Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kaşınmak neden gevşetir ?

20.07.2021
31

Kaşınan bir yerimizi kaşımanın bizi neden rahatlattığını öğreniyor musunuz? Amerikalı uzmanlar, kaşınan bir yerimizi kaşımanın neden bizi gevşettiği sualinin cevabını buldu. Kuzey …

Kaşınan bir yerimizi kaşımanın bizi neden rahatlattığını öğreniyor musunuz?

Amerikalı uzmanlar, kaşınan bir yerimizi kaşımanın neden bizi gevşettiği sualinin cevabını buldu.

Kuzey Carolina ’daki Wake Forest Üniversitesi ’nden Dr. Gil Yosipovitch ve takımı, kaşınmanın, beyindeki “antipatik duygular ve hatıralarla alakalı bölgeleri” geçici bir vakit tesirsiz vaziyete getirdiğini tanımladı.

Yosipovitch, kaşınma sırasında beyin etkinliğini izlemeye aldıkları araştırmanın, “kaşımanın, kaşınma hissini nasıl geçirdiğinin cevabını veren” ilk araştırma olduğunu söyledi.

Araştırma kapsamında uzmanlar, 13 sıhhatli insanın bacaklarının alt kısmını 30 dakika zamanınca aralıklı olarak toplam 5 dakika yumuşak bir fırçayla kaşıdı. Bu sırada kobayların beyinlerini MR takviyesiyle izlemeye alan analistler, kaşıma harekâtı sırasında beyindeki “acıyı idrak etme ve anımsamayla alakalı” bölgelerin aktivitesine azaldığına tespit etti.

Kaşıma harekâtının yoğunlaşması, beynin bu bölgelerindeki faaliyetini iyice düşürdü.

Yosipovitch, “kaşımanın, kaşınma hissi yaratan duyguları bastırarak gevşeme getirdiğini” sandıklarını bildirdi.

Analistler ayrıca, “kaşındıkça kaşınmak istemenin” de sebebini buldular.

Kaşınma eyleminin, beyindeki ağrı ve aynı zamanda kompulsif yineleyen tavırlarla alakalı bir bölgedeki etkinliği artırdığını tespit eten uzmanlar, bunun “devamlı kaşınmak istemenin” cevabı olabileceğini kaydoldular.

Deneyin, gerçekten “kaşınma isteği” dinlemeyen insanlar üzerinde yapılması sebebiyle hudutlu neticeler verdiği, ancak bu neticelerin, devamlı kaşıntı yaratan egzama gibi kronik hastalıklara sahip bireylerin rehabilitasyonunda bereketli olabileceği belirtildi.

Araştırmanın neticeleri, “Journal of Investigative Dermatology” isimli mecmuada yayınlandı.

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=53783&cat=220&dt=2008/02/01

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.