Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kuş Gribi Hortladı Mı?

10.07.2021
10

Bingöl’de aniden can veren serçeler kuş gribi fobisine yol açtı Uzmanlar, yılbaşından sonra yeni bir salgının gelebileceği ihtarında bulundu. Bingöl’de, bir ağaçtan aniden yere düşen ve can verdikleri …

Bingöl ’de aniden can veren serçeler kuş gribi fobisine yol açtı Uzmanlar, yılbaşından sonra yeni bir salgının gelebileceği ihtarında bulundu.

Bingöl ’de, bir ağaçtan aniden yere düşen ve can verdikleri anlaşılan kuşlar, araştırılmak üzere Elazığ baytar hakimiyet Araştırma Enstitüsüne sevk edildi.
Sağlık Kurumu Sokağı ’ndeki bir ağaçtan 5 tane serçe aniden yere düştü. Kuşların yere düştüğünü gören yurttaşlar, kuş gribinden şüphelenerek vaziyeti Şehir Tarım Müdürlüğüne haber verdi.
Vaka yerine gelen hayvan sıhhati uzmanları, kuşların araştırılması için Elazığ Baytar Hakimiyet Araştırma Enstitüsüne gönderdi.
Ani vefatların elektrik akımından kaynaklanmış olabileceğini hipbitkiez eden
yetkililer, kuş gribi ihtimalinin cılız olduğunu bildirdiler.
Şehir Tarım Müdürü Vekili Nurettin Kıyas, içinde bulunulan mevsimde kuş gribi görülme ihtimalinin yüksek olduğunu ifade etti.

YILBAŞINDAN SONRA DİKKAT

Bu arada, Sinop Şehir Sağlık Müdürü Dr. Abdülkerim Köroğlu da her sene milyonlarca insanı yatağa düşüren grip salgını riskinin kapıda olduğunu söyledi. Dr. Abdülkerim Köroğlu, grip salgınlarının Türkiye ’de kasım ve mart ayları arasında görüldüğünü ve özellikle yılbaşından sonra çoğalış gösterdiğini belirterek, yurttaşları önlemli olmaları mevzusunda uyardı.
Grip mevzusunda yaşlılar, bebekler ve hamile bayanlar, kalp, şeker ve böbrek hastaları ile astım ve kronik bronşitlilerin daha çok tehlike altında olduğunu anımsatan Dr. Köroğlu, gribin özellikle yaşlılarda vefata varabilen ciddi neticeleri olduğunu kaydoldu.
Gribin bulaşmayı takiben 1-3 günde üşüme, titreme, ateş, halsizlik, dargınlık, iştahsızlık, boğaz ve baş sızısı, yaygın adale ve eklem sızıları, bulantı, genizde dolgunluk ve akıntı, gözlerde yanma kızarıklık, burun akıntısı gibi bulgularla ortaya çıktığını belirten Dr. Köroğlu, “Gripten korunmanın en iyi yolu, beden mukavemetinin düşmesini önlemektir. Bu sebeple mevsime uygun elbiseler giyilerek, bol su kapsayan yiyeceklerin harcanması gerekmektedir. Taze sebze ve meyve harcanması, hastalarla yakın temasta bulunulmaması gerekir. Salgınlardan korunmak ise oldukça güçtür. Salgınlar sırasında ilk tasarıda genellikle dostlarından mikrobu alan mektep çocukları hasta olmakta, bunu izleyen ikinci safhada ise çocuklarından mikrobu alan yetişkinler hastalığa yakalanmaktadır. Salgınlar genellikle 5-7 hafta dolaylarında kendiliğinden sınırlanmaktadır. Bu hastalığa tutulanların bol bol dinlenmeleri ve başkalarına bulaşmaması için mektep, sinema, tiyatro gibi yerlere gitmemeleri gerekir” diye konuştu.

100 MİLYON İNSAN CAN VERECEK

Öte yandan, Ege Üniversitesi ’nde hakikatleştirilen “Avian İnfluenza-Kuş Gribi ve Etraf” mevzulu çalışma, kuş gribinde erken teşhis ve sağlık kuruluşlarına erken müracaatın çok ehemmiyetli olduğunu, gecikmenin kıymetinin ağır olacağını gösterdi.
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Ulus Sıhhati Anabilim Dalı Öğretim Azası Prof. Dr. Fethi Doğan ’ın danışmanlığında Etraf Bilimleri Anabilim Dalı Yüksek Lisans talebesi Ali Cenk Doğru tarafından hakikatleştirilen çalışma, kuş gribinde erken teşhisin çok ehemmiyetli olduğunu gösterdi. Dünya Sağlık Teşkilatı ’nün Asya ’da görülen kuş gribinin insanlara bulaşıp salgına dönüşmesi halinde 100 milyon şahsın hayatını yitirebileceği ihtarında bulunduğunu belirten Ali Cenk Doğru, “Globalleşme sebebiyle birkaç haftada salgın tam dünyaya dağılabilecek” dedi.http://www.haberturk.com/haber.asp?id=9645&cat=220&dt=2006/12/19

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.