Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kuş gribi İstanbul ’a yanaştı

25.07.2021
24

Kocaeli’de bir köy karantina altında… Sakarya’nın Kaynarca ilçesi Yeniçam köyünde görülen tavuk vefatlarının ilk tespitlere göre kuş gribinden kaynaklandığı bildirildi. Kuş gribi sebebiyle Yeniçam köyü ile …

Kocaeli ’de bir köy karantina altında…

Sakarya ’nın Kaynarca ilçesi Yeniçam köyünde görülen tavuk vefatlarının ilk tespitlere göre kuş gribinden kaynaklandığı bildirildi. Kuş gribi sebebiyle Yeniçam köyü ile Kocaeli ’nin Aldata ilçesi Sarıgazi köyü karantinaya alınarak kümes hayvanları itlaf edildi.

Kaynarca ilçesine bağlı Yeniçam köyünde evvelki gün görülen tavuk vefatları üzerine Şehir Tarım Müdürlüğü, can veren hayvanları Pendik Baytar Hakimiyet ve Araştırma Müdürlüğü ’ne gönderdi. Yapılan ilk laboratuvar testinde can veren hayvanlarda kuş gribine tesadüfüldü. Bunun üzerine Yeniçam köyü ile bu köye komşu, Aldata ’ya bağlı Sarıgazi köyü karantinaya alındı. Buradaki kümes hayvanlarının tümü tarım şehir müdürlüğü takımlarınca dün gece itlaf edildi.
Köylere hayvan giriş ve çıkışları menedildi. Köye giren ve çıkan vasıtalar tarım şehir müdürlüğü takımlarınca durdurularak dezenfekte ediliyor.

Sakarya Valisi Hüseyin Saldırı yaptığı açıklamada, Kaynarca ’daki köyde kuş gribine tesadüfüldüğünü doğruladı. Mevzuyla alakalı tüm temkinlerin alındığını ifade eden Saldırı, “Üzgünüz ancak böyle bir hadise var. Mevzuyla alakalı kesin test neticeleri geldikten sonra açıklama yapacağız.” diye konuştu.

Sakarya Tarım Şehir Müdürü Abdurahman Çakar, ilk test neticelerine göre kuş gribine tesadüfüldüğünü belirtti. Köydeki kümes hayvanlarının itlaf edildiğini ve zorunlu temkinlerin alındığını vurgulayan Çakar, “Yeniçam köyü ile bu köye komşu olan Sarıgazi köyünde karantina uygulaması başlattık. Köylere hayvan giriş ve çıkışları yasak. Kanatlı hayvanlar bir araya gelerek itlaf edildi.

Cihan

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=54353&cat=220&dt=2008/02/05

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.