Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Konutluluğun kabusu: Vajinusmus

06.08.2021
23

Her 10 bayandan birinde cinsel ilişkiye girememe fobisi var. Cinsel Sağlık Enstitüsü ’nün araştırmasına göre her 10 bayandan birinde cinsel ilişkiye girememe fobisi var. Bayanlarda yoğun olarak görülen …

Her 10 bayandan birinde cinsel ilişkiye girememe fobisi var.

Cinsel Sağlık Enstitüsü ’nün araştırmasına göre her 10 bayandan birinde cinsel ilişkiye girememe fobisi var.

Bayanlarda yoğun olarak görülen bu vaziyetin sebebi ise ebeveynlerin cinselliğe karşı yaklaşımları olarak belirtiliyor. Cinsel Sağlık Enstitüsü Başkanı Dr. Cem Keçe yaptığı yazılı açıklamada cinselliği ayıp, yasak, günah sayan bir yaklaşıma sahip olan ebeveynler tarafından cinsel duyguları yasaklanan kız çocuklarının ileride evlendiklerinde cinsel birleşmeden sakınır bir hale gelebileceklerini bulgu.

Vajinismusun bir erteleme ve sakınma hastalığı olduğunu söyleyen Cinsel Sağlık Enstitüsü Başkanı Dr. Cem Keçe; “Vajinismus; cinsel ilişkiye girme sınamalarında hafif bir kasılmadan tüm bedende bir kasılmaya, evham, fobi, tiksinme ve panik haline, bacakların açılmalarını yasaklayacak ebatlarda sıkıca kapatılmasına veya elle eşi itmeye kadar farklı biçimlerde ortaya çıkabilir ve naçarlıkla yaşanır. Ülkemizde her 10 bayandan birinde görülen vajinismus, bireyin kendisinin umutsuz olduğuna vicdandan inandığı psikolojik orijinli bir hastalıktır” dedi.

İNANÇLAR, BİLGİLER, HİSLER
Cinsel Sağlık Enstitüsü Başkanı Dr. Cem Keçe kız çocuklarına, ìbacaklarını kapatö,” eteğini ört”, “erkeklerden uzak dur, sana çok makûs şeyler yaparlar”, “bisiklete binme kızlık çeperin yırtılır” gibi sıfatlarla yanaşıldığında, ileride cinsellikten korkma ve ilişkiye girdiklerinde çok makûs bir şey olacağı temennilerinin çoğalabileceğini kaydoldu.

Keçe kız çocuklarına negatif olarak söylenenlerin daha kolay alana geldiğini belirterek “Zira kız çocuklarına cinsel mevzularda negatif bir sıfatla yanaşıldığında, onun kafasındaki negatif benlik imajı pekişmiş olacaktırö dedi. Vajinismusta istenilen neticelere erişmenin yolunun düşüncelerin ve temennilerin hakimiyet altına alınmasından geçtiğini ifade eden Keçe,”İnançlar, mevcut cinsel bilgiler ve hisler cinsel yaşamda yapılan tercihleri tesirler ve bu tercihler neticesinde bireyler kendilerine güven kazanır ya da kaybederler” dedi.

REHABİLİTASYONU CİNSEL TERAPİ
Vajinismusun her zaman yüzde 100 rehabilitasyon edilebilir bir hastalık olduğunu ve kader olmadığını söyleyen Cinsel Sağlık Enstitüsü Başkanı Dr. Cem Keçe; “Vajinismus özel bir alaka ve uzmanlık alanı olan cinsel terapist tarafından cinsel terapi ile rehabilitasyon edilebilir. Hipnoz dayanaklı, içgörü yönelimli ve eğitime dayalı yoğunlaştırılmış holistik psikbitkierapi ve konutluluk terapisi tekniklerinin yer aldığı cinsel terapinin süresi hastalığın şiddetine göre birkaç seanstan 10-12 seansa kadar değişebilir” dedi.

Bugün

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=52864&cat=220&dt=2008/01/25

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.