Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kenelerin rakamı bu sene çoğaldı mı?

07.04.2021
12
Kenelerin rakamı bu sene çoğaldı mı?

Daha erken ortaya çıktılar. Selçuk Üniversitesi Baytar Fakültesi Parazitoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bilal Dik, küresel ısınma sebebiyle bu sene kenelerin daha erken ortaya …

Daha erken ortaya çıktılar.

Selçuk Üniversitesi Baytar Fakültesi Parazitoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bilal Dik, küresel ısınma sebebiyle bu sene kenelerin daha erken ortaya çıktığını belirtti.

Prof. Dr. Dik, keneyle gayrette ehemmiyetli beceriksizler olduğunu, kene görülen yerlerde özellikle belediyelerin şuursuzca ilaçlama yaptıklarını öne sürdü.

Bu ilaçlamaların, kenenin natürel düşmanları olan böcekleri de öldürebildiğini dile getiren Prof. Dr. Dik, bu sebeple, keneye karşı verilen gayrette bilim adamlarının tekliflerinin göz önünde bulundurularak, ilaçlama çalışmalarının yürütülmesi gerektiğini vurguladı.

Ancak bugüne kadar yapılan çalışmalarda, kene mevzusunda uzman bilim adamların görüşlerine yeteri kadar müracaat etilmediğini veya bilim adamlarının görüşlerinin yetirince dikkate alınmadığını korunan Prof. Dr. Dik, şunları kaydoldu:

”Küresel ısınma sebebiyle bu sene kenelerin daha erken ortaya çıktığı bir hakikat. Zira kene sıcağı beğenir. Misalin geçtiğimiz senelerde keneler mayıs ayında yoğun biçimde görülüyorsa, bu sene havalar erken ısındığı için nisan ayında görülmeye başlandı. Bugün üzerinde en fazla durulan mevzu, kenelerin rakamının geçtiğimiz senelere göre çoğalıp artmadığı… Türkiye ’de sistemli bir kene taraması yapılamadığı için, ‘Evvel ne kadar kene vardı, şimdi rakamları çoğaldı mı? ’, bunu öğrenemiyoruz. Tek bildiğimiz şey, Sağlık, Tarım ve Köyişleri, Etraf ve Orman ile İçişleri Bakanlıklarının iyi bir ortak organizasyonla, bilim adamlarıyla beraber kapsamlı bir keneyle gayret programı uygulamaları gerektiğidir. Bu organizasyon ne yazık ki bugüne kadar başlatılmadı.”

-KENT İNSANI KORKUYOR AMA REEL RİSK KIRSAL KESİMDE-
Kırım Kongo Kanamalı Ateşi virüsü taşıyan kenelere karşı reel duyarlı olması gereken şahısların, tarım ve hayvancılıkla uğraşan kırsal kesimdekiler olduğunu dile getiren Prof. Dr. Dik, ”Bu mevzuda özellikle duyarlı olması gereken hayvancıların çoğu, hayati tehlikeyle karşı karşıya olmalarına karşın kenelere aldırış etmiyor. Bunun fobisini senede birkaç kere kırlara pikniğe giden kent insanı yaşıyor. Keneye karşı büyük tehlikeyle karşı karşıya olan kırsal kesim, bu ölümcül virüse ve kenelere karşı bilinçlendirilmelidir” diye konuştu.

Anadolu Ajansı

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=141953&cat=220&dt=2009/04/21

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.