Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kuru ciltler için pratik teklifler

28.04.2021
24

Kışın kuruyan cildiniz için kesinlikle tedbir almalısınız. Nasıl mı? Cilt kuruluğu bir hayli insanın rahatsız olduğu ve özellikle kış aylarında görülme sıklığı fazla olan bir gidişattır. Kış …

Kışın kuruyan cildiniz için kesinlikle tedbir almalısınız. Nasıl mı?

Cilt kuruluğu bir hayli insanın rahatsız olduğu ve özellikle kış aylarında görülme sıklığı fazla olan bir gidişattır. Kış yarıyılında havadaki nem kaybı, kalorifer sisteminin havadaki su ve nemi eksiltmesi ve de soğuk hava dolayısıyla terlemedeki eksilme cilt kurumasını artıran nedenlerdir. Memorial Sağlık Kurumu ve Etiler Memorial Polikliniği Cildiye Kısmı’nden Uz. Dr. Zerrin Baysal, cilt kuruluğu için pratik teklifleri sıraladı.

Kışın cilt kuruluğu önlenmezse egzemaların yaradılışı basitleşir. Egzemalı ten kaşınır, kaşınma sonrası tende kalınlaşmalar oluşur, kaşınırken tırnaklar yoluyla yırtıklar büyür ve enfeksiyon için kapı açılmış olur. Tüm bunların neticesinde büyüyen tabloların çoğu iz vazgeçerek iyileşir. Düşünülenin aksine cilt kuruluğu kesinlikle tedbir alınması gereken bir gidişattır. Peki ama ne yapılabilir?

KURUTMAYAN SABUNLAR
Kış aylarında kesinlikle cilt tetkiki yapılmalı ve uygun cilt bakımı bir uzmanla beraber tasarlanmalıdır.

Sıcak su ile banyo yapılmamalıdır. Özellikle hergün yıkanma alışkanlığı olan bireylerin yıkanma sıklıklarını eksiltmeleri gerekir. Yıkanırken kullanılan mahsullerin kesinlikle doğru mahsuller olmasına dikkat edilmelidir. Kurutmayan sabunlar, şampuanlar kullanılmalı, bunun için de mahsullerin gliserin, lanolin ve buna benzeyen yağ içerikli olanları seçilmelidir.

ISLATICI KULLANIN
Yıkandıktan sonra cilt çok kurulanmamalı ve hafif nemliyken cilt tipi için uygun olan ıslatıcılar uygulanmalıdır.

Etrafın ıslatmak da cilt kuruluğunu eksiltmeye katkıda bulunur. Kalorifer peteklerine konulan su kapları ya da ıslak havlular, buğu aletleri gibi temkinler basitçe uygulanabilir.

Bol su içmenin faydayı vardır, ama bu mevzuda öğrenilmesi gereken şudur ki; gerçeğinde bir hayli şahsın düşündüğü ‘az su içiyorum o surattan cildim kuru’ fikri de yanlıştır.

BESİNLERİN EHEMMİYETİ
Cilt kuruluğunu önlediği düşünülen bazı besinlerin fındık, fıstık, ceviz, kuru üzüm, balık, havuç, ıspanak fazla harcanması yeniden ciltteki kuruluğu önlemede destekçi olur.

Güneş

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=52344&cat=220&dt=2008/01/22

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.