Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Mektebe beslenme çantası götürün

30.04.2021
8
Mektebe beslenme çantası götürün

Sağlık için bu lüzumlu Perhiz ve Beslenme Uzmanı Hilal Acar, öğlen sıcak yemek olanağı olmayanların konutta bütün hububatlı ekmeğe hazırlayacağı peynirli, ton balıklı ya da tavuklu …

Sağlık için bu lüzumlu

Perhiz ve Beslenme Uzmanı Hilal Acar, öğlen sıcak yemek olanağı olmayanların konutta bütün hububatlı ekmeğe hazırlayacağı peynirli, ton balıklı ya da tavuklu bir sandviçi ayran ya da taze bunalmış meyve suyu ile sağlıklı bir öğün geçirebileceğini belirtti. Yağ oranı yüksek fastfood menüler yerine simit-peynir-ayran üçlüsünü öneren Acar, kızartılmış besinler ve ketçap-mayonez gibi soslardan uzak durulması ihtarında bulundu.

Acar, imtihan stresi, müddet ve nakit noksanlığı ya da mektep olanaksızlıklarının, talebeleri öğün sıçramaya veya fastfood stilinde sağlıksız menüler harcamaya yönlendirdiğini vurguladı. Star ’da da yer alan habere göre, kumpassız beslenme neticeyi vitamin-mineral noksanlıkları, cılızlık ya da obezite ile karşılaşabildiğini dile getiren Acar, özellikle talebelerin süt, hububat, sebze ve meyve grubundan gıdaları her gün harcaması gerektiğini bildirdi.
Güne iyi başlamada ve sürdürmede sabah kahvaltısının ehemmiyetine dikkat toplayan Acar, “Kahvaltı yapılmadığında kan şekerimiz düşer; bitkinlik, baş sızısı, dikkat ve idrak etme azlığı gibi problemler yaşanır. Peynir, zeytin, yumurta ve mevsim sebzeleriyle sağlıklı bir kahvaltı yapabiliriz. Müddet problemi yaşayan fertler süt ile süratli bir biçimde hazırlanan kahvaltılık hububat gevreklerini seçim edebilir.” önerisinde bulundu

YÜRÜYÜŞÜ AKSATMAYIP, UZUN VAKİT bitkiURMAYIN
Ana öğünler kadar ara öğünlerin de ehemmiyetli olduğunu anımsatan Hilal Acar, şu bilgileri verdi: “Ara öğünlerde taze veya kuru meyve, süt, yoğurt, ayran, fındık, ceviz içi, badem ya da perhiz bisküvi enerjimizdeki düşüşü önleyecektir. Asitli meşrubatlar, çay ve kahve yerine harcayacağımız su, meyve suyu, ayran ve nebat çayları akışkan gereksinimimizi karşılamış olacaktır. Ayrıca, mektepte hareketsiz ders dinleyerek, konutta ya da yurtta televizyon ve bilgisayar karşısında geçirilen zaman fiziksel etkinliğimizi eksiltir. Ders aralarında kısa yürüyüşler yapmak, asansör yerine merdivenleri kullanmak ya da ineceğimiz duraktan birkaç durak evvel inip yürümek sıhhatimiz açısından verimli olacaktır.”

Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber/591912-mektebe-beslenme-cantasi-gbitkiurun

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.