Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Meme illet hastalıkinin kadında üremeye tesiri

07.07.2021
35
Meme illet hastalıkinin kadında üremeye tesiri

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Berfu Demir, meme illet hastalıki ve faize sıhhati ile alakalı açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Berfu Demir, ’ ’Kembitkierapi uygulaması yumurtalık dokusunda kalıcı zarara yol açabilmektedir ’ ’ dedi.
Meme illet hastalıki ile alakalı bilgiler veren Bahçeci Tüp Bebek Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Berfu Demir, bebek sahibi olmak isteyen illet hastalıkli hastalar için ehemmiyetli bilgiler verdi. Prof. Dr. Berfu Demir, ’ ’Genetik geçişli başka bir deyişle ailevi yatkınlığa bağlı büyüyen meme illet hastalıki tipi meme illet hastalıkleri içinde yüzde 5-10 ’nu oluşturur. Bu tip meme illet hastalıkinde anormal genetik yapı meme illet hastalıkine yatkınlık oluşturan ebeveynlerden çocuğa geçer. Genetik geçişli meme illet hastalıkleri daha erken yaşta 40 yaş altında görülen meme illet hastalıkleridir ’ ’ dedi.
Meme illet hastalıki için tehlike etmenlerini açıklayan Prof. Dr. Demir, ’ ’Meme illet hastalıki için tehlike etmenleri içinde faize yarıyılının uzunluğu 12 yaşından evvel regl kanamalarının başlaması ve 55 yaşından sonra menopoza girmek, sıhhatsiz beden yapısı ve beslenme alışkanlıkları kilolu olmak, sigara ve içki alışkanlığı, kumpaslı egzersiz yapılmaması, işlenmiş yiyecekler ağırlıklı, taze sebze ve meyveden yoksul beslenme alışkanlığı bulunmaktadır ’ ’ diye konuştu.
’ ’30 yaşından evvel doğum yapan ve 1 seneden uzun vakit emziren annelerde meme illet hastalıki tehlikeyi daha azdır ’ ’
Doğum yapmanın meme illet hastalıki tehlikesine tesirini değerlendiren Prof. Dr. Demir, ’ ’Meme dokusundaki hücreler doğum yapan ve emziren kadında olgun yapıya erişmektedir. Olgun olmayan meme hücreleri faize çağındaki kadınının yumurtalıklarından salgılanan östrojen ve progesteron hormonuna ne kadar uzun vakit maruz kalırlarsa ileri yarıyılda illet hastalık hücresine dönüşme tehlikeleri çoğalmaktadır. Bu sebeple 30 yaşından evvel doğum yapan ve 1 seneden uzun vakit emziren annelerde meme illet hastalıki tehlikeyi daha azdır. Doğum yapan ve emziren kadınlarda aylık kanama döngüsünün de kesilmesi meme illet hastalıki tehlikesini eksiltmektedir ’ ’ biçiminde konuştu.
’ ’Kembitkierapi uygulaması yumurtalık dokusunda kalıcı zarara yol açabilmektedir ’ ’
Meme illet hastalıki rehabilitasyonu kadının faize pbitkiansiyelini tesirine değinen Prof. Dr. Demir, ’ ’Meme illet hastalıkinde cerrahinin kadının faize işlevleri üzerinde negatif tesiri yoktur. Fakat illet hastalık dokusunun küçültülmesi, urun yinelememesi ve dağılmasının önlenmesi emeliyle verilen kembitkierapi uygulaması yumurtalık dokusunda kalıcı zarara yol açabilmektedir ’ ’ diye konuştu.
illet hastalıkli hastalarda faize işlevleri için gözetici yaklaşımları bildiren Prof. Dr. Demir, ’ ’Yumurta hücrelerinin veya geliştirilen ceninlerin dondurularak saklanması illet hastalık rehabilitasyonu sonrasında kür sağlanan kadınların çocuk sahibi olmasına imkân sağlamaktadır. Yumurta dokusunun dondurulması daha genç, çocuk yaş grubunda rehabilitasyon alternatifi olabilmektedir. Bu uygulama için yumurtalıkların kembitkierapi yada radybitkierapi ışın rehabilitasyonu rehabilitasyonları evvelinde ilaçlarla uyarılarak geliştirilmesi gerekmektedir. Regl yarıyılından bağımsız olarak başlanan rehabilitasyon yaklaşımlarıyla, hastanın illet hastalık rehabilitasyonu geciktirilmeden takribî 2-3 haftalık süreçte operasyon bitirilebilmektedir ’ ’ ifadelerini kullandı.
Yumurta dondurma operasyonu
Yumurta dondurma operasyonu hakkında bilgi veren Prof. Dr. Demir, “Faize çağındaki kadınlarda bu operasyon uygulanmaktadır. İdeal yaş aralığı 38 yaşından genç kadınlardır. Kadın yaşının 40 ’ın üzerinde olduğu gidişatta bir araya gelecek yumurta rakamı ve niteliği eksileceğinden, bir araya gelecek yumurtalardan sıhhatli hamilelik elde edebilme kaderi eksilmektedir. Günümüzde süratli dondurma operasyonu kullanılmaktadır. 10 sene ve üzerinde hasar görmeden saklanabilmektedir. Meme illet hastalıki hormonlardan etkilenebilen bir illet hastalıkdir. Bu sebeple bu operasyon sırasında kullanılacak yöntem ve ilaçlar hormonlarda besbelli yükselme olmadan yapılmaktadır. Yumurta toplama harekâtını takiben kullanılan ilave ilaçlarla hormon seviyesi sıfırlanmaktadır. Çocuk sahibi olabilmek için yapılacak rehabilitasyon, illet hastalık rehabilitasyonunun bitirilmesi ve takip sürecinde kür sağlandığının rehabilitasyonu yapan hekiminiz tarafından bildirilmesini takiben başlatılabilmektedir ’ ’ açıklamasında bulundu.
PARTNERŞevval saunada!Sığır kalbi ile uygulamalı kalp kapağı operasyonuKalp hastaları aşı takvimini kaçırmamalı

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.