Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kilolar neden geri alınır ?

28.04.2021
29

Zayıflıyorsunuz, bir müddet sonra daha önceki halinize geri mi dönüyorsunuz ? Verdiğiniz kiloları geri alıyorsanız, bir mesele var demektir. Kilo koruma yarıyıllarında bir veya iki kglık çoğalış, …

kadın
Zayıflıyorsunuz, bir müddet sonra daha önceki halinize geri mi dönüyorsunuz ?
Verdiğiniz kiloları geri alıyorsanız, bir mesele var demektir. Kilo koruma yarıyıllarında bir veya iki kglık çoğalış, beklenen bir gidişattır. Daha fazla kilo çoğalışı yaşanmış ise, bunun sebepleri incelenmelidir.

Test yaptırmak koşul!
Suadiye Memorial Tıp Merkezi Beslenme ve Perhiz Kısmı’nden Diyetisyen Oya Yüksek, kaybedilen kiloların neden geri alındığını şu laflarla açıkladı: “Zayıflama programına başlamadan evvel bazı hormon testleri yapılmalıdır. Hormonlardaki rastgele bir mesele, kısa vakitte kilo kaybı sağlamada bir problem oluşturmasa dahi, ileriki yarıyılda kilonun basit kazanılmasını sağlar.” Yüksek, yapılan başlıca perhiz kusurlarını ise şöyle sıraladı:

Başlıca perhiz kusurları
1- Çok düşük kalorili perhizler yapmak: Her bedenin belirli bir kaloriye lüzumu vardır. Şok perhizler, kısa süreli kilo kaybı sağlasa dahi sonradan kilo almayı süratlendirir.

2- İdeal kilonun da altına inmeye çalışmak: Cinsiyete, boya ve yaşa bağlı olarak herkesin sahip olması gereken bir ideal kilo vardır. Bu kilonun altına düşülmeye çalışıldığında beden mukavemet göstermeye başlar ve koruma yarıyıllarında süratli bir kilo çoğalışı kollanabilir.

3- Yoyo tesiri: Yoyo tesiri, kilo verip tekerrür alma döngüsüdür. Bu, devamlı yinelendiğinde metabolizmayı yavaşlatıcı tesir gösterir.

4- Yeme tutumlarının uzun süreli değiştirilememesi: Yeme tutumlarının psikolojik sebepleri zayıflama programına başlanırken kesinlikle incelenmelidir. Bu problemler çözülmediği sürece, kilo çoğalışı tekerrür kendini gösterir.

Sabah

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=61122&cat=220&dt=2008/03/14

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.