Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kokulu kırtasiye mahsulleri risk saçıyor

08.05.2021
26
Kokulu kırtasiye mahsulleri risk saçıyor

Mekteplerin açılmasına rakamlı günler kala alışveriş telaşı başladı. Uzmanlar, kırtasiye alışverişinde kokulu mahsullere dikkat edilmesi ihtarında bulundu.

İstanbul Şehir Ulusal Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, “Mekteplerde hocalarımızın, mektep idareyicilerimizin kesinlikle görüşlerinin dikkate alınması ehemmiyetli. Velilerimiz bu cins mahsulleri edinmeden evvel kesinlikle hocalarımızın sınıf içerisindeki faalliklerine uygun olan, onlarında önerecekleri mahsullerin edinilmesi çok ehemmiyetli. Burada amaçlanan marka değil, bunların edinilirken dikkat edilmesi gereken hususlar. Genel olarak bilgilendirici metinlerden, Sağlık Bakanımızın ihtarlarından da faydalanmak gerekiyor. Mahsullerin bir kısmı hasar verebiliyor. Bunların muhakkak standartlara sahip olması bir nitelik güvence sistemi. Onun dışında kararsız edilen hususlarda da kesinlikle hocalarımızın görüşleri alınmalı” dedi.

 

‘Satışlarının yasaklanması gerekiyor’

 

 

Boğaziçi Üniversitesi Temel Eğitim Kısmı Öğretim Abonesi Dr. Mine Göl Güven ise kokulu silgiler, anekdot defterlerine dikkat toplayarak, “Her yıl aynı ihtarları yapıyoruz. Hem veliler çok dikkat etmeli bu cins mahsulleri kullanmamalı ve çocuklarına kullandırmamalı hem de bu cins mahsullerin satışı yasaklanmalı.

 

 

‘Kesinlikle hocaların görüşleri alınmalı’

 

 

Reelinde bu doğrultuda yapılan çalışmalar var. Ama bir biçimde ucuza mülk edildiği için, ucuz maliyetlendirildiği için bu stil mahsuller hâlâ satışta. Ancak anne ve babalar olarak en azından bizler bu mahsulleri almamak mevzusunda ısrarcı olmalıyız” diye konuştu.

 

 

‘Kokulu silgileri çok seçim ediyorlar ama…’

 

 

Kırtasiye sahibi Batu Menekşe de “Kokulu silgiler, defterler bayağıda çocukların çok seçim ettiği şeyler, güzellerine gidiyor ama sağlık açısından reelinde çok hasarlı. Bunu biz velilere söylüyoruz. Ne kadar söylesek de kimileri dikkate alıyor, kimileri dikkate almıyor. Bayağıda kullanılmaması gereken şeyler.

 

 

Ufakken bende kullandım ama farkına vardık sonra uyarıyoruz. Sattırmamaya da çalışıyoruz, biz de bulundurmuyoruz. Değişik kırtasiyecilere de bulundurmamalarını öneriyoruz, hiç satışa sunmasınlar dahi.

 

 

Bu belge varsa güvenilir

 

 

Yalnızca silgi defter değil, rastgele bir sulukta, beslenme çantasında ‘CE’ belgesi ehemmiyetli. ‘CE’ belgesi varsa güvenilir alışveriş olabilir, velilerimiz için daha sağlıklı” biçiminde konuştu.

 

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.