Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kenelere karşı yeni yöntem

08.04.2021
6
Kenelere karşı yeni yöntem

Bu sene hastaların üzerinde sınanacak… Hıfzıssıhha Merkezi Bakanı Doç. Dr. Mustafa Ertek, kene ısırığının neden olduğu Kırım Kongo Kanamalı Ateşi KKKA hastalığına karşı serum ve aşı …

Bu sene hastaların üzerinde sınanacak…

Hıfzıssıhha Merkezi Bakanı Doç. Dr. Mustafa Ertek, kene ısırığının neden olduğu Kırım Kongo Kanamalı Ateşi KKKA hastalığına karşı serum ve aşı imali mevzusunda ciddi çalışmalar yaptıklarını söyledi. Doç. Dr. Ertek, “Daha evvel KKKA hastalığını geçirmiş ve kanlarında bağışıklığı olanlardan bir ekip serumlar alındı. Kanlarında antikor olan donörlerden 4 şehirde serum toplandı. Bunları birkaç sağlık kurumunda hastalar üzerinde sınayacağız” dedi.
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Nihat Tosun başkanlığındaki bakanlık bürokratları ve bilim adamları, Hekimevi ’nde tertip ettikleri ortak basın buluşmasında kene ısırığı ile ortaya çıkan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi KKKA hastalığı mevzusunda açıklamalarda bulundu.

-KENEYE KARŞI AŞI DA YOLDA-
Hıfzıssıhha Merkezi Bakanı Doç. Dr. Mustafa Ertek, daha evvel KKKA hastalığına tutulanların kanlarından 4 şehirde yaşayan donörlerden bir araya gelen kan misalleri ile KKKA ’ya karşı serum geliştirmek için kolları sıvadıklarını belirterek, 3-4 ay içinde pozitif netice almaları halinde yapıma devam edeceklerini bildirdi. Ertek, bununla beraber tetenoz, difteri ve akrep sokmalarına karşı kullanılan at kaynaklı serumun KKKA hastalığına karşı da kullanılması için test çalışmalarının sürdüğünü ifade ederek, “TÜBİTAK ile ortak bir projemiz kapsamında KKKA aşı üretmeyi tasarlıyoruz. Bu aşının insandan evvel 2 memeli hayvanda sınanması gerekiyor. 2-3 sene içinde KKKA aşısı üretmeyi amaçlıyoruz” diye konuştu.

-“KENEYİ KENDİNİZ DE ÇIKARABİLİRİSİNİZ”-
Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Destekçisi Mehmet Ali Torunoğlu ise, geçtiğimiz sene kene ısırığı neticeyi 1315 olayın görüldüğünü ve 63 şahsın hayatını kaybettiğini söyledi.
Torunoğlu, bu sene için henüz resmi olarak bildirilmiş KKKA hadisesinin bulunmadığını ifade ederek, “Geçen sene 285 bin şahıs kene yapışması veya ısırması şikayetleriyle sağlık kuruluşlarına müracaat etti. 5 bin şahıstan kan aldık ve bin 315 ’inde olay tespit edildi” dedi.

Torunoğlu, insanların keneyi kendi ihtimalleriyle çıkarabileceğini ancak bunu yaparken çok dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Keneyi çıkardıktan sonra kendinizi çok izleyin. Ateş, kanama gibi rastgele semptomda kesinlikle sağlık kuruluşuna müracaat etin” diye konuştu.

Kafkas Üniversitesi Öğretim Azası Doç. Dr. Zati Vatanperver da, kene ile alakalı sağlık muhabirlerine görsel bir sunum hakikatleştirdi. Vatanperver, kenelerin sırtlarında barındığı koyun, keçi ve ineklerin etlerinin yenilmesinde sağlık açısından bir mesele bulunmadığını kaydetti.

Şehirlerde KKKA tehlikesinin olmadığını, metropollerde yaşayanların afaki gere paniğe kapılmaması gerektiğinin altını çizen Vatanperver, “Kene bedene tutunsa dahi 6-12 saat içinde çıkarılması halinde mesele olmayacaktır. Şehirlerdeki insanların hiç fobiye yapılmaması gerekir. Tehlikeli bölgelerde yaşayanlar için söylüyorum, keneyi kendiniz de çıkarabilirsiniz, yapamıyorsanız hekime gidin. Zaten Türkiye ’de en iyi kene çıkaranlar köylülerdir; ancak zaman zaman yanlış yöntemler kullanabiliyorlar” diye konuştu.

Numune Sağlık Kurumu Enfeksiyon Muayenehaneyi Şefi Prof. Dr. Hürrem Bodur ise KKKA, ateşi ile alakalı en iyi kayıtların yakalandığı ülkenin Türkiye olduğunu vurguladı ve olaylardaki vefat oranının yüzde 5 ’lerde izlediğini söyledi.

-“1200 KÖYDE 600 BİN ŞAHIS EĞİTİLDİ”-
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Nihat Tosun, kene mevzusunda medyaya ehemmiyetli vazifeler düştüğüne dikkat toplayarak, “İnsanları panik havasına sokacak, psikolojisini bozacak haberler yapmayın” ricasında bulundu.
Sağlık Bakanlığı Müsteşar Destekçisi Uzm. Dr. Turan Buzgan ise, Türkiye ’de kene mevzusunda bin 200 bölgenin tehlike altında bulunduğunu anlatarak, bu bölgedeki 150 bin hanede yaşayan 600 bin şahsın eğitildiğini belirtti. Buzgan, “Sağlık takımlarımız yanlarına köy muhtarı ve köy hocalarını da alıp bu köyleri ziyaret ederek bilgilendirme yapıyor.
KKKA mevzusunda kitapçıklar dağıtıyoruz, keneye karşı kullanılan mahsulleri fiyatsız dağıtıyoruz” diye konuştu.

ANKA

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=139850&cat=220&dt=2009/04/10

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.