Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Mektebe beslenme çantası götürün

30.04.2021
29
Mektebe beslenme çantası götürün

Sağlık için bu zorunlu Perhiz ve Beslenme Uzmanı Hilal Acar, öğlen sıcak yemek olanağı olmayanların konutta bütün hububatlı ekmeğe hazırlayacağı peynirli, ton balıklı ya da tavuklu …

Sağlık için bu zorunlu

Perhiz ve Beslenme Uzmanı Hilal Acar, öğlen sıcak yemek olanağı olmayanların konutta bütün hububatlı ekmeğe hazırlayacağı peynirli, ton balıklı ya da tavuklu bir sandviçi ayran ya da taze bunalmış meyve suyu ile sıhhatli bir öğün geçirebileceğini belirtti. Yağ oranı yüksek fastfood menüler yerine simit-peynir-ayran üçlüsünü öneren Acar, kızartılmış besinler ve ketçap-mayonez gibi soslardan uzak durulması ihtarında bulundu.

Acar, imtihan stresi, zaman ve nakit eksikliği ya da mektep ihtimalsizliklerinin, talebeleri öğün sıçramaya veya fastfood stilinde sıhhatsiz menüler harcamaya yönlendirdiğini vurguladı. Star’da da yer alan habere göre, kumpassız beslenme neticeyi vitamin-mineral noksanlıkları, cılızlık ya da obezite ile karşılaşabildiğini dile getiren Acar, özellikle talebelerin süt, hububat, sebze ve meyve grubundan yiyecekleri her gün harcaması gerektiğini bildirdi.
Güne iyi başlamada ve sürdürmede sabah kahvaltısının ehemmiyetine dikkat toplayan Acar, “Kahvaltı yapılmadığında kan şekerimiz düşer; bitkinlik, baş sızısı, dikkat ve idrak etme azlığı gibi problemler yaşanır. Peynir, zeytin, yumurta ve mevsim sebzeleriyle sıhhatli bir kahvaltı yapabiliriz. Zaman problemi yaşayan fertler süt ile süratli bir biçimde hazırlanan kahvaltılık hububat gevreklerini seçim edebilir.” önerisinde bulundu

YÜRÜYÜŞÜ AKSATMAYIP, UZUN VAKİT OTURMAYIN
Ana öğünler kadar ara öğünlerin de ehemmiyetli olduğunu andırdıran Hilal Acar, şu bilgileri verdi: “Ara öğünlerde taze veya kuru meyve, süt, yoğurt, ayran, fındık, ceviz içi, badem ya da perhiz bisküvi enerjimizdeki düşüşü önleyecektir. Asitli meşrubatlar, çay ve kahve yerine harcayacağımız su, meyve suyu, ayran ve nebat çayları akışkan lüzumumuzu karşılamış olacaktır. Ayrıca, mektepte hareketsiz ders dinleyerek, konutta ya da yurtta televizyon ve bilgisayar karşısında geçirilen zaman fiziksel etkinliğimizi eksiltir. Ders aralarında kısa yürüyüşler yapmak, asansör yerine merdivenleri kullanmak ya da ineceğimiz duraktan birkaç durak evvel inip yürümek sıhhatimiz açısından yararlı olacaktır.”

Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber/591912-mektebe-beslenme-cantasi-goturun

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.