Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Manikür ve pedikür hakkında öğrenmeniz gerekenler

28.04.2021
19

Eller bağlantı esnasinda en ehemmiyetli unsurlardan biridir. İblis tırnaklarına dikkat edilmeli! Bakımlı olmanın ön koşullarından biri de manikür ve pedikürdür.Günlük yaşamımızda tam bedenimize oldugu gibi el …

Eller bağlantı esnasinda en ehemmiyetli unsurlardan biridir. İblis tırnaklarına dikkat edilmeli!

Bakımlı olmanın ön koşullarından biri de manikür ve pedikürdür.Günlük yaşamımızda tam bedenimize oldugu gibi el ve ayak bakımınada umursama-liyiz.Kişinin yaşına, sezona ve moda renklere göre oje uygulanmalıdır.

Aralıksız kırılan ve ufalayan tırnaklar ,besleyici ilaçlar ile güçlendirilmelidir.Pedikür özellikle yazın büyük ehemmiyet taşır. Kışın aralıksız kapalı pabuçlar içinde hava almayan ayaklarımızın sıhhatli ve güzel görünmesi için pediküre lüzum vardır. Batan ayak tırnakları kapalı pabuçlar içinde kaldıkça büyük problemlere yol açar.Uzman bireyler tarafindan rehabilitasyon edilmelidir.

AYAK SAĞLIĞI
Tabii ki tıp her zaman en tesirli rehabilitasyon usullerine sahiptir.Ama bazı ufak problemlerde hekime gitmeden evvel konutta yapılabilecek rehabilitasyon yolları vardır.

NASIR:Ayaklarınızı,içerisinde şampuan bulunan 2lt’lik ılık suda 10 dakika bekletin.Ayak tenini yumuşatmak için,sudan çıkardığınız ayaklarınıza nebatsal yağlar ya da kremlerle masaj yapın.Daha sonra pomza taşı ile ayaklarınızı ovun.Nasırınızı görebileceğiniz biçimde ayaklarınızı bir yastığın üzerine koyun.Nasırın üzerine vazelin sürün.Nasırı pamuklu kadife bir kumaş parçası ile sarın.Her banyodan sonra kumaşı değiştirerek,1 hafta süresince bu biçimde kapatın.Nasır yenilenirse aynı harekâta devam edin,şayet acı devam ediyorsa kesinlikle bir hekime görünün.

BAKIMLI ELLER VE AYAKLAR
Her türlü dış etmene maruz kalan ellerimizin itinalı bir bakıma htiyacı vardır.Zarif,muntazam,bakımlı el ve tırnaklar için yapılması gerekenleri şöyle sıralayabiliriz.İlk iş ellerinizi yıkadıktan sonra yumuşatıcı krem kullanmak ve haftada bir gün manikür ideal.

MANİKÜR
Kuaförünüzde yaptırabileceğiniz gibi,konutta kendinizde yapabilirsiniz.

1.Öncelikle tırnaklarınızdaki ojeyi arının,tırnak diplerine yumuşatıcı krem sürün.
2.Sıcak suya birkaç damla şampuan ve yarım limon suyu ilave ettikten sonra ellerinizi iki dakika bu suda bekletin.
3.Daha sonra tırnak dipindeki etleri itin,yüzeyde kalan ölü dokuyu alın.
4.Tırnaklarınızı törpüleyin,ellerinize krem ile beraber masaj yapın.
5.Evvel tırnak gözeticisi daha sonra oje sürerek manikürünüzü bitirin.

EL BAKIMININ PÜF NOKTALARI

-Bakım kremleri tırnak etlerini yumuşatır.
-Tırnaklarınızın soluk alması gerekiyor,bu surattan aralıksız ojeli olmamasına dikkat edin.
-Ellerinizin yumaşacık olmasını istiyorsanız;iki çay kaşığı bal ve yarımlimon suyunu karıştırarak ellerinize sürün.
-Elleriniz çok fazla terliyorsa soğuk suyun altına tutun,soğuk su kan dolaşımını kısa müddette kumpaslar ve terlemeyi önler.

AYAKLAR:Bedenin tam yükünü sürükleyen ayaklar ilgisizlik edilmemeli.İlk adım ayakların bitkinliğini gidermek.Daha sonra pedikür ile son noktayı koyabilirsiniz.

PEDİKÜR
1.Tırnak diplerini yumuşatmak için krem veya jel uygulayın.Daha sonra ayaklarınızı sıcak su dolu bir kapta dinlendirin,yumuşamalarını bekleyin.Suyun içine nebatsal maddeler atabilirsiniz.
2.Daha sonra tırnak diplerini iterek ölü dokuyu alın.
3.Tırnaklarınızı törpüleyin,üst kısmınıda törpülemeyi ilgisizlik etmeyin.
4.Krem sürdükten sonra bir kat tırnak kuvvetlendirici sürün.
5.Ponza taşı ile ayaklarınızdaki ölü hücreyi arının,terlemeye karşı kokulu ayak pudralarını kullanın.

TESİRLİ AYAK BAKIMININ PÜF NOKTALARI

-Ayaklarınıza özellikle topuk kısmına losyon ve ıslatıcı mahsullerle masaj yapın.
-Krem sürerken tırnak etlerine sürmeyi ilgisizlik etmeyin.
-Topuklarınız sert ise uyumadan vazelin sürün ve pamuklu çorap giyin.
-Ayaklarınızı dinlendirmek için sıcak su içine lavanta çiçeği yağı ilave edin,bitkinliği alır.
-Ayaklardaki ölü tenler için peeling yapan bakım mahsulleri kullanabilirsiniz.

PROBLEMLİ TIRNAKLARA ÇÖZÜMLER…
Kırılan ya da ufalayan tırnaklarınızı güçlendirmek için ne yapmalısınız? Çoğumuz buna kalsiyum yetersizliğinin, ya da kumpassız beslenmenin neden olduğunu sanırız. University of Alabama at Birmingham’dan Dermatolog Prof. Boni Elewski’ye göre beslenmenin tırnakların kırılması üzerinde çok az tesiri var. Bunun temel sebebi kuru tırnaklar. Kırılan tırnaklar için en iyi çözüm yağlar ve losyonlarla onlara iyi bir bakım sağlamak. Tırnaklara derin bir terapi vermek için 10 dakika zamanla ılık zeytin yağında bekletebilirsiniz. Yüzeysel uygulanan tırnak kuvvetlendiriciler de hiç bir işe yaramıyor ve ıslatıcıların nüfuz edilmesini yasaklıyor. Soya proteininin de tırnaklar üzerinde çok verimli tesirleri mevcut, özellikle soya sütü ve tofu ya da günlük olarak B Vitamin ailesinden gelen ‘biotin’ alabilirsiniz. Ya 80 mg’lık haplar halinde ya da yumurta sarısı veya maya yiyerek bu lüzumu karşılayabilirsiniz.

EL ESTETİĞİ
Hava lekeliliği, güneş ışınları, makûs hava şartları gibi negatif etmenlerden ellerinizin de etkilendiğini öğreniyor muydunuz? Bakımına dikkat edilmeyen ve hoyratça kullanılan eller, suratınızdan daha tez ihtiyarlıyor. İhtiyarlamasının en ehemmiyetli bulgusu ise teninin diriliğini kaybetmesi ve üzerinde sarih kahverengi kirler oluşması. Ancak kozmetik cerrahide bunun da devası var. Lazer harekâtıyla, ellerin üzerinde oluşan kirlerin tümü yok edilebiliyor. Bu düzeye gelmeden temkin alınması da mümkün. El teninin kırışmasına ve kir oluşmasına karşı üretilmiş bir hayli özel mahsulü piyasada rahatlıkla bulabilirsiniz. Paklik için ıslatıcı ya da krem kapsayan el sabunlarını seçim edin. Ellerinizi yıkadıktan sonra kuruluk seziyorsanız, ıslatıcı bir kremi masaj yaparak uygulayın. Natürel mahsullerin yanı gizeme markaların da el ıslatıcı mahsulleri bulunuyor. Güneş ve makûs hava şartlarına karşı gözetici krem sürün. El teninizde sertleşme varsa, AHA’lı mahsullerle bu meseleyi ortadan kaldırabilirsiniz. Kir yaradılışını yasaklamak için retinol, A, C ve E vitaminleri kapsayan bakım kremlerini kullanın.

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=32692&cat=220&dt=2007/08/18

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.