Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kireçlenmede ilk rehabilitasyon kilo verme ve egzersiz!

03.08.2021
28
Kireçlenmede ilk rehabilitasyon kilo verme ve egzersiz!

Topuklu pabuç çok mahzurlu! Eklem kireçlenmesi başka bir deyişle osteoartrit, hayatı tehdit etmese de yaşamkalitesini bozan bir hastalık. Hastanın osteoartrit hakkında bilgi sahibi olmasının rehabilitasyon sürecini basitleştirdiğini dile …

Topuklu pabuç çok mahzurlu!

Eklem kireçlenmesi başka bir deyişle osteoartrit, hayatı tehdit etmese de yaşamkalitesini bozan bir hastalık. Hastanın osteoartrit hakkında bilgi sahibi olmasının rehabilitasyon sürecini basitleştirdiğini dile getiren Ortopedi Uzmanı Dr. Nail Akdağcık, osteoartrit rehabilitasyonunun, günlük hayatta eklemi gözetmeye müteveccih farklılıklar yapmakla başladığını belirtiyor. Bunun; egzersiz, kilo verme, sıcak veya soğuk uygulamalar, ağızdan ya da bölgesel olarak uygulanan ilaçlar ve fiziksel tıp ve rehabilitasyon FTR uygulamaları gibi muhtelif yolları bulunuyor.

YATAĞA BAĞLI KALINABİLİR
Bunların galibiyetli olmadığı vaziyetlerde ise sızıdan kurtulmak eklemiçine yapılan enjeksiyonlar veya muhtelif cerrahi yöntemlerlemümkün oluyor. Osteoartrit rehabilitasyon edilmezse; günlük etkinlikleri kısıtlayıp sızılı ve zahmetli bir hayata neden oluyor. İleri olaylarda ise hasta yatağa bağımlı ve bakımamuhtaç bir hale geliyor. Eklemkireçlenmesinden korunmak için eklemleri zorlayıcı egzersizlerden sakınmak, ideal kiloyu gözetmek, kumpaslı ve balanslı egzersiz yapmak, sızılı vaziyetlerde ise eklemleri baston ya da dizlik kullanarak desteklemek gerekiyor.

İDEAL SPOR YÜZME!
Bu rahatsızlıkta düşük yoğunluklu egzersiz, yürüyüş, yüzme ve bisiklet gibi etkinlikler önerilirken, ağırlık kullanılarak yapılan sporlar ve uzunmesafe koşuları önerilmeyen sporlar arasında yer alıyor. Su, eklemlere binen yükü eksilttiği için yüzme en uygun egzersizlerden biri olarak görülüyor. Doğru biçimde yapılanmasaj ve ılık su, eklemçevresindeki adale ve bağları rahatlatarak egzersiz yapmayı basitleştiriyor. Eklembölgesinde ısı çoğalışı olduğu yarıyıllarda fazla sıcak uygulamalardan sakınılması ve onun yerine yerel soğuk uygulaması yapılması öneriliyor.

İLACI DOKTOR VERSİN
Bugüne dek yapılan bir hayli çalışma, bazı perhizlerin veya yiyecek desteklerinin osteoartrite iyi geldiğini iddia etse de, bunların henüz ispatlanmamış olmaları dikkat topluyor. Dr. Akdağcık, “Yalnızca, glukozamin desteğinin, osteoartritin iyileşmesine katkıda bulunduğunu gösteren çalışmalar bulunuyor” diye konuşuyor. Klasikte bedende üretilen birmadde olan glukozamin, kıkırdak dokusu içinde yer alıyor. Bumaddenin gıdalarla alınmasımümkün olmadığı için tablet formları destek emelli kullanılabiliyor. Akdağcık, “Piyasada bumaddenin uygun olmayan formları da bulunduğu için bu tabletlermutlaka hekime danışılarak kullanılmalı” diyor.

TOPUKLU PABUÇ MAHZURLU
OSTEOARTRİTTEN korunmak için hafif ve ortopedik tabanlı pabuçlar giymek, düz ve yüksek topuklu pabuç kullanmamak gerekiyor. Dr. Akdağcık, “Dizdeki kireçlenmelerde pabucun topuk kısmına kama ilave edilmeli” diyor.

CEYDA ERENOĞLU- GAZETE HABERTURK

Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber/629114-kireclenmede-ilk-rehabilitasyon-kilo-verme-ve-egzersiz

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.