Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kanuni ’ye o meşhur lafı söyleten hastalığa dikkat

20.03.2021
13
Kanuni ’ye o meşhur lafı söyleten hastalığa dikkat

Son senelerde daha sık görülen, Kanuni Sultan Süleyman ’ın “Olmaya devlet kâinatta bir soluk sağlık gibi” lafını söyleten ‘gut hastalığı ’ hakkında ihtarlarda bulunan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Taner Kaya, “Gutun rehabilitasyonu önemsememe edilirse, hastanın eklemlerinde biçim farklılığı ve sakatlığa yol açabilir” dedi.

Son senelerde daha sık görülen, Kanuni Sultan Süleyman ’ın “Olmaya devlet kâinatta bir soluk sağlık gibi” lafını söyleten ‘gut hastalığı ’ hakkında ihtarlarda bulunan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Taner Kaya, “Gutun rehabilitasyonu önemsememe edilirse, hastanın eklemlerinde biçim farklılığı ve sakatlığa yol açabilir” dedi.
Millet arasında ‘kralların hastalığı ’ olarak da öğrenilen gut, daha çok 30-60 yaş arası erkekleri etkileyen bir eklem irini. Hastalıkla alakalı bilgi veren VM Medical Park Samsun Sağlık Kurumu İç Hastalıkları Muayenehanesinden Uzm. Dr. Taner Kaya, ‘gut ’un bedenin oynak bölgeleri olan eklemlerin ve eklemleri saran yumuşak dokuda ‘kristal ’ denilen çok ufak prbitkiein yapılarının birikmesi neticesinde ortaya çıkan mikrop kapsamayan bir cerahat cinsi olduğunu söyledi. Bedenin eklem ve yumuşak dokularda biriken kristallere karşı tepkin gösterdiğini ifade eden Dr. Kaya; ısı çoğalışı, kızarıklık, ağrı ve şişlik ve eklem işlevlerinde eksilme gibi şikayetlere yol açan bu hastalığa ‘gut ’ ismi verildiğini vurguladı.
Kanuni ’nin meşhur lafını söyleten hastalık
Gutun rehabilitasyonunun yapılmaması halinde hastanın eklemlerinde biçim farklılığı ve sakatlığa yol açabileceğinin altını çizen Uzm. Dr. Taner Kaya, “Tarihimizde Kanuni Sultan Süleyman ’ın ‘Olmaya devlet kâinatta bir soluk sağlık gibi ’ lafını gut hastalığına sahip olduğu için söylediği söylenti edilir” dedi.
Erkeklerde görülme sıklığı daha fazla
Gut hastalığının son senelerde giderek daha fazla görüldüğünü işaret eden Uzm. Dr. Kaya, yaşla beraber sıklığın da çoğaldığını vurgulayarak, “Erkeklerde bayanlardan daha fazla görülmektedir. Son senelerde sıklığın giderek çoğalma sebepleri arasında hipertansiyon, yaşam ömrünün uzaması, makûs beslenme, obezite ve diyabet gibi metabolik içerikli hastalıkların çoğalması ve düşük doz aspirin kullanımı gibi nedenler yer almaktadır” diye konuştu.
Beslenme şekli de hastalığı tetikliyor
Prbitkieinin bedende ayrılınması neticeyi karaciğerde üretilen bir yapı olan ürik asit aşırılığının ve ürik asidin böbreklerden atılamamasının gut hastalığına davetiye çıkardığını aktaran Dr. Taner Kaya, şu bilgileri verdi:
“Düşük doz aspirin kullanımı, bazı idrar söktürücü ilaçlar ve kırmızı et, deniz mahsulleri, içkili meşrubatlar özellikle bira ve fruktoz kapsayan meşrubatların fazla harcanması da ürik asit imalini artırmaktadır. Bunların dışında ‘hücre imhayı ’ dediğimiz illet hastalık hastalarında kembitkierapi sonrasında da ürik asit ölçüyü kanda çoğalmaktadır. Çağımızın hastalığı obezite de ürik asit ölçüsünün çoğalmasının bir değişik nedenidir. Beslenme ile özellikle hayvansal ve deniz mahsulleri kapsayan işlenmiş mahsuller, ürik asit ölçüsünü artırmaktadır. C vitamini doğrultusundan zengin beslenme hipertansiyon ve gut tehlikesini eksiltir. Gut hastalığı ilaç rehabilitasyonu ile düzenlenebilir bir hastalık olup tanısı muayenehane şikâyetler ve kan incelemeleri ile konulabilir.”PARTNER Hıyanetin sonu feci bitti! Hamile olduğunu öğrenince…Tüp bebek rehabilitasyonunda PRP usulü umut vadediyorMüzedeki termal kameradan meme illet hastalıki olduğunu bildi

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.