Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kozmetik mahsullerine dikkat

07.08.2021
22

Çocuk yaşta kullanılan mahsuller hormon balansını bozuyor, erken ergenliğe yol açıyor. Çukurova Üniversitesi ÇÜ Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. …

makyaj
Çocuk yaşta kullanılan mahsuller hormon balansını bozuyor, erken ergenliğe yol açıyor.
Çukurova Üniversitesi ÇÜ Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tamer Tetiker, ”daha çocuk yaşta östrojen hormonu kapsayan makyaj mahsullerinin kullanılmasının, hormon balansını bozarak erken erkenliğe yol açtığını, bunun da birtakım fizyolojik ve psikolojik negatif neticelerinin bulunduğunu” bildirdi.

Prof. Dr. Tetiker, ”reyin çocuğu” denebilecek yaştaki fertlerin dahi yaşlarıyla bağdaşmayan kozmetik malzemelerini kullandıklarının kollandığını söyledi. Prof. Dr. Tetiker, muhtelif ülkelerde yapılan bilimsel araştırmaların yanı gizeme üniversite polikliniklerine müracaat eten hastalardan elde ettikleri tecrübelerin, bu kozmetik mahsulleri kullananların ergenliğe daha ivedi girdiklerini ortaya koyduğunu belirtti.

”Dudak kalınlaştıran” ya da ”silikonlu ’ diye deyim edilen dudak boyası başta olmak üzere bazı makyaj malzemelerinin östrojen kadın cinsiyet hormonu kapsadığına dikkati sürükleyen Prof. Dr. Tetiker, bunun da çocukların daha erken yaşta ergenlik yarıyılını yaşamalarına yol açtığını bildirdi.

Prof. Dr. Tetiker, ergenliğin, çocukluktan genç kızlığa adım atıldığı bir yarıyıl olduğunu, bu yarıyılda vücutsal gelişim ve karakter gelişiminin süratlendiğini, kızlarda 9-10 yaş arası başlayan bu başkalaşımın 18 yaşına kadar sürdüğünü belirterek, şunları söyledi:

”Günümüzde artık katkı maddelerinin kullanımının oldukça yoğun olduğunu artık herkes öğreniyor. Gerek besinlerin raf ömrünün uzatılması, gerekse hormonlu sebze ve meyveler ile katkı maddeli besinler özellikle çocuk gelişiminde negatif tesir yapıyor. Bazen tüketimi kaçınılmaz olan bu besinlerin yanı gizeme bir de kozmetik kullanımıyla zati var olan metabolizma meseleleri gelişiyor, ergenliğe erken giriliyor.”

-”KOZMETİKLER VE ERKEN ERGENLİK”-
Prof. Dr. Tetiker, ergenlik yarıyılının fizyolojik ve psikolojik bir hayli meseleye yol açtığını, bu sebeple bu yarıyıl bitirilmeden makyaj malzemesi kullanımını önermediklerini belirterek, şunları kaydoldu:

”Ergenlik yarıyılına erken girilmesi öncelikle psikolojik meseleleri artırır. Bedenindeki başkalaşımın yanı gizeme ruhsal doğrultudan da çalkantılı olan, ivedi hiddetlenen, geçim meseleleri yaşayan kız çocukları, erken ergenliğe bağlı olarak, adet regl görmeye de erken başlar. Bu yarıyıl, gelişimin son noktasıdır. 16 yaşa kadar uzayabilen ilk adet yarıyılının erkene almak gelişimin de durmasına neden olur. Bu yarıyılda çocuğun genetik etkenlerin de tesiriyle boyu kısa ise adet yarıyılından sonra süratli gelişim olmaz ve kısa boylu kalabilir.”

Prof. Dr. Tetiker, bazı kız çocuklarının da yeniden genetik etmenlerin tesiriyle göğsünde yeterince gelişim olmaması halinde piyasada reçetesiz, bolca satılan göğüs geliştirici kremlere dahi müracaat etebildiklerini bildirerek, şöyle devam etti:

”Şuursuzca kullanılan kozmetikler ile östrojen kapsayan kozmetik mahsullerin beden gelişimine negatif tesirinin yanı gizeme ciltte alerjik tepkinler, fazla tüylenme, yüzde kollarda, sırt ve bel bölgelerinde çıkan istenmeyen tüyler de oluşabiliyor. Bu sebeple ergenlikteki hormon başkalaşımına bağlı meselelerle bize müracaat eten hastalarımızın ebeveynlerine, çocuklarını, hormonlu ve katkı maddeli besinlerin yanı gizeme şuursuz kozmetik kullanımından da uzak yakalamalarını nasihat ediyoruz. ’

Anadolu Ajansı

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=60501&cat=220&dt=2008/03/11

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.