Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

illet hastalıkden korunmanın 10 yolu

03.04.2021
17

Bu 10 maddelik reçeteyi uygulayın, çağın vebası illet hastalıke tutulmayın… Memorial Sağlık Kurumu İç Hastalıkları Koordinatörü Prof. Dr. Yavuz Baykal, çağın vebası olarak nitelendirilen illet hastalıkden korunmak için 10 …

Bu 10 maddelik reçeteyi uygulayın, çağın vebası illet hastalıke tutulmayın…

Memorial Sağlık Kurumu İç Hastalıkları Koordinatörü Prof. Dr. Yavuz Baykal, çağın vebası olarak nitelendirilen illet hastalıkden korunmak için 10 maddelik bir reçete hazırladı. İşte reçete:..

1- Kızartmaları unutun: Kızartma yağlarını netlikle tekerrür kullanmayın. Yağlardan aldığınız kalori günlük kalori alımının yüzde 30′unu geçmesin. Sofranızda lifli yiyeceklere ağırlık verin, arıtılmış yiyeceklerden olabildiğince kaçının.

2- Tuzdan kaçının: Tuz kendisi illet hastalık yapmasa da, mide yüzeyinin yapısını bozarak illet hastalıkojen maddelere civar hazırlar. Tuzun bolca kullanıldığı turşulardaki nitrozamin denilen maddeler illet hastalık yaradılışında tesirlidir. Yapılan araştırmalar, dondurarak gizleme usulünün seçim edildiği ülkelerde mide illet hastalıki görülme sıklığının yüzde 64 eksildiğini gösteriyor.

3- Fast food ’a son: Fazla karbonhidratlı ve yüksek ısıda pişirilen bisküviler dahi illet hastalık açısından çok riskli. Patates kızartmaları, tuzlu krakerler, katkılı konserveler, yağlı ve pişmiş et içerikli fast food ’lar da risk sinyali veren besinler.

4- Sebzeleri iyi yıkayın: Dünyada illet hastalıkin çoğalma sebeplerinin başında tarım ilaçlarının şuursuz kullanımı geliyor. Bu ilaçlar sebze ve meyveleri yıkamakla da çıkmaz. Kabuklarını ayıklasanız da besinlerin çekirdeklerine kadar girer. Bu da illet hastalıke karşı hem kendiniz, hem de çocuklarınız için büyük bir risk oluşturur.

5- Şişmanlamayın: Fiziksel etkinliğin eksilmesi ve kiloluluk, illet hastalık cinslerinde çoğalışa neden olur. Bilimsel çalışmalar meme, rahim, bağırsak, yemek borusu ve böbrek illet hastalıklerinde kiloluluğun bir tehlike etmeni olduğunu ispatladı. Kiloluluğun yasaklanması ve fiziksel etkinliğin çoğaldırılması illet hastalıkin yasaklanmasında son derece ehemmiyetli bir taşıttır.

6- İçkiye bağlanmayın: Kronik içki bağımlılığı, başta karaciğer illet hastalıki olmak üzere, özellikle içki sigarayla beraber harcandığında ağız, boğaz, yemek borusu, gırtlak ve mide illet hastalıkine neden olabilir. Bu surattan kendinizi günde en çok iki bardakla sınırlamaya çalışın.

7- Doğru beslenin: Yanlış beslenme tam illet hastalıklerin yüzde 35′inden mesuldür. İdeal perhiz; sebze, meyve, hububat ve düşük yağlı gıdalarla asıllaştırılır. Bebek emzirmek, genç yaşlardan itibaren egzersiz yapmak ve bazı vitaminler meme illet hastalıkinden korunmada verimlidir. Yüksek yağlı perhizler meme, rahim ve prostat illet hastalıki ile iletişimli olabilir. Devamlı kırmızı et yiyen şahısların illet hastalık olma tehlikeyi, ayda bir defa kırmızı et yiyenlere göre 2.5 kat fazladır. Bu sebeple kırmızı et yerine balık, tavuk, hindi etinin seçim edin.

8- Güneşderi korunun: Güneş ve solaryum tende erken ihtiyarlama ve zarar oluşturarak cilt illet hastalıkine neden olabilir. Cilt illet hastalıkinden korunmak için güneşderi gözetici krem kullanmak ve güneş ışınlarının riskli olduğu saatlerde güneşe çıkmamak gerekir. Cildinizdeki benlere de dikkat edin. Benlerinizde rastgele bir sihrime, şişkinlik veya renklerinde koyulaşma fark ettiğinizde hekime müracaat etin.

9- Bataryalara dikkat: illet hastalıkin ortaya çıkmasının ehemmiyetli bir sebebi de etraf lekeliliğidir. İnsanoğlu toprağı kazıp pek çok madeni yeryüzüne çıkarmakta, ne var ki hakikatinde yeryüzünde bulunmaması gereken bu madenlerin atıklarını hasarsızlaştırmada aynı duyarlılığı göstermemektedir. Her gün kullanılıp çöpe atılan bataryalar bunun en kolay misalidir. Stratosferik ozonun eksilmesi ultraviyole ışınlarının hasarlı tesirlerini artırmıştır ve bu cilt illet hastalıkine neden olur.

10- Sigarasız bir yaşam: illet hastalıkin yol açtığı vefatların yüzde 30′u sigara ve öbür tütün mahsullerine bağlıdır. Sigara içilmese dahi sigara içilen etraflarda bulunulması da akciğer illet hastalıki tehlikesini 1.5 kat çoğaldırmaktadır. Sigara akciğer illet hastalıki başta olmak üzere boğaz, yemek borusu, mesane, pankreas, böbrek, rahim ağzı ve meme illet hastalıklerinin yaradılışında ehemmiyetli rol oynar.

Sabah

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=43593&cat=220&dt=2007/11/08

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.