Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kanserden gözeten yöntem

29.04.2021
20

İşte dünyanın en geniş çaplı araştırmasına göre kanserden korunmanın yolu! Dünya çapında beş senede 500 bini aşkın kanser araştırması incelendi. En geniş çaplı araştırmadan şu neticeler …

İşte dünyanın en geniş çaplı araştırmasına göre kanserden korunmanın yolu!

Dünya çapında beş senede 500 bini aşkın kanser araştırması incelendi. En geniş çaplı araştırmadan şu neticeler çıktı

Dünya Kanser Araştırmaları Vakfı WCRF bugüne kadar yapılmış en kapsamlı araştırmaya imzalaydı. Beş senede dünya çapında kanserle alakalı yapılan bütün 500 bin araştırmanın araştırıldığı çalışmada neticesinde, kanserden korunmanın yolları tanımlandı. Uzmanlara göre kansere karşı korunmanın en büyük yolu, sosis, salam gibi işlenmiş et mahsullerinden uzak durmak. Bu mahsuller akciğer, gırtlak, mide ve prostat kanserini de tetikleyebiliyor. Araştırmada kanserle savaş için şu neticelere varıldı:

SEBZE
Günde 5 porsiyon 400 gr. sebze ve en az bir porsiyon meyve yemek tüm kanserlere tutulma ihtimalini düşürüyor.

İŞLENMİŞ ET
Salam, sosis, sucuk gibi işlenmiş etleri alışkanlıklarınızdan bir an evvel vazgeçin. Az ya da çok yemek fark etmiyor.

KIRMIZI ET
Haftada 500 gramdan fazla kırmızı et harcamayın. Kırmızı ete rengini veren “heam” isimli kimyevi madde bağırsak kanserine neden olabiliyor. Kırmızı et, ayrıca akciğer kanserine de yol açabiliyor. Tavuk etiyle kanser arasında bir irtibat bulunmadı.

EGZERSİZ
Günde en az 30 dakika spor yapmaya bakın. Bedeniniz forma girdiğinde 60 dakikaya çıkarın. Egzersiz, her kanseri önleyebiliyor.

İÇKİ
Günde 2 kadeh şarap ya da içki harcamayın. Bayanlar için bu oran günde 1 bardak şarap. Fazla içki ağız, gırtlak, bağırsak kanserine ve meme kanserine neden olabiliyor.

TUZ
Mide kanserinin en büyük sebeplerinden biri tuzlu besinler. Günde 6 gram bir çay kaşığı tuz ya da 2.4 gram sodyumdan aşırısı hasarlı.

OBEZİTE
Vücüt kitle endeksiniz 18,4 ve 24,9 arasında ise risk yok. Vakıf Başkanı Sir Michael Marmot: “Ne kadar obez olursanız, kansere tutulma tehlikeniz o kadar çoğalıyor. 21 yaşından sonra kilo almayın”

UZUN BOY
Uzun boylu insanların kansere tutulma tehlikeyi azıcık daha fazla. Uzun boyun bağırsak ve menopoz sonrası göğüs kanseriyle irtibatı olduğu öğreniliyor.

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=42852&cat=220&dt=2007/11/02

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.