Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kışa girerken bunalıma dikkat

18.07.2021
28
Kışa girerken bunalıma dikkat

Yaz tatilinin sona ermesi hastalık şikayetlerini de çoğaldırdı. İşte bunalımdan korunmak için yapmanız gerekenler. Yapılan araştırmalar, bunalım tanısıyla rehabilitasyon gören hastaların yüzde 65’inin güz ve ilkbahar …

Yaz tatilinin sona ermesi hastalık şikayetlerini de çoğaldırdı. İşte bunalımdan korunmak için yapmanız gerekenler.

Yapılan araştırmalar, bunalım tanısıyla rehabilitasyon gören hastaların yüzde 65′inin güz ve ilkbahar aylarında psikiyatri muayenehanelerine müracaat ettiğini gösteriyor. Zaman ’da yer alan habere göre, Dr. Zafer Atasoy, güneş ışınlarının eksildiği ve tatilin bittiği güz mevsiminin insan psikolojisini negatif etkilediğini söylüyor. Bu yarıyılda insanın içinden hiçbir şey yapmak gelmediğini ifade eden psikiyatri uzmanı Atasoy, özellikle çocukların, gençlerin ve yaşlıların dikkatli olması gerektiğini kaydoluyor.

Bunalımın günümüzün en yaygın hastalıklarından biri olduğunu anlatan Atasoy, en büyük kasvetin yazdan güze geçişte yaşandığını belirtiyor. Eksilen güneş enerjisinin beyin yapısını negatif etkilediğini ifade eden Atasoy, “Bu yarıyıla geçim için daha fazla gayret sergilemek gerekiyor. Özellikle geçim maharetleri yeterince büyümemiş ya da tez etkilenen bebekler, çocuklar, gençler ve yaşlılar tehlike altında.” diyor.

Yoğun iş temposu ve mektebe ayak uyduramayan bir hayli insan, psikolojik rahatsızlık geçirmeye daha müsait hale geliyor. Ayrıca güzün gelmesiyle duyguları dengeleyen melatonin hormonunun banalin üzerinde salgılanması, şahsın gün içerisinde ruh vaziyetinin değişmesine neden oluyor. Psikiyatrist Zafer Atasoy, bu yarıyılda ortaya çıkan bulguları şöyle sıralıyor: “Göreceli olarak duygusal yanıtlarda şiddetlenme, kendini sıkıntılı sezme, iştahta oynamalar, uyku kumpassızlıkları, çalışma ve berekette düşüş.”

Mevsim bunalımı 17-25 yaş grubunda daha sık görülüyor. Bu yarıyılda bazı bireyler kendilerini güçlü, hoş, özel hünerlere sahip sezebiliyor, bu sebeple de kendisine ve etrafına hasar verebiliyor. Her şeye gülüp, kimseyi önem vermeden şarkılar söyleyip oyunlar oynayan bireyler, aniden yerinde duramayacak biçimde gergin, yaşamdan nefret eden ruh vaziyetine girebiliyor. Güzde intihar hadiselerinde de çoğalış kollanıyor.

Bunalımdan korunmanın yolları:
Uyku kumpasınıza dikkat edin.
Balanslı ve yeterli beslenin.
Hafif ve sulu yiyecekler harcayın.
Kafeinli meşrubatlar yerine nebat çayları için.
Ilık suyla banyo yapın.
Yürüyüş ve egzersiz yapmayı ilgisizlik etmeyin.
Pozitif enerji alabildiğiniz insanlarla beraber olun.
Kalabalık ve karanlık etraflardan kaçının.
Fırsat buldukça güneş ışığından faydalanın.

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=99206&cat=220&dt=2008/09/23

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.