Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Lazer epilasyonla ilgili merak edilenler

08.04.2021
67
Lazer epilasyonla ilgili merak edilenler

İstenmeyen tüylerden kurtulmanın en etkin yolu olan lazer epilasyon uygulama açısından diğer yöntemlere göre daha hızlı, acısız ve sonuçları tatmin edicidir. Ancak tıbbi bir uygulama olduğu için mutlaka uzman hekim gözetiminde ehil ellerde yapılmalıdır… İşte bu konuda bilmeniz gereken her şey…

Lazer (Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation) ışını belirli bir dalga boyunda olup aynı doğrultuda giden birbirinden bağımsız ışın demetidir. Bu ışık demeti lazer cihazları sayesinde deri üzerine düşürülür ve açığa çıkan ısı enerjisi esas olarak kılları etkiler. Aktif fazdaki kılların içerdiği melanin (kıl ve deriye rengini veren madde) lazer ışını tarafından seçilir ve bu ışığı emen kıl iletken görevi görerek, ısıya dönüşen ışık enerjisini boylu boyunca ilerleterek kıl köküne ulaştırır. Amaç kıl üretimini en aza indirmek ya da tamamen yok etmektir.
Dr. Eylem Acar Kliniği’nin sahibi Dermatolog Dr. Eylem Acar, Lazer Epilasyon ile ilgili merak edilenleri ve son gelişmeleri  şöyle anlattı: En sık tercih edilen cihazlar alexandrite ve diode lazerlerdir. İki lazer tipi de kalın, koyu renkli kıllarda etkilidir. Koyu cilt tipi olanlarda diode lazerin güvenlik aralığı daha geniş olsa da hangi cilt tipine hangi lazerin uygulanacağı deneyimli bir doktor tarafından belirlenmelidir.

Kaç seans uygulanır?
Lazer tedavisinin süresi kadınlarda 4-8 seans, erkeklerde 6-8 seans gibi bir ortalamaya sahiptir. Nadiren sebebi bulunamayan seans sayıları uzamış, hatta kalıcı tüy kaybı olmayan olgular da vardır. Göz çukuru dışında tüm vücut bölgelerine lazer uygulanabilir. Uygulama sırasında duyulan acı çok hafiftir. 10-15 gün içinde, yanmış olmasına rağmen cildin içinde kalan kıllar dökülecektir.

Lazer epilasyon tedavisinin risk ve komplikasyonları
Lazer tedavisi boyunca cilt rengi ne kadar açık olursa komplikasyon o kadar az olur. Tedavi sırasında güneşlenme, solaryum tavsiye edilmez. Lazer tedavisi sonucu oluşabilecek bu gibi renk değişimleri tedavi edilebilirse de kendiliğinden de iyileşebilecek niteliktedir.

Kimler yaptıramaz?
Geçmişinde cilt kanseri öyküsü olanlar, uygulama bölgesi ya da yakınında cilt enfeksiyonu bulunanlar, Lazer ışınının dalga boyuna karşı kişisel hassasiyeti olanlar, İnfrared ışığa hassasiyeti artıran ilaçlar kullananlara önerilmez. Ayrıca lazer ışığı beyaz, sarı ve kırmızı renkleri göremediği için bu renkteki kıllara etkisi olmaz. Hamilelerde, sedef gibi cilt hastalığı olanlarda, sivilce ilacı kullananlarda, kalp pili olanlarda ve sara hastalarında da kullanılmıyor.  Lazer uygulamasının kanser gelişimiyle bir ilişkisi yoktur.

Kimlere uygulanabilir?
Lazer epilasyon adet görmeye başlanıldığı dönemlerden itibaren her yaşta yapılabilir. Nedeni ise bu dönemlerde hormonlardan dolayı tüylerin gelişimini tamamlamış olması. Ancak bu yöntem tamamen beyaz tüylere sahip kişilere uygulanmıyor.

İşlem öncesinde nelere dikkat edilmeli?
İşlem yapılmadan
4 hafta öncesinden ağda cımbız, epilatör ve tüy dökücü gibi kıl köklerine etki edebilecek herhangi bir işlem uygulanmamalı. 1 ay öncesinden itibaren gün ışığı ve bronzlaşmadan kaçınılmalı. Eğer kullanılan bir ilaç varsa uzmana mutlaka bilgi vermeli. Uygulamadan önce kimyasal peeling gibi uygulamalar yapılmamalı ve tüy sarartıcı madde kullanılmamalı. Bir hastalığın varlığında bilgi verilmeli.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.