Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kalıtsal hastalıkları önlemek olası mı ?

03.04.2021
9

Bazı yakınlarımızda üzücü hastalıklar ortaya çıktı. Şimdi beni de bir fobi aldı. Akrabalarımın illet hastalık olmaları veya kalp krizi geçirmeleri bende de tehlike yaratır mı? Korunmak …

Bazı yakınlarımızda üzücü hastalıklar ortaya çıktı. Şimdi beni de bir fobi aldı. Akrabalarımın illet hastalık olmaları veya kalp krizi geçirmeleri bende de tehlike yaratır mı? Korunmak için neler yapmalıyım? Aileden geçen hastalıklardan insanın kendisini gözetmesi olası mı?

Sıhhatli bireylerin hekime müracaat etme sebeplerinden bir tanesi de ‘ailemde şu hastalık var, acaba bende de ortaya çıkar mı? ’ sualidir. Buna sık sık ‘aynı şikayet babamda da vardı, illet hastalık çıktı ’ cinsi endişeler eşlik eder. Bu cins denetlemeler stres yaratsa da, gerçeğinde doğru yanaşıldığında çok ehemmiyetli faydalar sağlar. Gerçekten en az 30 kadar ciddi hastalık kalıtsal kökler taşır. Bu vaziyette ehemmiyetli olan; bireyi doğru bilgilendirmek ve tehlike yok ise kaygılarını ortadan kaldırmak, tehlike mevzubahisi olduğunda da gereken tarama testlerini yaptıktan sonra gözetici temkinlerin alınmasını sağlamaktır. Bu biçimde bir hayli ailevi hastalık erken teşhis ve rehabilitasyon edilebilir veya bunların ortaya çıkması yasaklanabilir.

ERKEN TANI EHEMMİYETLİ
Ailede kalıtsal hastalık tehlikeyi değerlendirilirken bazı genel kaideler uygulanır. Cılız derecede tehlike, ya hiç kimsede bulunmaması veya ikinci dereceden bir akrabada olmasıdır. Orta derecede tehlike, birinci dereceden bir yakında veya ikinci dereceden iki bireyde geç ortaya çıkmasına denir. Güçlü veya yüksek tehlike ise; en az bir birinci dereceden yakında erken olarak, iki veya daha fazla birinci dereceden yakında rastgele bir yaşta veya iki ve daha fazla ikinci dereceden akrabanın birinde erken olarak hastalık başlamasıdır. Hekimlere düşen misyon; her hastanın aile denetlemesini yapmaları ve tehlike ipuçlarını gözden kaçırmamalarıdır. Gelin şimdi bazı sık tesadüfülen ve ciddi kalıtsal hastalıklara göz atalım: illet hastalıkler haklı olarak en çok sorulan ve kaygıya neden olanlardır. Meme, yumurtalık, kalın bağırsak, prostat, pankreas, mide, böbrek, karaciğer ve tiroit illet hastalıkleri kalıtsal olabilir. Kalp damar hastalıkları, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve şeker hastalığı da aileden geçmektedir. Kemik erimesi, alerji, görme ve duyma bozuklukları da akrabalardan ferde taşınabilir. Şahsi olarak yapılması gerekenlerin başında; bu cins olasılıklar olabileceğini öğrenerek, kurnaz davranmak ve ailelerimizdeki hastalıkları denetlemek gelmelidir. Bunun ardından kuşku dinlendiğinde de paniğe kapılmadan hekiminize danışmalısınız. Andırmanız gereken şey ise bir haylisinin önlenebilir veya erkenden kesin rehabilitasyon edilebilir olduğudur. Netice olarak; bazı hastalıklar, akrabalarımızda görüldüğünde, bizlerde de ortaya çıkabilir. Ancak erken tarama testleri ile neredeyse tamamı tutulabilir ve bu sayede kesin rehabilitasyon edilebilir.

http://www.sabah.com.tr/gny/haber,A92B782E21324A9C9D1E4539016F6340.html

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.