Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kanserden korunmanın 10 yolu

03.04.2021
39

Bu 10 maddelik reçeteyi uygulayın, çağın vebası kansere tutulmayın… Memorial Sağlık Kurumu İç Hastalıkları Koordinatörü Prof. Dr. Yavuz Baykal, çağın vebası olarak nitelendirilen kanserden korunmak için 10 …

Bu 10 maddelik reçeteyi uygulayın, çağın vebası kansere tutulmayın…

Memorial Sağlık Kurumu İç Hastalıkları Koordinatörü Prof. Dr. Yavuz Baykal, çağın vebası olarak nitelendirilen kanserden korunmak için 10 maddelik bir reçete hazırladı. İşte reçete:..

1- Kızartmaları unutun: Kızartma yağlarını netlikle tekerrür kullanmayın. Yağlardan aldığınız kalori günlük kalori alımının yüzde 30′unu geçmesin. Sofranızda lifli besinlere ağırlık verin, arıtılmış besinlerden olabildiğince kaçının.

2- Tuzdan kaçının: Tuz kendisi kanser yapmasa da, mide yüzeyinin yapısını bozarak kanserojen maddelere ortam hazırlar. Tuzun bolca kullanıldığı turşulardaki nitrozamin denilen maddeler kanser yaradılışında tesirlidir. Yapılan araştırmalar, dondurarak gizleme usulünün seçim edildiği ülkelerde mide kanseri görülme sıklığının yüzde 64 eksildiğini gösteriyor.

3- Fast food’a son: Fazla karbonhidratlı ve yüksek ısıda pişirilen bisküviler dahi kanser açısından çok riskli. Patates kızartmaları, tuzlu krakerler, katkılı konserveler, yağlı ve pişmiş et içerikli fast food’lar da risk sinyali veren gıdalar.

4- Sebzeleri iyi yıkayın: Dünyada kanserin çoğalma sebeplerinin başında tarım ilaçlarının şuursuz kullanımı geliyor. Bu ilaçlar sebze ve meyveleri yıkamakla da çıkmaz. Kabuklarını ayıklasanız da besinlerin çekirdeklerine kadar girer. Bu da kansere karşı hem kendiniz, hem de çocuklarınız için büyük bir risk oluşturur.

5- Şişmanlamayın: Fiziksel etkinliğin eksilmesi ve kiloluluk, kanser cinslerinde çoğalışa neden olur. Bilimsel çalışmalar meme, rahim, bağırsak, yemek borusu ve böbrek kanserlerinde kiloluluğun bir tehlike etkeni olduğunu ispatladı. Kiloluluğun yasaklanması ve fiziksel etkinliğin çoğaldırılması kanserin yasaklanmasında son derece ehemmiyetli bir vasıtadır.

6- İçkiye bağlanmayın: Kronik içki bağımlılığı, başta karaciğer kanseri olmak üzere, özellikle içki sigarayla beraber harcandığında ağız, boğaz, yemek borusu, gırtlak ve mide kanserine neden olabilir. Bu surattan kendinizi günde en çok iki bardakla sınırlamaya çalışın.

7- Doğru beslenin: Yanlış beslenme tam kanserlerin yüzde 35′inden mesuldür. İdeal perhiz; sebze, meyve, hububat ve düşük yağlı besinlerle hakikatleştirilir. Bebek emzirmek, genç yaşlardan itibaren egzersiz yapmak ve bazı vitaminler meme kanserinden korunmada verimlidir. Yüksek yağlı perhizler meme, rahim ve prostat kanseri ile irtibatlı olabilir. Aralıksız kırmızı et yiyen şahısların kanser olma tehlikeyi, ayda bir defa kırmızı et yiyenlere göre 2.5 kat fazladır. Bu sebeple kırmızı et yerine balık, tavuk, hindi etinin seçim edin.

8- Güneşderi korunun: Güneş ve solaryum tende erken ihtiyarlama ve zarar oluşturarak cilt kanserine neden olabilir. Cilt kanserinden korunmak için güneşten gözetici krem kullanmak ve güneş ışınlarının riskli olduğu saatlerde güneşe çıkmamak gerekir. Cildinizdeki benlere de dikkat edin. Benlerinizde rastgele bir sihrime, şişkinlik veya renklerinde koyulaşma fark ettiğinizde hekime müracaat etin.

9- Bataryalara dikkat: Kanserin ortaya çıkmasının ehemmiyetli bir sebebi de etraf lekeliliğidir. İnsanoğlu toprağı kazıp pek çok madeni yeryüzüne çıkarmakta, ne var ki gerçeğinde yeryüzünde bulunmaması gereken bu madenlerin atıklarını hasarsızlaştırmada aynı duyarlılığı göstermemektedir. Her gün kullanılıp çöpe atılan bataryalar bunun en kolay misalidir. Stratosferik ozonun eksilmesi ultraviyole ışınlarının hasarlı tesirlerini artırmıştır ve bu cilt kanserine neden olur.

10- Sigarasız bir hayat: Kanserin yol açtığı vefatların yüzde 30′u sigara ve öbür tütün mahsullerine bağlıdır. Sigara içilmese dahi sigara içilen etraflarda bulunulması da akciğer kanseri tehlikesini 1.5 kat çoğaldırmaktadır. Sigara akciğer kanseri başta olmak üzere boğaz, yemek borusu, mesane, pankreas, böbrek, rahim ağzı ve meme kanserlerinin yaradılışında ehemmiyetli rol oynar.

Sabah

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=43593&cat=220&dt=2007/11/08

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.