Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kenelere karşı yeni yöntem

08.04.2021
37
Kenelere karşı yeni yöntem

Bu yıl hastaların üzerinde denenecek… Hıfzıssıhha Merkezi Bakanı Doç. Dr. Mustafa Ertek, kene ısırığının neden olduğu Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına karşı serum ve aşı …

Bu yıl hastaların üzerinde denenecek…

Hıfzıssıhha Merkezi Bakanı Doç. Dr. Mustafa Ertek, kene ısırığının neden olduğu Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına karşı serum ve aşı üretimi konusunda ciddi çalışmalar yaptıklarını söyledi. Doç. Dr. Ertek, “Daha önce KKKA hastalığını geçirmiş ve kanlarında bağışıklığı olanlardan bir takım serumlar alındı. Kanlarında antikor olan donörlerden 4 şehirde serum toplandı. Bunları birkaç hastanede hastalar üzerinde deneyeceğiz” dedi.
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Nihat Tosun başkanlığındaki bakanlık bürokratları ve bilim adamları, Hekimevi’nde düzenledikleri ortak basın toplantısında kene ısırığı ile ortaya çıkan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı konusunda açıklamalarda bulundu.

-KENEYE KARŞI AŞI DA YOLDA-
Hıfzıssıhha Merkezi Bakanı Doç. Dr. Mustafa Ertek, daha önce KKKA hastalığına yakalananların kanlarından 4 şehirde yaşayan donörlerden toplanan kan örnekleri ile KKKA’ya karşı serum geliştirmek için kolları sıvadıklarını belirterek, 3-4 ay içinde olumlu sonuç almaları halinde üretime devam edeceklerini bildirdi. Ertek, bununla birlikte tetenoz, difteri ve akrep sokmalarına karşı kullanılan at kaynaklı serumun KKKA hastalığına karşı da kullanılması için test çalışmalarının sürdüğünü ifade ederek, “TÜBİTAK ile ortak bir projemiz kapsamında KKKA aşı üretmeyi planlıyoruz. Bu aşının insandan önce 2 memeli hayvanda denenmesi gerekiyor. 2-3 yıl içinde KKKA aşısı üretmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

-“KENEYİ KENDİNİZ DE ÇIKARABİLİRİSİNİZ”-
Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Torunoğlu ise, geçtiğimiz yıl kene ısırığı sonucu 1315 vakanın görüldüğünü ve 63 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.
Torunoğlu, bu yıl için henüz resmi olarak bildirilmiş KKKA vakasının bulunmadığını ifade ederek, “Geçen yıl 285 bin kişi kene yapışması veya ısırması şikayetleriyle sağlık kuruluşlarına başvurdu. 5 bin kişiden kan aldık ve bin 315’inde vaka tespit edildi” dedi.

Torunoğlu, insanların keneyi kendi imkanlarıyla çıkarabileceğini ancak bunu yaparken çok dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Keneyi çıkardıktan sonra kendinizi çok izleyin. Ateş, kanama gibi herhangi semptomda mutlaka sağlık kuruluşuna başvurun” diye konuştu.

Kafkas Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zati Vatansever da, kene ile ilgili sağlık muhabirlerine görsel bir sunum gerçekleştirdi. Vatansever, kenelerin sırtlarında barındığı koyun, keçi ve ineklerin etlerinin yenilmesinde sağlık açısından bir sorun bulunmadığını kaydetti.

Şehirlerde KKKA riskinin olmadığını, metropollerde yaşayanların gereksiz gere paniğe kapılmaması gerektiğinin altını çizen Vatansever, “Kene vücuda tutunsa bile 6-12 saat içinde çıkarılması halinde sorun olmayacaktır. Şehirlerdeki insanların hiç korkuya yapılmaması gerekir. Riskli bölgelerde yaşayanlar için söylüyorum, keneyi kendiniz de çıkarabilirsiniz, yapamıyorsanız doktora gidin. Zaten Türkiye’de en iyi kene çıkaranlar köylülerdir; ancak zaman zaman yanlış yöntemler kullanabiliyorlar” diye konuştu.

Numune Hastanesi Enfeksiyon Kliniği Şefi Prof. Dr. Hürrem Bodur ise KKKA, ateşi ile ilgili en iyi kayıtların tutulduğu ülkenin Türkiye olduğunu vurguladı ve vakalardaki ölüm oranının yüzde 5’lerde seyrettiğini söyledi.

-“1200 KÖYDE 600 BİN KİŞİ EĞİTİLDİ”-
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Nihat Tosun, kene konusunda basına önemli görevler düştüğüne dikkat çekerek, “İnsanları panik havasına sokacak, psikolojisini bozacak haberler yapmayın” ricasında bulundu.
Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Uzm. Dr. Turan Buzgan ise, Türkiye’de kene konusunda bin 200 bölgenin risk altında bulunduğunu anlatarak, bu bölgedeki 150 bin hanede yaşayan 600 bin kişinin eğitildiğini belirtti. Buzgan, “Sağlık ekiplerimiz yanlarına köy muhtarı ve köy öğretmenlerini de alıp bu köyleri ziyaret ederek bilgilendirme yapıyor.
KKKA konusunda broşürler dağıtıyoruz, keneye karşı kullanılan ürünleri ücretsiz dağıtıyoruz” diye konuştu.

ANKA

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=139850&cat=220&dt=2009/04/10

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.