Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kalbin 5 düşmanı

06.04.2021
10

Koroner kalp hastalığı ile çabada kolesterol meselesini çözmek ehemmiyetlidir, ama yalnızca bu temkin yetmez! Yüksek LDL kolesterol, düşük HDL kolesterol ve yüksek trigliserit seviyeleri koroner kalp …

Koroner kalp hastalığı ile çabada kolesterol meselesini çözmek ehemmiyetlidir, ama yalnızca bu temkin yetmez!

Yüksek LDL kolesterol, düşük HDL kolesterol ve yüksek trigliserit seviyeleri koroner kalp hastalığı ile gayretin yalnızca bir kısmını oluşturur. Doğru bir korunma taktiği oluşturmak istiyorsanız, yalnızca kolesterol meselesine takılıp kalmamalısınız. Hastalığa yol açan şu 5 yaşam stili yanlışını ve etrafsal koşulları da değiştirmeye çalışmalısınız.

YÜKSEK TANSİYON
Hipertansiyon da koroner kalp hastalığı için ciddi bir tehlike etkenidir. Tam aterosklerbitkiik kalp-damar olaylarının yüzde 35 ’nden hipertansiyon mesuldür. Hipertansiyon, kalp krizi tehlikesini iki-üç misli çoğaldırmaktadır. Tansiyon yüksekliği olanlarda kalp-damar hastası olma şöhretsizliği en az iki kat daha fazladır. Hipertansiyonu olan biri, kalp krizi geçirdiğinde, karşılaşacağı karmaşıklıkların ağırlığı ve kalp krizinin yineleme ihtimali daha fazladır. Şayet, hipertansiyonlu birinde, aynı zamanda şeker hastalığı, kilo aşırılığı, ürik asit yüksekliği gibi meseleler varsa, kalp hastalığı tehlikeyi daha da aşırılaşmaktadır. Kısacası, hipertansiyon meselesinin ehemmiyeti, koroner kalp hastalığına tutulmada da, bu hastalığı hakimiyet altında yakalamada da ön tasarıya çıkmaktadır. Şayet, hipertansiyon probleminizi halledemezseniz, kalp-damar hastalığı tehlikenizi ortadan kaldıramazsınız.

SİGARA ÖLDÜRÜYOR
İngiltere ’de yapılan yeni bir araştırma, özellikle bayanlarda ikinci el sigara dumanını solumanın kalp krizini tetiklediğini ortaya koydu. Sigara, verimli kolesterol HDL ’yi eksiltiyor. Hasarlı kolesterol LDL ’nin damar duvarına yapışmasını ve okside olmasını basitleştiriyor. Kanın pıhtılaşmasına yol açıyor. Daha da makûssu sigara, damar içini döşeyen “endbitkiel” katmanında yırtılmalara, hasarlanmalara neden oluyor. Kısacası, sigara damarı tıkayan süreçlerin tümü üzerinde tesirli. Bazı bilimsel buluşmalarda, sigara içenlere kolesterol yüksekliği ile alakalı rehabilitasyonların yapılmamasını dahi önerenler var!

BEL ETRAFINA DİKKAT
Kilo aşırılığı, özellikle obezite-kiloluluk meseleyi de, koroner tehlike etmenleri arasındadır. Kilo aşırılığının emin bir miktarı olan, beden kitle endeksi çoğaldıkça, koroner hastalığı tehlikeyi de yükselmektedir. Beden kitle endeksindeki bir ünitelik çoğalış dahi, koroner kalp hastalığına bağlı vefatlarda yüzde 5 ’lik bir çoğalışa yol açabiliyor. Özellikle, karın içindeki yağ kitlesi çoğaldıkça, kalp krizi tehlikeyi yükseliyor. Bel etrafının bayanlarda 88, erkeklerde 102 cm ’den fazla olması, koroner tehlike etkeni gibi kabul ediliyor bu bedellerin son zamanlarda bayanlar için 82, erkekler için 90 cm ’e kadar düşürüldü.

KAN ŞEKERİ YÜKSEKLİĞİ
Kalp-damar hastalığıyla alakalı ehemmiyetli bir tehlike etmeni de kan şekeri yüksekliğidir. Üstelik böyle bir tehlike için kan şekerinizin çok yüksek olması koşul değildir. Kan şekeri balanssızlığı daha “glukoz hoşgörü bozukluğu” düzeyinde olsa dahi latent diyabet, koroner kalp hastalığı tehlikesini yükseltiyor. Şeker hastalarında, kalp-damar hastalığının sık görüldüğü çok iyi öğreniliyor. Koroner atardamar hastalığı, diyabetli erkeklerde iki, bayanlarda dört kat daha yüksek bulunuyor. Bunda kan şekeri çoğalışlarının, kanın pıhtılaşma sistemini arızalandırmasının, karamelizasyon gibi süreçleri süratlendirerek, damar duvarına toksik tesir yapmasının ve damar içini döşeyen hücrelerin yapısını bozmasının da tesiri var. İster öğrenilen bir şeker hastalığınız, isterse glukoz hoşgörü bozukluğunuz -latent diyabet- olsun, kan şekeri yüksekliğinin en az kolesterol meseleyi kadar bir tehlike etkeni olduğunu unutmayın. Hakimiyet altına alınmamış bir diyabetin iyi kolesterolü eksilttiğini, trigliserit seviyesini yükselttiğini de belirtelim. Artan trigliserit seviyelerinin, en hasarlı kolesterol parçacıkları olan minik ve yoğun LDL partiküllerinin rakamını artırdığını da bir kenara anekdbitki edelim. Diyabet ve kolesterol meselesini beraber yaşayanlarda, koroner kalp hastalığı tehlikeyi daha da yükseliyor.

MİSKİNLİK VE HİDDET
Hareketsiz bir yaşam stilini ısrarla sürdürenlerde, yoğun evham ve yeisi mübalağa etip geliştirenlerde, ağır bunalım meseleyi yaşayanlarda da, kalp-damar hastalığı tehlikeyi çoğalıyor. Ayrıca, yoğun kaygı, fobi, husumet, öfke ve hiddet gibi makûs “ruhsal örgütlenmelerin” de bu tehlikeyi yükselttiğini anımsatalım. Bu tehlikeleri ayrı bir yazıda tartışacağız ama yukarıyada okuduklarınız, kolesterol meseleyi ile gayretin, kalp-damar hastalıklarından korunmada yalnızca bir başlıktan ibaret olduğunu size yeteri kadar anlatmış olmalıdır.

Bir defa daha yineleyelim: benim kolesterol meselem yok diyerek ya da kolesterol meselenizi ilaçla tertip ederek yan gelip uyumamalısınız. Kolesterol meselesini çözmek ayrı şey, kalp-damar hastalığı tehlikesini sıfırlamak ayrı şeydir. Kalbinizi koruma işini uğra vazgeçmeyin.

HÜRRİYET

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=20373&cat=220&dt=2007/04/16

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.