Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Libidolara dikkat

09.04.2021
70

Libido eksikliğ erkekleri belden aşağı vuruyor. Libidosu düşük olan cinsel sorun yaşıyor… Erkek cinselliğinde yaşanan en önemli sorunlardan birisi de libido eksikliğidir. “Libido, cinsel arzu ya …

Libido eksikliğ erkekleri belden aşağı vuruyor. Libidosu düşük olan cinsel sorun yaşıyor…

Erkek cinselliğinde yaşanan en önemli sorunlardan birisi de libido eksikliğidir. “Libido, cinsel arzu ya da cinsel ilişkiye duyduğunuz ilgidir” diyen Çamlıca Medicana Hastanesi Üroloji Uzmanı Prof.Dr. Kemal Sarıca, libido düşüklüğü yaşayan erkeklerin ereksiyon bozukluğu konusunda değil, sadece cinsel güdüleri konusunda sorunları olduğunu söyledi.

HORMONLAR ETKİLİ
Erkek libidosunun aynı kadınlardaki gibi hormonlar tarafından uyarıldığını belirten Prof. Sarıca, şöyle konuştu: “Düşük cinsel güdünün en sık görülen nedenlerinden biri testosteron seviyesinin düşük olmasıdır. Bu durum bazı testis hastalıkları, beyindeki hormon salgılayan hipofiz bezi hastalıkları, yaşlanmayla birlikte ve aynı zamanda bir depresyon tarafından da meydana gelebilir.” Düşük libidonun tedavisinde eksik olan hormonun yerine konması tedavisi uygulanıyor. Testosteron tedavisi testosteron seviyesini arttırıyor,ki bu da cinsel güdüyü yeniden oluşturuyor. Testesteron yüksekliğinin aynı zamanda osteropozun önlenmesi ve kemik iliğinin güçlendirilmesi gibi başka avantajları da bulunuyor. Ancak testosteron tedavisi mutlaka bir üroloji uzmanı denetiminde ve prostat kanseri testleri kontrolünde verilmelidir.

PENİSTE EĞRİLİK
Peniste eğrilik, yani peyroni hastalığının genellikle orta yaştaki erkekleri etkileyen iyi huylu bir hastalık olduğunu anlatan Prof.Dr. Kemal Sarıca, bu hastalığın nedeninin tam olarak bilinmediğini vurguladı. Prof. Sarıca’nın bu konudaki açıklamaları ise şöyle: “Penis gövdesi boyunca, çevresindeki dokular gibi elastik olmayan sert dokular (plaklar) oluşur, ki bunlar bir sertleşme halinde penisin bir yana doğru eğilmesine neden olmaktadır. Hastalığın ilk dönemlerinde ve ataklar esnasında ağrılı olan bu plakların boyutları ve sayıları her hastada farklılık gösterebilir. Bu hastalık ilerleyen ereksiyon sorunlarını da beraberinde getirir. Eğrilik derecesi normal bir cinsel birleşmeye izin vermeyecek duruma da gelebilir ki bu durumda cerrahi müdahale uygun tedavi seçeneğidir. Sertlikler (plaklar), bir muayene sırasında hissedilebilecek şekilde penisin yüzeyinde ciltaltındaki sertlikler olarak ele gelirler.

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=33852&cat=220&dt=2007/08/27

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.