Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kök hücre kelliğe de deva olacak

26.03.2021
24

Kök hücre ile ten üzerinde araştırmalar yapan Türk bilim adamı saçlı ten üretmeyi muvaffak oldu Embriyonik kök hücreyle ürettiği yeni ten hücrelerini farelerde sınayan ve zafer elde …

Kök hücre ile ten üzerinde araştırmalar yapan Türk bilim adamı saçlı ten üretmeyi muvaffak oldu

Embriyonik kök hücreyle ürettiği yeni ten hücrelerini farelerde sınayan ve zafer elde eden Prof. Dr. Kürşad Türkmen, aynı usulle saçlı ten üretmeyi de muvaffak oldu. Türkmen, diyabet yaraları ve derin yanıkların rehabilitasyonu için çalışıyor…

Hematoloji Kurultayı için Antalya ’ya gelen Prof. Dr. Türkmen, embriyonik kök hücre ile ten araştırmaları yürüttüğünü söyledi. Dünya popülasyonunun ihtiyarladığına ve yaşlılığın neden olduğu hastalıkların çoğaldığına dikkati sürükleyen Türkmen, bu hastalıkların rehabilitasyon maliyetlerinin ülke ekonomilerini tehdit eder ebada eriştiğini bildirdi.

Bu sebeple embriyonik kök hücre araştırmalarının büyük ehemmiyet taşıdığını dile getiren Türkmen, “Embriyonik kök hücre araştırmaları, ihtiyarlayan dünyamızda sıhhatli yaşayabilmek için doku yenilemesi anlamına geliyor. Henüz araştırma safhasındaki bu çalışmalarda hayvanlarda çok iyi neticeler alınıyor. Ancak bu rehabilitasyonların insanlara uygulanabilmesi için uzun senelere gereksinim var” dedi.

Embriyonik hücreden tüm beden dokularının üretilebildiğini belirten Türkmen, bu hücrelerin seneler sonra diyabet, parkinson, kalp adaleyi beceriksizlikleri ve MS hastalıklarının rehabilitasyonları için umut olduğunu söyledi.

TEN ÇALIŞMALARI
Kendisinin başkanlığında bir grup bilim adamının Kanada ’da çalışmalara devam ettiğini ifade eden Türkmen, ceninden elde edilen kök hücreleri, laboratuvar etrafında yeni ten hücrelerine dönüştürdüklerini dile getirdi.

Ağır yanıkların ve ayaklardaki diyabet yanıklarının rehabilitasyonunu hedeflediklerini belirten Türkmen, aynı usulle saçlı ten ürettiklerini de dile getirdi.

Usulü farelerde sınadıklarını ve zafer sağladıklarını dile getiren Türkmen, çalışmanın daha sonra maymunlarda sınanacağını, lüzumlu izin ve teftişlerin ardından seneler sonra rehabilitasyon emeliyle kullanılabileceğini kaydoldu.

Bu usulle, diyabet yaraları ile ağır yanık izlerinin laboratuvar etrafında üretilmiş yeni ten hücreleriyle rehabilitasyon edilebileceğini ve hastalarda iz kalmayacağını vurgulayan Türkmen, saçlı ten ile de kelliğe çözüm olunabileceğine sözlerine ilave etti.

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=5715&cat=220&dt=2006/11/13

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.