Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kar âmâlığa dikkat!

06.08.2021
19
Kar âmâlığa dikkat!

Özelikle karlı havalarda güneşderi gelen ultraviyole ışınlar karlı ve buzlu alanlardan yansıyarak gözde muhtelif tahribatlar oluşturabiliyor. Kar âmâlığı olarak öğrenilen bu rahatsızlık, gözün ani ve yoğun …

Özelikle karlı havalarda güneşderi gelen ultraviyole ışınlar karlı ve buzlu alanlardan yansıyarak gözde muhtelif tahribatlar oluşturabiliyor.

Kar âmâlığı olarak öğrenilen bu rahatsızlık, gözün ani ve yoğun ultraviyole ışınlara maruz kalması neticeyi oluşan bir göz rahatsızlığı.

Hisar Intercontinental Hospital Göz Sıhhati ve Hastalıkları Kısmı Uzmanı Op. Dr. Faruk Eroğlu, bir hayli bulguyla kendini gösteren kar âmâlığının, göz kapaklarında ve konjonktiva katmanında göz akını ve kapakların içini kaplayan ince çeper kızarıklıklara ve yanıklara yol açtığını belirterek, “En ehemmiyetli tesirini ise gözün en ön kısmında bulunan kornea katmanında gösterir. Buna bağlı gözlerde yanma, batma hissi, sulanma, ağrı ve fbitkiofobi fazla ışık hassasiyeti oluşur. Göz kapaklarında istemsiz kapanma blefarospazm görülür. Gözde oluşturduğu zararın şiddetine göre ise değişik derecelerde flu görmeye de yol açabilir. Ani ve yoğun biçimde ultraviyole ışınlara maruz kalan gözlerde hassasiyet ve şikâyetler 6-8 saat sonra başlar ve birkaç gün sürebilir. Fakat gözlerde oluşan zararın ebadına göre bu zaman 1 haftaya kadar uzayabilir” dedi. Eroğlu, kar âmâlığının gözlerde oluşturduğu tahribatın ve rahatsızlığın tesirini en aza indirmek için şu önerilerde bulundu: “Gözleri bol suyla yıkayın, göz kapaklarına soğuk pansumanlar yapın, gözlerde oluşan ağrıyı gevşetmek için yapay gözyaşı, çok ağrılı vaziyetlerde ise ağrı kesiciler hekim hakimiyetinde kullanılabilir. Kar âmâlığına maruz kalan şahsın, özellikle ağrı ve flu görme şikayetleri varsa, hiç süre kaybetmeden bir göz doktoruna müracaat etmesi gerekir”.

GÖZLERİNİZİ ASLA OVUŞTURMAYIN
Kar âmâlığına maruz kalan şahıslar gözlerini asla ovalamaması gerektiğini belirten Eroğlu, bunun rahatsızlığın daha da ilerlemesine ve korneada yaralanmalara yol açabileceğini kaydoldu. Eroğlu, kar âmâlığına maruz kalmamak için alınması gereken temkinleri şöyle sıraladı: “Ultraviyole blokajlı koyu renkli güneş gözlükleri kar âmâlığını maniler. Gözlüklerin mümkün olduğu kadar geniş çerçeveli, göz ve etrafını bütün kaplayanları seçim edilmelidir. Özellikle göz hastalığı olanlar, daha evvelden göz operasyonu geçirmiş olanlar ve göz kuruluğu olan şahıslarda bu rahatsızlık daha ağır tahribatlara yol açabilir. Bu şahısların kesinlikle gözetici gözlükle karlı civarlara çıkmaları, gözetici yapay gözyaşı damlaları kullanmaları kar âmâlığında oluşacak olası problemlerin önlenmesi açısından ehemmiyetlidir”.

Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber/711547-kar-korluge-dikkat

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.