Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kan Bağışı, Can Bağışı

09.04.2021
66

Ege Üniversitesi’nden Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyan proje… Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kan Merkezi ile Ege Üniversitesi (EÜ) Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü işbirliğinde geliştirilen …

Ege Üniversitesi’nden Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyan proje…
ege üniversitesi
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kan Merkezi ile Ege Üniversitesi (EÜ) Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü işbirliğinde geliştirilen “Kan Bağışı, Can Bağışı” projesi, öğrenci topluluklarının kan bağışları ile başlatıldı. Ege Üniversitesi Türk Halk Dansları Topluluğu’nun “Zeybek” gösterisinin renk kattığı projenin ilk gününde öğrenci topluluklarına üye öğrenciler kan bağışında bulundu. Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan bu projeyle Ege Üniversitesi Hastanesi’nin kendi ihtiyacını kendi karşılayan bir kan bankasına sahip olmasının amaçlandığını belirten EÜ Tıp Fakültesi Kan Merkezi Müdürü Prof. Dr. Yeşim Aydınok, “Proje kapsamında kampus içinde çeşitli merkezlere kurulacak kan bağışı odaları ile öğrencilerin, idari ve akademik personelin kolayca kan bağışlayabilmesi hedefleniyor” dedi. Projenin, üniversite öğrencileri, idari-akademik personel ve bunların yanında ziyaretçi varlığıyla 70 bin kişilik bir nüfusa sahip olan Ege Üniversitesi’nin, EÜ Hastanesi’ndeki kan bağışı ihtiyacına destek olmak amacıyla hazırlandığını belirten Prof. Dr. Aydınok, “EÜ Hastanesi’nde yılda ortalama 20-25 bin ünite kana ihtiyaç duyuluyor. EÜ öğrencileri ve mensupları, en fazla 30 dakikalarını ayırarak bu ihtiyacın karşılanmasına destek olabilecekler” diye konuştu. Prof. Dr. Aydınok, 18 yaşını doldurmuş ve vücut ağırlığı 50 kilogramın üzerinde, kan değerleri normal olan, bulaşıcı bir hastalığı olmayan ve son bir yıl içinde herhangi bir cerrahi müdahale geçirmemiş olan tüm gönüllülerin kan bağışlayabileceğini belirtti. Prof. Dr. Aydınok, “Kan bağışlamak, bağışlayan kişinin baş ağrısı, stres, yüksek tansiyon, yorgunluk gibi rahatsızlıklarının giderilmesine yardımcı olmaktadır” şeklinde konuştu.

Kampanyaya katılmak isteyenler 20 Şubat’tan itibaren hem EÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Kan Merkezi’ne, hem de EÜ Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na başvurabilecek. EÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Kan Merkezi her gün saat 09.00-20.00 saatleri arasında; EÜ Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Kan Bağışı Odası ise Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri 09,30-15.30 saatleri arasında hizmete açık olacak. Mart ayından itibaren EÜ Öğrenci Köyü ve Kredi Yurtlar Kurumu Öğrenci Yurdu’nda da kurulacak kan bağışı odalarıyla daha fazla öğrencinin bu kampanyaya katılımı sağlanacak.

İHA

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=57026&cat=220&dt=2008/02/21

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.