Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kahvaltı yapan talebeler derslere daha çok katılıyor

29.04.2021
25
Kahvaltı yapan talebeler derslere daha çok katılıyor

Mektep yarıyıllarında çocuklarda beslenme sorunlarının baş gösterdiğini belirten Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Uğur Çelik, ailelerin dikkat edeceği hususları anlattı.

Mektep yarıyıllarında çocuklarda beslenme sorunlarının baş gösterdiğini belirten Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Uğur Çelik, ailelerin dikkat edeceği hususları anlattı.
Özel Yaşam Sağlık Kurumu’nden Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Uğur Çelik, mekteplerin açılmasıyla beraber çocuklarda beslenme alışkanlıklarında yaşanan metamorfozlarla alakalı açıklamalarda bulundu. Beslenmenin, yalnızca karın doyurmak ya da açlık duygusunu bastırmak olmadığını belirten Çelik, “Beslenme; insanın gelişmesi, büyümesi ve sıhhatli olarak uzun süre yaşaması için zorunlu öğeleri bedenine alıp kullanabilmesidir” dedi.
Mektep çağı yarıyılının sihrime ve büyümenin süratli ve yiyecek gereksiniminin yüksek olduğu bir yarıyıl olduğunu belirten Dr. Çelik, ayrıca psikolojik gelişim süratinin çoğaldığı ve yaşam boyu sürecek tutumların kazanılmaya başlandığı bir yarıyıl olduğuna dikkat çekti. Uğur Çelik, “Bu yarıyıl çocukların beslenme alışkanlıklarının büyüdüğü, konut dışında dostlarıyla yemek yemeye başladıkları, erişkin yarıyıldaki sıhhatli yaşamın esaslarının atıldığı ehemmiyetli bir yarıyıldır. Bu nedenle aileler mekteplerin açılmasıyla beraber çocuklarına nasıl bir kahvaltı hazırlayacakları ve beslenme çantasına neler koyacakları mevzusunda kaygı dinlemektedirler” diye konuştu.
Beslenme alışkanlığı kazandırılmak istenen çocuklara, güçle bir şeyler yedirilmemesi gerektiğinin ehemmiyetine işaret eden Dr. Uğur Çelik, şöyle konuştu:
“Öncelikle belirtmeliyiz ki; çocukların beslenme alışkanlıklarını doğru istikamette değiştirmek oranla basittir, ancak bu gidişat azıcık zaman alabilir. Bu noktada ailenin çocuğa rol model olması oldukça ehemmiyetlidir. Bir gıdayı yalnızca çocuğa yedirmeye çalışmak yanlış bir tutumdur. Çocuk aynı zamanda aile masasında da bu besinlerin herkes tarafından yendiğini görmek ister. Beslenme alışkanlığı kazandırılmak istenilen çocuk asla zorlanmamalıdır. Ona gıdayı yiyeceklerin sağlayacağı faydalar anlatılmalıdır. Çocuk böylece kendini baskı altında sezmeyecek ve hoşlanarak yemek gıdadır. Çocukların sıhhatli beslenmesi için dört gıda grubundaki yiyeceklerden yeterli ölçülerde, metamorfozlu ve balanslı bir biçimde harcamaları gerekmektedir. Süt grubunda yer alan süt, yoğurt, et grubunda yer alan et, tavuk, yumurta, peynir, kuru baklagiller, sebze ve meyve grubu ve hububat grubuna giren ekmek, bulgur, makarna, pirinç vb. yiyeceklerin her öğünde yeterli ölçülerde harcanması lâzım.”
Gün boyu beden ve zekâ performansının en üst seviyede yakalanabilmesinin kumpaslı olarak ara ve ana öğünlerin harcanması ile olası olduğuna dikkat toplayan Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Uğur Çelik, “Bu nedenle öğün sıçranmamalıdır. Günlük harcanacak gıdaların 3 ana, 2 ara öğünde alınması en uygun olanıdır. Çocuğun vitamin gereksinimini karşılayabilmesi için sebzelerden en az 2-3 çeşit, meyvelerden de 3-4 çeşit harcaması önerilir. Mektep çağındaki çocuklara özellikle yağlı tohumlar sınıfındaki fındık, ceviz ve badem kesinlikle verilmelidir. Bu kuruyemişler çocuğun mektep zaferini pozitif etkileyeceği gibi gün içerisinde zorunlu olan enerji gereksinimlerini de karşılar. Balık sezonunun açıldığı şu günlerde de taze balıkların haftada 1-2 kere harcanması gerekir. Yanında bol salata da unutulmamalıdır” ifadelerini kullandı.
Kahvaltı sıçranmamalı
Yapılan çalışmalarda kahvaltı yapan talebelerin daha galibiyetli olduklarını gösterdiğine işaret eden Çelik, “Kahvaltı yapıp mektebe giden talebelerde daha geç bitkinlik hissi yaşadıkları ve özgüven sahibi oldukları kollanmıştır. Kahvaltı yapan talebeler; derslere daha çok katılır, problemleri daha basit çözer ve derse daha iyi odaklanırlar. Ayrıca kahvaltı yapan çocuklarda obezite görülme oranı daha azdır” biçiminde konuştu. 300 yıldır ayakta! Nasıl yapıldığını kimse çözemiyorYorgunluk ve halsizlik için kan hapı içmeyin15 senede iki çocuğunun müjdesini de aynı muayenehanede aldı

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.