Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Makûs idareyici kalp krizi tehlikesini artırıyor

04.04.2021
48

Özellikle erkeklerde, oran yüzde 60’a çıkıyor… İsveç’te yapılan bir araştırma, makûs idareyicilerin çalışanların kalp sıhhatini etkilediğini ortaya koydu. Karolinska Üniversitesi Stres Araştırma Enstitüsü …

Özellikle erkeklerde, oran yüzde 60′a çıkıyor…

İsveç’te yapılan bir araştırma, makûs idareyicilerin çalışanların kalp sıhhatini etkilediğini ortaya koydu.

Karolinska Üniversitesi Stres Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan araştırmada, makûs maksatlı ve yetersiz bir idareyicinin, erkeklerde kalp krizi tehlikesini yüzde 60 oranında çoğaldırdığı görülürken, bayanlarda bu oranın daha düşük olduğu tespit edildi.

Araştırma, 3 bin 160 erkeğin idareyicileriyle ilişkilerinin 9 sene süresince izlenmesi ve kanlarındaki stres hormonunun ölçülmesiyle yapıldı. Araştırmada, dükkanında makûs bir idareyiciye sahip erkek çalışanların kanlarındaki stres hormonunun yüksek olduğu tanımlandı.

Araştırma neticesini açıklayan Karolinska Üniversitesi Stres Araştırma Enstitüsü misyonlusu Prof. Dr. Töres Theorell, erkeklerin dükkanındaki makûs idareyicilerden daha fazla etkilendiğinin tespit etildiğini ve öbür koşullarla beraber kalp krizi geçirme tehlikelerinin yüzde 60 oranında çoğaldığının kollandığını kaydoldu.

Anadolu Ajansı

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=54142&cat=220&dt=2008/02/04

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.