Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kan illet hastalıkinde konutta bakım müjdesi

25.07.2021
40
Kan illet hastalıkinde konutta bakım müjdesi

Türkiye’de beynelmilel standartlarda rehabilitasyonu muhtemel. Aferez Derneği Genel Sekreteri Doç. Dr. Fevzi Altuntaş, ulus arasında kan illet hastalıki olarak öğrenilen ”Multipl Miyelom” hastalığının Türkiye’de beynelmilel standartlarda rehabilitasyonunun …

Türkiye ’de beynelmilel standartlarda rehabilitasyonu muhtemel.

Aferez Derneği Genel Sekreteri Doç. Dr. Fevzi Altuntaş, ulus arasında kan illet hastalıki olarak öğrenilen ”Multipl Miyelom” hastalığının Türkiye ’de beynelmilel standartlarda rehabilitasyonunun muhtemel olduğunu bildirdi.

Kayseri, Ankara, Samsun, Van, Erzurum, Hatay, Adana şehirlerindeki tıp fakültelerinin Hematoloji Anabilim Dallarından 50′den fazla uzmanın katıldığı ve Mersin ’de hakikatleştirilen Anadolu bölge buluşmasında Multipl Miyelom denilen kan illet hastalıkinin tanı ve rehabilitasyonunda son büyümeler ele alındı.

Multipl Miyelom ’un daha öncekinden korkulan bir hastalık olduğunu ifade eden Altuntaş, son rehabilitasyon usulleri sayesinde artık bu hastalığın rehabilitasyonunun muhtemel olduğunu dile getirdi.
Bu hastalığın rehabilitasyonunda Türkiye ’de de dünyanın gelişmiş ülkelerindeki usullerin uygulandığını anlatan Altuntaş, Türkiye ’deki bir hayli merkezde hastanın kendisinden alınan kök hücre ile yapılan nakillerde büyük galibiyetler sağlandığını belirtti.

Sağlık Bakanlığının son senelerdeki uygulamalarıyla kök hücre nakli merkezlerinin rakamının çoğaldığını ve ülkedeki senelik nakil rakamının bin 500′lere eriştiğini vurgulayan Altuntaş, ”Geçmişte kan illet hastalıkli hastaların rehabilitasyonunda sıkça dile getirilen bekleme listesi meseleyi, artık ülkemizde bitme noktasına geldi. 2011 seneyi haysiyetiyle ülkemizde bekleme listesi meseleyi artık yok” diye konuştu.

Kan illet hastalıkli hastaların ilaçlarının tamamen devlet tarafından ödendiğini belirten Altuntaş, bu hastaların konutta bakım hizmetlerini kapsayan yeni uygulamaya ait şu bilgileri aktardı:
”Bu hastalarımızı daha evvel polikliniklerde veya sağlık kurumularda uyuyarak rehabilitasyon ediyorduk. Getirilen yeni uygulamayla özellikle ileri yaşlardaki hastalarımıza artık konutlarında rehabilitasyon hizmeti vermeye ve muayenelerini yapmaya başladık. Bu hastalarımızı sağlık personelimiz muhakkak aralıklarla konutlarında ziyaret edip ilaçlarını nasıl kullanacaklarını ve hangi dozlarda alacaklarını anlatıyor. Hastalarımızın bir hayli muayeneyi artık konutlarında da yapılabiliyor. Şayet muayene için sağlık kurumuna götürülmeleri gerekiyorsa bunu da devlet sağlıyor.”

KAN illet hastalıkLİ HASTA SAYISINDA ARTIŞ BEKLENİYOR
Geriatrik Hematoloji Derneği Başkanı ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilimdalı öğretim azası Prof. Dr. Osman İlhan da Türkiye ’de 65 yaş üstü 5 milyon 700 bin şahıs bulunduğunu belirterek, 2023 senesinde bu rakamın 12 milyon 700 bine erişeceğinin hipbitkiez edildiğini söyledi.

Vasati yaşam zamanının çoğalmasının muhakkak hastalıkların görülme sıklığında çoğalışa yol kalemtıraşını anlatan İlhan, ”İleri yaşlarda sıkça görülen kan illet hastalıki hastalarının rakamı vasati yaşam zamanının uzamasıyla Türkiye ’de de çoğalacak. İleriki senelerde her sene 3 bin yeni tanı konulması bekleniyor” dedi.

İlhan, Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Müessesesinin sosyal devlet kavrayışı içerisinde gelişmiş ülkelerde rehabilitasyonda uygulanan ilaçların tümünün Türkiye ’de de kullanıldığını ifade ederek, bunun hastalar açısından memnuniyet verici olduğunu dile getirdi.
Sağlık Bakanlığının ileri yaşlardaki kan illet hastalıkli hastaların rehabilitasyon ve operasyonlarıyla alakalı bir direktif yayımlama hazırlığı içerisinde olduğunu bildiren İlhan, ”Bu direktif ile özellikle ileri yaşlardaki hastalarımızın rehabilitasyonlarında daha galibiyetli neticeler alınmasını bekliyoruz” diye konuştu.

İlhan, kan illet hastalıkine yol açan illet hastalık kök hücresine karşı yakın bir gelecekte aşı geliştirilmesinin beklendiğine sözlerine ilave etti.

Aferez Derneği Başkanı ve Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilimdalı öğretim azası Prof. Dr. Ali Ünal da son senelerde Türkiye ’nin bir hayli şehrinde yeni merkezlerin açıldığını kaydolarak, ”Bu sayede artık hastalarımızın başka şehirlere giderek rehabilitasyon olmalarına gerek kalmıyor. Bu merkezler beynelmilel standartlarda hizmet veriyor” diye konuştu.
Ünal, AB ’nin Beynelmilel Denklik Kuruluşu JAICE tarafından akredite edilecek ilk merkezin Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kök Hücre Merkezi olacağını bildirdi.

Anadolu Ajansı

Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber/624223-kan-illet hastalıkinde-konutta-sonsuzum-mujdesi

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.