Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Korkutan kanser araştırması

08.05.2021
30

Kanserden vefatların 2020 senesine kadar iki kat çoğalabileceği belirtildi. Dünya Sağlık Teşkilatı WHO ve Beynelmilel Atom Enerjisi Müessesesinin UAEK Cenevre’de tertip ettiği seminerde, 2005’te 7,6 milyon bireyin …

Kanserden vefatların 2020 senesine kadar iki kat çoğalabileceği belirtildi.

Dünya Sağlık Teşkilatı WHO ve Beynelmilel Atom Enerjisi Müessesesinin UAEK Cenevre’de tertip ettiği seminerde, 2005’te 7,6 milyon bireyin kanserden can verdiği anımsatıldı ve bu rakamın 2020’ye kadar iki kat çoğalabileceği ihtarında bulunuldu.

Seminerde, dünyadaki vefatların yüzde 12,5’ine kanserin neden olduğu, dolayısıyla kanserin AIDS, verem ve sıtmadan daha fazla can aldığı kaydolundu.

Önümüzdeki 10 senede büyümekte olan ülkelerde yeni kanser hadiselerinin takribî yüzde 70 oranında çoğalacağına dikkati sürükleyen UAEK, araştırma ve rehabilitasyon için lüzumlu kaynak ve alt yapının olmadığı bu ülkelere 10 senede bir milyar dolar ek takviye yapılmasını istedi.

Bir UAEK yetkilisi de, hastalığın faal şekilde rehabilitasyon edilmesi halinde olayların üçte birinin yasaklanabileceğini ve üçte birinin kısmın iyileşebileceğinin altını çizdi.

UAEK, özellikle büyümekte olan ülkelere radyoterapi aygıtları temin etmek ve bu aygıtları kullananların eğitimine katkıda bulunmak emeliyle 2004’te bir program başlatmıştı.

Anadolu Ajansı

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=53421&cat=220&dt=2008/01/30

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.