Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kekemelikten kurtulmanın yolları

29.03.2021
18

Çocukluk yarıyılında yaşanan fazla fobi sebebiyle ortaya çıkan ve yaşamın yarıyıllarını negatif doğrultuda etkileyen kekemelikten 15 günde kurtulmak artık muhtemel. “Kekemelik meselesine son” sloganıyla bu alanda …

Çocukluk yarıyılında yaşanan fazla fobi sebebiyle ortaya çıkan ve yaşamın yarıyıllarını negatif doğrultuda etkileyen kekemelikten 15 günde kurtulmak artık muhtemel.

“Kekemelik meselesine son” sloganıyla bu alanda iddialı olduklarını belirten Beyaz Sanat Konuşma Merkezi Müdürü İsrafil Hancı, “10 dakika süresince adını söylemeye çabalayan kekemeler 15 günlük eğitim süresi sonunda her şeyi konuşarak buradan dağılıyor.” dedi. Doğuştan gelen bir hastalık olmayan kekemeliğin daha çocukluk yarıyılında yaşanan fazla fobi ve coşkunun neticeyi olarak ortaya çıktığını belirten İsrafil Hancı, bu meseleyi Rusya ’da geliştirilen özel bir programla ortadan kaldırdıklarını belirtti. Programın esasında 30 günlük eğitim üzerinden uygulandığını aktaran Hancı, “Biz 15 günde istediğimiz neticeleri almaya başladık. Dolayısıyla bu zamanı 15 güne indirdik. Çok ağır olaylar hariç, 15 günlük eğitim sonunda hastalarımız konuşmalarının önünde hiçbir mani kalmadan buradan dağılıyor. Bu kadar kısa zamanda bu sualin ortadan kaldırılması dünyada bir ilk. Zira öbür ülkelerde bu eğitim 30 gün ve daha uzun vakitlerde uygulanıyor.” diye konuştu.

Mektebin talebelerinden 30 yaşındaki Aydanur Akgül, 12 yaşındayken yaşadığı fobi sebebiyle kekeme olmuş. 30 yaşına kadar bu meseleyle yaşamak zorunda kalan Akgül, son deva olarak bu programa katılmaya karar vererek Giresun ’dan İstanbul ’a gelmiş. Akgül bir haftalık eğitimin sonunda hiç kekelemeden kendisini rahatlıkla tanıtıp düşüncelerini ifade edebiliyor. Beyaz Sanat Konuşma Merkezi ’nin bir öbür talebesi 7 yaşındaki Serhat Akbaş. Anne Şengül Akbaş, oğlunun 5 yaşındayken geçirdiği trafik kazası sebebiyle çok korktuğunu ve kekeme olduğunu belirtti. Konuşma merkezine 4 gün evvel başlayan Serhat ’ta çok pozitif büyüme olduğunu ifade eden anne Akbaş, oğlunun kısa zamanda bu meseleden kurtulacağına inanıyor. Bu arada programda kekemelikle beraber ortaya çıkan istem dışı adale hareketleri de kısa zamanda rehabilitasyon ediliyor.

Eğitim merkezinin hocalarından Halim Hancı, eğitim merkezinde kekemeliğin üç ayrı evrede kesin bir biçimde düzenlendiğini belirtti. Eğitim merkezine gelenlerden öncelikle vaziyetlerine göre 7 gün veya 9 gün susmaları isteniyor. Bu evrede kekeme hiç kimseyle hiçbir biçimde konuşmuyor. Buna “susma yarıyılı” sınıyor. Beynin dinleme merkezi sol tarafta olduğu için sağ kulağını bir pamukla kapatılıyor. Böylece daha önceki konuşma alışkanlıklarını unutması hedefleniyor. Kekeme bu biçimde yeni bir konuşma alışkanlığı edinmesi için hazırlanıyor. Susma yarıyılında kekeme, eğitim merkezinde bilgisayardan ve kitaptan yazılı metinleri yüksek sesle okuyor. Bir hafta sonra konuşma testine tabi yakalanan kekemede ilerleme varsa bu düzey geçilmiş oluyor. İstenen seviyede büyüme yoksa susma yarıyılı iki gün daha uzatılıyor. Hastaların bir haftalık susma yarıyılının ardından ikinci düzeye hazır hale geldiğini aktaran eğitmen Halim Hancı, daha sonra “Konuşma Yarıyılı”ne geçildiğini söyledi. Bu evrede ise kekeme yalnızca susma yarıyılında bildiği konuşma metodu ile konuşmaya başlıyor. Buna “Melodik konuşma metodu” deniliyor. Kekemeler bu evrede yavaş ancak akıcı bir biçimde konuşmaya başlıyor. Son evrede ise kekemelere özgüven kazandırılıyor. Kekeme oldukları için cemiyet içinde konuşmaya girişim etmeyen, çekinen ve içine kapanan hastalara bu meseleyi aşma eğitimi veriliyor. Sosyal faalliklerde muhtelif roller verilen talebeler kısa zamanda cemiyete adapte olarak kekeme meselesini geride vazgeçiyor. Cihan ’ın görüntülü haberi için videomuzu tıklayınız.

Kaynak: http://h2.haberturk.com/01Detay.aspx?ID=6330&Kat=5&dt=2008/03/04

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.