Permanente tıp merkezinden Dr. De-Kun Li ve takımının yaptığı araştırma, daha evvel yapılan eş araştırmaları doğrulayarak, kadınların gebelikte fazla kafeinli meşrubat tüketimine son vermelerini öneriyor.

2 sene süren araştırmaya, hamileyken de kafeinli meşrubatlar harcamaya devam eden 1063 kadın katıldı.

Hamilelikte günde en az iki fincan kahve ya da 5 kutu kafeinli soda 200 miligram kafein içen kadınların düşük yapma tehlikesinin kafeinli meşrubatlar harcamayanlara göre 2 kat, günde 200 miligramdan az kafein harcayanların ise düşük yapma tehlikesinin kafeinli meşrubatlar harcamayan kadınlara göre yüzde 40 fazla olduğu ortaya çıktı.

Analistler, çay, soda ya da sıcak çikolata tüketiminin de düşük tehlikesini artırması sebebiyle kahvedeki öbür kimyevi maddelerden çok tek başına kafeinin düşük tehlikesini artırdığını belirttiler.

Daha evvel aynı mevzuyla alakalı yapılan araştırmalardan değişik olarak bu araştırmaya hamilelikte kafein harcamaya devam eden kadınlar katıldı. Bundan evvelki araştırmalara katılan bazı kadınlar hamilelikte tesadüfülen mide bulantısı ve kusma şikayetleri sebebiyle kafein harcamayı vazgeçiyordu.

Araştırma “American Journal of Obstetrics and Gynecology” mecmuasının internet sitesinde yer alıyor.

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=52243&cat=220&dt=2008/01/21

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.