Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kolesterol bir masal mı ?

04.05.2021
21

Bu zamana kadar düşman olarak bildiğimiz kolesterol masum olabilir mi ? Yüksek kolesterol sıhhatin en büyük düşmanlarından biri olarak öğrenilir. Bu, tıbbın kavgasız hakikatlerinden biri olarak …

Bu zamana kadar düşman olarak bildiğimiz kolesterol masum olabilir mi ?

Yüksek kolesterol sıhhatin en büyük düşmanlarından biri olarak öğrenilir. Bu, tıbbın kavgasız hakikatlerinden biri olarak geçerliliğini gözetse de öne sürülen iddialar, ezberleri bozmaya aday.

Uzman biyolog Mevlüt Durmuş, ‘Çarmıha Gerilen Molekül ve Çağdaş Bilimin Kolesterol Masalları’ isimli kitabında, kolesterol meselesinin çözümünde, yerleşik yaklaşımların terk edilmesi gerektiğini korunuyor. Durmuş, kanda doğrudan kolesterol diye bir molekül olmadığı, ‘lipoprotein’ isimli, kolesterolü taşıyan lipid taşıyıcı proteinler olduğundan yola çıkıyor:
“Kanda kolesterolünüz yüksek, diyorlar. Fakat kanda kolesterol diye bir şey yok, lipidleri taşıyan partiküller var. Bu partiküller üzerinde kolesterol dahil bir hayli lipid türevi var. İnsanlar ihtiyarladıkça bu partiküller de total anlamda küçülür. Küçülmeyi yasaklayabilmenin tek yolu partiküller üzerindeki beceriksiz lipidleri bitirmek. Beceriksizleri bitirdiğinizde insan ömrünü uzatmanız olası, bunun çalışmaları yapıldı. Kitapta da matematiksel eşitlikle verdik.”

Durmuş, kolesterol ilaçlarının, küçülmüş partiküllerin daha da küçülmesine yol açtığını dikkat topluyor: “Küçülmenin kalp adalesini zayıflattığı ispatlandı. Albert Einstein Tıp Koleji’nden Dr. Nir Barzilai’nin araştırmasıyla minik lipoprotein partiküllerinin ömrü kısalttığı, büyük lipoprotein partiküllerininse uzattığı görüldü. Yapısı küçülen lipoprotein partikülündeki kolesterole değil, onu oluşturan tüm bileşenlere bakmak gerek. Kalp hastalıklarına yalnız kolesterol değil, partiküldeki öbür yağların yetersizliği de neden olabilir. Küçülen lipoprotein partikülündeki beceriksizin bulunması meseleyi çözer. Beslenme alışkanlıkları tertip edilerek nitelikli partikül yaradılışı için lüzumlu yağların alınması, çözüme katkı sağlar.”

‘Düzgün yağ alımı ehemmiyetli’

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Metabolizma ve Beslenme Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Aydın da, “Kolesterol kapsayan besin alınınca kolesterolün çoğalacağı ve kalbin tıkanacağı” tezinin yanlış olduğu fikrinde: “Kolesterol ilaçlarıyla lipoprotein partikülleri küçültülmemeli, bu partiküllerin gelişmesi sağlanmalıdır. Bunun için düzgün yağlar alınmalıdır.”
Türkiye Yüksek İhtisas Sağlık Kurumu’nden Doç. Dr. Ahmet Temizhan kolesterol kıymetlerinin son senelerde değişik parametrelerle ölçüldüğünü söylüyor: “Total kolesterol, trigliserid, HDL, LDL kıymetlerine bakılır. Bilim büyüyor. Geçmişte ‘sıradan’ belirlenen kıymetler düşüyor.”

A.A.

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=33943&cat=220&dt=2007/08/28

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.