Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kurban etini sebzeli pişirin

11.08.2021
19

Sindirim sistemi ve öbür uzuvlarda muhtelif rahatsızlıkları yaşamamak için bu tekliflere kulak verin Sağlık Bakanlığı, yanaşan Kurban Bayramı evvelinde yurttaşlara, kurban etinin pişirilmesi, tüketimi ve saklanması …

Sindirim sistemi ve öbür uzuvlarda muhtelif rahatsızlıkları yaşamamak için bu tekliflere kulak verin

Sağlık Bakanlığı, yanaşan Kurban Bayramı evvelinde yurttaşlara, kurban etinin pişirilmesi, tüketimi ve saklanması mevzusunda ihtarlarda bulundu.

Sağlık Bakanlığı ’ndan yapılan açıklamada, Kurban Bayramı ’nda, şeker ve şekerli yiyecek tüketiminin yanı gizeme et tüketiminin de çoğalacağı belirtilerek, özellikle kiloluluk, yüksek tansiyon, kalp-damar, mide ve şeker hastalığı olanların beslenmelerine dikkat etmeleri istendi. Kırmızı et, tatlı ve muhtelif hamur işlerini fazla harcamanın sindirim sisteminde ve öbür uzuvlarda muhtelif rahatsızlıklara yol açabileceği vurgulanan açıklamada, etlerin sebzelerle beraber pişirilmesi veya et yemeklerinin yanında sebzelerin de harcanmasının sağlıklı beslenme açısından ehemmiyetli olduğu vurgulandı. Etin tüketim ölçüyü kadar pişirme yönteminin de ehemmiyetli olduğu belirtilen açıklamada, etlerin pişirilmesinde haşlama, ızgara gibi yöntemlerin seçim edilmesi, kızartmalardan sakınılması önerildi. Açıklamada, etlerin sebzelerle beraber pişirilmesi veya harcanmasının yiyecek spektrumunun sağlanması açısından sağlıklı bir yöntem olduğu ve etle yapılan yemeklerin kendi yağıyla pişirilmesi, ilave yağ ilave edilmemesi gerektiği belirtildi. Etlerin korunması ve saklanmasının, insan sıhhati açısından ehemmiyetli olduğu belirtilen açıklamada, etlerin, büyük parçalar halinde değil, birer yemeklik olacak biçimde minik parçalara ufalayarak buzdolabında ya da derin dondurucuda saklanması önerildi.

A.A.

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=48163&cat=220&dt=2007/12/18

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.