Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kalp sıhhatini gözetmek için 6 altın teklif

28.04.2021
24
Kalp sıhhatini gözetmek için 6 altın teklif

Gözetici sıhhat temkinlerinin ehemmiyeti anlaşılmaya başlandı… Ülkemizde son senelerde kalp hastalıklarının giderek çoğalış göstermesi ile beraber gözetici sıhhat temkinlerinin ehemmiyeti de daha iyi anlaşılmaya başlandı. Sıhhatlı …

Gözetici sıhhat temkinlerinin ehemmiyeti anlaşılmaya başlandı…

Ülkemizde son senelerde kalp hastalıklarının giderek çoğalış göstermesi ile beraber gözetici sıhhat temkinlerinin ehemmiyeti de daha iyi anlaşılmaya başlandı. Sıhhatlı beslenme, fazla tuz kullanımının önüne geçilmesi, kumpaslı sıhhat hakimiyetleri kalp sıhhatin koruma temkinlerinden yalnızca birkaçı. Doç. Dr. Rifat Eralp Ulusoy, kalp sıhhatinin korunması için ehemmiyetli noktaları 6 ayrı başlıkta özetliyor.

1- “Yaşama karşı iyimser olun” Yaşadığımız çağın süratli bir tüketim kavrayışı ve süratli bir yaşam sürmeyi gerektirmesi sebebi ile günümüz şartlarında ne olursa olsun sıhhatli kalabilmek için ‘iyimser’ olmak gidişatındayız. Bu kaide, cemiyetimizde pek çok bireyi içermese de genel olarak kalp sıhhati açısından ve günümüz hayat stili de göz önüne alındığında çok geçerli bir kaidedir. Zira insan karakterleri kardiyolojide A ve B tipi olarak ufalamaktadır. A tipi bireyler; gergin, dargın, ivedi hareketlenen ve tepkileri orta-yüksek seviyede olan şahıslardır. B tipi karakter ise; daha durgun, olan ve bitenleri daha sabır, hoşgörü ve düşük tepki seviyeyi ile karşılayan şahıslardır. Yapılan çalışmalar ve banal kardiyoloji bilgileri bize A tipi bireylerde daha fazla koroner damar ve kalp krizi tehlikesinin daha yüksek olduğunu göstermiştir.

2- “Aileniz ve etrafınızla nitelikli zaman geçirin” Kalp hastalıkları güzergahından öteki bir zahmetli vaziyet ise; yalnız kalmak ve sosyal civardan uzak bulunmaktır. Yapılan çalışmalar; bireyin anksiyete ve bunalım seviyeyi ile kalp krizi tehlikeyi arasında istatistiksel bir ilişki bulunduğunu göstermektedir. Bu sebeple sosyal civarlardan uzak kalmamak ve kalp hastası olunsa dahi “Bu hastalık niçin gelip beni buldu?’ diye düşünmek yerine, bu hastalıkla beraber yaşamayı bilmek ehemmiyetlidir. Böylece ilk olarak beden ve ruh balansı, ardından da kalp sıhhati korunmuş olur. Ruh sıhhati anlamında kendini iyi sezmek, daha sıhhatli ve uzun vakit genç kalmayı da birliktesi getirmektedir.

3- “Kumpaslı sıhhat hakimiyetlerinizi önemsememe etmeyin” Günümüz tıbbı bizlere hastalıklardan korunma ve erken teşhis mevzusunda yeni teknolojik büyümeler ışığında bir hayli erken teşhis fırsatı vermektedir. Hastalıklara hücresel, hatta genetik seviyede tanı konabilmektedir. Ancak ne yaparsak yapalım, bazı hastalıklar ailevi genetik parolamızda gizli bulunan yazılıma bağlı olarak bizi bulabilmektedir. Ancak sıhhatimizi koruma ve sıhhat tehlikelerini takip etme mevzusunda alıngan davrananlara, bu cins makûs piyangolar daha seyrek vurmaktadır. Her insan ne yazık ki; beden ve ruh sıhhat gidişatını bütün olarak değerlendirememektedir. Genellikle bedenimizde bir şeylerin yolunda gitmediğini fark ettiğimizde ve sıhhatimizi kaybettiğimizde, neyi yitirdiğimizi, sıhhatimizin ehemmiyetini, ciddiyetini düşünmeye, konuşmaya başlarız. Bu sebeple 35 yaş üzerine çıkan fertlerde kumpaslı sıhhat hakimiyeti yaptırmanın ehemmiyeti çok büyüktür.

4- “Hazır yiyecekler yerine taze yiyecekleri seçim edin” Yaşam stilimiz Uyku, günlük sosyal etkinlik, stres yönetimi mahareti sıhhatinizi tanımlayan esas etkenlerdendir. İlerleyen seneler ile beraber günlük olarak daha az kalori almayı ve daha fazla harcamayı kastetmek gerekmektedir. Zira 35- 40 yaş üzerinde ‘can boğazdan kazanç’ atasözü muayenehane çalışmalar ışığında tersine bir vaziyet göstermektedir. Hazır ve raf ömrü uzatılmış yiyecekler yerine taze ve pak gıdaların harcanması amaçlanmalıdır. Taze sebze ve meyveler, bakliyat grubu gıdalar, hububatlar ve hayvansal mahsullerden balanslı bir biçimde harcamaya itina gösterilmelidir. Her gün en az 2,5 litre su içilmelidir. Az yağlı, özellikle hayvansal yağlardan ve margarin cinsi doymuş yağlardan uzak duracak biçimde gıdalar harcanması kalp sıhhati açısından daha uygun olacaktır. Taze sebze ve meyve tüketimi artırılarak kalp sıhhatinin korunmasına katkıda bulunulmalıdır.

5- “Şekerinizi ve uyku kumpasınızı hakimiyet altında tutun” Kan tazyiki yüksekliği, şeker hastalığı ve uyku bozukluğu ile alakalı olan meselelerin üzerine eğilerek zorunlu rehabilitasyonların uygulanması kalp sıhhati açısından çok ehemmiyetlidir. Zira yapılan araştırmalar, günümüzde şeker hastalarını damarları hasta insanlar olarak kabul edip, buna göre takip ve rehabilitasyon açısından yanaşmak gerektiğini göstermektedir. Kan tazyiki yüksekliği de çok yaygın olup, cemiyetsel bir sıhhat problemidir, genellikle hastaları sakat vazgeçerek imali düşürüp sıhhat maliyetlerini artırmaktadır. Uyku bozuklukları ve özellikle uykuda solunum durması problemlerinin ise Uyku-apne belirtiyi koroner damar hastalığı, kalp yetmezliği ve ani kalp vefatlarından mesul olabileceğini usta yakalamak gerekir.

6- “Kan bedellerinize dikkat edin!” Kalp sıhhatinizin korunmasında kan şekeri, iyi- makûs kolesterol ve kan tazyiki gibi bedellerin belli seviyelerde yakalanmasının büyük ehemmiyeti vardır. Zorunlu ölçümlerin kumpaslı olarak yapılması ve sıhhatli insanlar için belirtilen alttaki bedellere dikkat edilmesi kalp sıhhatinin korunması açısından zorunludur. KAN ŞEKERİ 45-50 mg/dl LDL

Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber/612907-kalp-sagligini-gözetmek-icin-6-altin-oneri

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.