Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

illet hastalıki neler tetikliyor ?

06.04.2021
22

En hoşlandığımız yiyecekler hakikatinde bizim düşmanımız. İşte illet hastalıki tetikleyen yiyecekler… 21 ünlü uzman tarafından yapılan ve beş sene süren araştırmadan illet hastalıkle alakalı şu neticeler çıktı. Günde 1 …

En hoşlandığımız yiyecekler hakikatinde bizim düşmanımız. İşte illet hastalıki tetikleyen yiyecekler…

21 ünlü uzman tarafından yapılan ve beş sene süren araştırmadan illet hastalıkle alakalı şu neticeler çıktı.
Günde 1 porsiyon köfte dahi illet hastalık tehlikesini artırıyor
Beş sene süren araştırma neticesine göre günde bir dubleden fazla alkol de illet hastalıki tetikliyor
Dünya illet hastalık Araştırmaları Fonu tarafından yapılan bir araştırmaya göre, kırmızı et ve içki çok az miktada harcansa dahi illet hastalık tehlikesini artırıyor. Kamu sıhhati, perhiz ve beslenme mevzusunda 21 dünyaca ünlü uzman tarafından yapılan ve beş sene süren araştırmaya göre, günde 100 gram dahi kırmızı et harcamanın özellikle bağırsak illet hastalıki tehlikesini artırdığı tanımlandı.

Uzmanlar tarafından yayınlanan öneri raporunda günde 80 gramın üzerinde kırmızı etin netlikle harcanmaması gerektiği kaydolundu. Rapora göre, içki tüketiminin ise sıfır olması gerekiyor. Erkekler günde iki kadeh, bayanlar ise bir kadeh içkiyi geçtiklerinde illet hastalık tehlikeyi direniyor.

HANGİ MENÜDE KAÇ GRAM ET VAR ?
*Hamburger ’deki köfte 110 gr.
*İskender 120 gr.
*Bir porsiyon köfte 100 gr.

Organik besin illet hastalık düşmanı
Organik yiyecekler üzerinde bugüne kadar yapılan en büyük araştırmanın neticelerine göre, organik gıdalar öbür yiyeceklerden çok daha sıhhatli. 4 sene süren ve bütün 24 milyon dolar tüketilen araştıma neticesinde organik meyve ve sebzelerin yüzde 40 daha fazla antioksidan kapsadığı, öbür meyve sebzelere oranla demir ve çinko açısından çok daha zengin olduğu tanımlandı.

Organik usullerle üretilen sütte ise antioksidan oranı yüzde 90 daha fazla olabiliyor. Organik yiyecek harcayanlarda illet hastalık ve kalp rahatsızlıkları eksiliyor. Bu araştırmayla AB hükümetlerinin organik besinlerle alakalı öneri kararları alması bekleniyor.

Hürriyet

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=42533&cat=220&dt=2007/10/31

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.