Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kalfadan eczacı olmayacak

01.05.2021
23
Kalfadan eczacı olmayacak

Sıhhat Bakanlığı eczaneler ve eczacılara ait yeni tertip etmeler yaptı. İşte o farklılıklar. 2013 ve sonrasında eczacılık fakültesine girenler mezuniyet sonrası hür eczane açmak veya sorumlu …

Sıhhat Bakanlığı eczaneler ve eczacılara ait yeni tertip etmeler yaptı. İşte o farklılıklar.

2013 ve sonrasında eczacılık fakültesine girenler mezuniyet sonrası hür eczane açmak veya sorumlu müdür olmak isterse bir sene zamanla destekçi eczacı olararak çalışacak.

Fotoğrafı Gazete’de yayımlanan Eczacılar ve Eczaneler Hakkında İdaremelik ile 2012′de çıkarılan Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun’un uygulamasına müteveccih tertip etmeler getirildi.

İdaremelikle yasadaki eczacılık hizmetleriyle alakalı belirleme de göz önünde bulundurularak, eczacı, eczacılık gibi kavramlar belirlendi, eczacıların misyon ve mesullükleri tanımlandı.

“Destekçi eczacı” tanımı getirilen idaremeliğe göre, 2013 ve sonrasında eczacılık fakültesine girenler, mezuniyet sonrası hür eczane açmak veya sorumlu müdür olmak isterse bir sene zamanla destekçi eczacı olarak çalışacak.

Eczane açmak, işletmek ve ecza ambarı sorumlu müdürlüğü yapmak için eczacı olma koşulu getirildi.

Popülasyona göre eczane
Yeni eczaneler popülasyona göre açılacak. Hür eczane rakamları, ilçe hudutları içindeki popülasyona göre en az üç bin beş surat bireye bir eczane olacak biçimde tertip edilecek.

Eczanelerin aynı ilçe içerisindeki nakillerinde popülasyona göre eczane açılması kriteri uygulanmayacak. Hiç eczanesi olmayan mesken ünitelerinde popülasyon kriterine bakılmaksızın bir eczanenin açılmasına izin edilecek ancak bu biçimde açılan eczanenin başka yerlere naklinde popülasyon kriteri işletilecek.

Sıhhat Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Makine Müesseseyi tarafından her sene eczane açılması uygun olan ilçeler ve açılabilecek eczane rakamları Türkiye İstatistik Müessesesinin açıkladığı popülasyon bilgileri temel alınmak suretiyle tanımlanacak ve senede en az iki defa Müessese’un fotoğrafı internet sitesinde bülten edilecek.

Eczane açmak isteyen eczacılar, Müessese tarafından bülten edilen yerler için müracaat etecek. Bu müracaatlarda en fazla yirmi beş seçim yapılabilecek.

Müessese eczacının yerleştirme puanı ve seçim sıralamasını göz önüne alarak yerleştirme yapacak. Müracaat yapan eczacılardan yerleştirme puanı azami olanlar eczane açma hakkı kazanacak.

Eczacının eczanede bulunma lüzumluluğu
İdaremelikle eczacının eczanede bulunma lüzumluluğu ve sorumlu müdür ceddilmesi gereken gidişatlar da tanımlandı.

Eczanenin hizmet verdiği saatlerde sorumlu müdür eczacı, varsa ikinci eczacı ve destekçi eczacılar vazifeyi başında bilfiil bulunacak.

Hastalık ve öteki bahanelerle eczanesinden 24 saatten fazla zamanla dağılmak zorunda kalan eczacı veya sorumlu müdür, keyfiyeti şehir veya ilçe sıhhat müdürlüğüne yazıyla veya kayıtlı elektronik postayla bildirecek.

Bu müddet 15 güne kadar devam edecekse eczaneye varsa ikinci eczacı ya da destekçi eczacı, yoksa şehir sıhhat müdürlüğüne bildirilmek şartıyla eczanesi bulunmayan bir eczacı, yoksa muvafakatı alınarak mahallin hür tabibi gözaltı edecek.

İkinci eczacı ve destekçi eczacı
İdaremelikle ikinci eczacı ve destekçi eczacı çalıştırılmasına ait usul ve temeller de tertip edildi.

Buna göre senelik katma kıymet ödentisi hariç üç milyon Türk lirası ve üzerinde ciro yapan hür eczanelerde ikinci eczacı çalıştırılması gerekli hale getirildi.

Destekçi eczacı olarak çalışmak isteyenler, çalışabileceği eczaneyi kendisi tanımlayabilecek. Aksi halde bölge eczacı odasına müracaat etecek.

Eczacı odası başvuru sırasını dikkate alarak yerleştirmeyi yapacak.

Her senenin nisan ayında Türk Eczacıları Birliği tarafından eczanelerin, senelik satış hasılat gidişatlarıyla senelik karşılanan reçete adetlerine göre dağılımları Müessese’a ve alakalı eczacı odasına bildirilecek.

Cirosu Türkiye İlaç ve Tıbbı Makine Müessesesince tanımlanan limitin üzerinde olan eczaneler, kendilerine müracaat etilmesi halinde destekçi eczacı çalıştırmak zorunda.

Destekçi eczacı otuz gün içerisinde işe başlatılacak ve şehir sıhhat müdürlüğüne bildirilecek. Destekçi eczacı çalıştırma mevzusunda kriterleri yakalayan ancak bundan imtina eden eczacı, şehir sıhhat müdürlüğü tarafından uyarılacak ve otuz gün müddet verilecek.

İhtara karşın mükellefliğini yerine getirmeyen eczacının ruhsatı otuz gün zamanla askıya alınacak.

İdaremelikle ayrıca üniversite sağlık kurumularında eczane açılması şehir sıhhat müdürlüğünün iznine bağlandı.

Yalnızca sokak ve cadde üstlerinde

İdaremelikle eczane olarak kullanılacak yerlerin özellikleri ve bu yerlere ait öteki hususlar lüzumlar da göz önünde bulundurularak yine tertip edildi.

Buna göre hür eczaneler milletin hürce girip çıkabildiği yerlerde, bağımsız dükkanlarda açılacak.

Havaalanları, limanlar, otogarlar ve tren garlarında açılanlar dışında cephe ve kapıları belediyelere ait sokak ve cadde üzerinde bulunacak.

Eczaneler aydınlık, rutubetsiz ve havası bol olacak, tabanları hijyen şartlarına uygun, basit arınılabilir malzemeyle döşenecek. Hastaların bekleme yerleri eczanenin giriş katında bulunacak.

Yeni açılacak eczaneler için yapı ruhsatı veya yapı kullanım izin evrakı istenecek, 35 metrekareden ufak olamayacak, aynı şehir ve ilçe içindeki başka bir eczaneyle aynı adı taşıyamayacak.

Eczanelerin önüne, sokak ve caddelere portatif veya totem tabela, afiş ve eşi haksız rekabet oluşturacak tabela ve cisimler konulamayacak, sergenlere mahsul tanıtımı emeliyle levha veya bülten yapıştırılamayacak.

İnternetten satış yasak
Eczanelerde sadece doktor, diş doktoru, baytar doktor ve ziraat mühendisi tarafından yazılan reçeteler kabul edilecek. E-reçeteler dışında, internet, faks, telefon, kurye, komiteci ve eşi yollarla eczanelere gelen reçeteler kabul edilmeyecek.

Eczacılar, kendilerine reçete sevk edilmesi için her ne biçimde olursa olsun müesseseler, doktorlar, öteki sıhhat müessese ve kuruluşları veya üçüncü kişilerle sarih veya saklı iş birliği yapamayacak, simsar, kurye personeli ve eşi yönlendirici personel bulunduramayacak, reçete toplama veya manipülasyon yapamayacak, bu yollarla gelen reçeteleri kabul edemeyecek.

İlaçlar, nebatsal tıbbi mahsuller, tıbbi emelli perhiz yiyecekler ve özel tıbbi emelli bebek mamaları internet veya başka rastgele bir elektronik etrafta satılamayacak, eczane eczacıları ve eczaneler ismine internet sitesi açılamayacak.

Eczanelerden zehirli ve müessir maddelerle ilaçların toptan satışı yapılamayacak, eczaneler ihalelere giremeyecek. Eczaneler arası ilaç değiş tokuşu toptan satış sayılmayacak ancak ilaç değiş tokuşu yalnızca aynı şehir içerisinde faaliyet gösteren eczaneler arasında yapılabilecek.

“İlk defa eczacı ve eczanenin tanımı yapıldı”

Türk Eczacıları Birliği Genel Sekreteri Harun Kızılay, idaremelikle alakalı Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, ilk defa eczacılığın, eczacının ve eczanenin tanımının yapıldığını söyledi.

Tertip Etmede ilk defa eczacının “sıhhat iş üyeyi” olduğunun sarih bir biçimde yer aldığını vurgulayan Kızılay, ayrıca ilacın tanımının yapıldığını, eczacının misyon ve yetkisinin de belirtildiğini kaydoldu.

Eczane açma kriterinin de yine tertip edildiğini anlatan Kızılay, eczanelerin kesinlikle sokak ve cadde üzerinde açılacağına sözlerine ilave etti.

Anadolu Ajansı

Kaynak: http://sozcu.com.tr/2014/saglik/kalfadan-eczaci-olmayacak-486386/

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.