Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Meme illet hastalıkinden daha yaygın

03.04.2021
11
Meme illet hastalıkinden daha yaygın

Tüm dünyada vefat sebebi olarak ilk sırada yer alan kalp hastalıkları ile alakalı yapılan bilinçlendirme çalışmaları sayesinde kalp ve damar hastalıklarına bağlı vefatlar son 20 …

Tüm dünyada vefat sebebi olarak ilk sırada yer alan kalp hastalıkları ile alakalı yapılan bilinçlendirme çalışmaları sayesinde kalp ve damar hastalıklarına bağlı vefatlar son 20 yıldır erkeklerde eksilirken, eş başkalaşım kadınlarda gözlemlenmiyor.

Genel olarak dünyada kadın vefatlarının bir numaralı sebebi meme illet hastalıki olarak bilinse de kalp hastalığı nedeniyle yaşanan kadın vefatlarının sayıyı tüm illet hastalıklere bağlı vefatların üzerine çıkıyor. Dünyada her 1 dakikada 1 kadının kalp hastalıkları sebebiyle yaşamını kaybettiğini söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ayşegül Karahan Güç, “Kadınlarda, ‘Hekim, boşver kalp hastalığını, temel ben meme illet hastalıkine can vereceğim ’ gibi bir yosunu var. Oysaki vaziyet öyle değil!” dedi.

Sigara kadınları daha çok etkiliyor
Kadınların yüzde 90′ında kalp hastalığına neden olan tehlike etkenlerinden en az birine tesadüfüldüğüne değinen Dr. Güç, tehlikeleri; hipertansiyon, diyabet, sigara kullanımı, hiperlipidemi, hareketsizlik, obezite ve yaşın ilerlemesi olarak sıraladı. Diyabetin kadınlarda kalp hastalığı tehlikesini 3-7 kat çoğaldırırken erkeklerde bu oranın 2-3 kat olduğunu söyleyen Dr. Güç, diyabetli her 3 hastadan 2′sinin kalp krizi ya da inme sebebiyle can verdiğine dikkat çekti. Dr. Güç, sigara içen kadınlarda kalp krizinin içmeyenlere göre 10 sene evvel asıllaştığını ve kalp krizi tehlikesinin 4-6 kat arttığına sözlerine ilave etti.

Kazanç seviyeyi yüksek ülkelerde daha çok görülüyor
Dünya Sağlık Teşkilatı ’nün ülkeler arasındaki kardiyovasküler kalp hastalıkları KKH ve tehlike etkenlerinin sıklığındaki değişiklikleri araştırmak için 30′un üzerinde ülke ile reelleştirdiği MONICA Çalışması ’na değinen Anadolu Sağlık Merkezi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Gürsel Ateş, “KKH insidansı açısından bazı ülkeler arasında takribî 10 kat fark kollanmaktadır. KKH görülme sıklığı açısından ilk sıraları kazanç seviyeyi yüksek, sanayileşmiş Kuzey Amerika, Kuzey ve Orta Avrupa ülkeleri, Yeni Zelanda ve Avustralya gibi ülkeler paylaşırken, Yunanistan, Yugoslavya, İtalya gibi Akdeniz ülkelerinde bu sıklık ilk grubun 1/3′ü kadardır. Japonya gibi Asya ülkelerinde ise KKH sıklığı çok düşüktür. MONICA çalışmasından sonra gelişmiş Batı ülkelerinde yaşam stili farklılıkları, kolesterol düşürücü ilaçlar ve tansiyonun daha iyi hakimiyet edilmesi sayesinde bu tablo erkekler için %50′ye yakın bir eksilme oluştururken kadınlarda koroner atardamar hastalığından vefatlar çoğalmaya devam etmiştir” dedi.

Kriz tehlikeyi ölçümlenebiliyor
Yetişkinlerin yüzde 50′sinde koroner atardamar hastalığının ilk bulgusunun kalp krizi olduğunu söyleyerek kalp krizi tehlikesinin ölçümlenmesini sağlayan SHAPE sisteminden bahseden Anadolu Sağlık Merkezi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nevrez Koylan, “Bu tarama yöntem ile kalp krizi geçirme tehlikeyi olan fertleri kalp krizi geçirmeden tespit eterek zorunlu ihtiyatları almak ve kalp krizi geçirme olasılıklarını olabildiğince eksiltmek amaçlanıyor. SHAPE ile kalp krizi tehlikeyi tesbit edilip, mesul tehlike etmenleri uygun biçimde düzenlenebilirse, kalp krizi vefatlarını yarıya oranda eksiltmek olası oluyor” dedi.

Kalp krizi önlenebiliyor
Society for Heart Attack Prevention and Eradication Kalp Krizini Yasaklama ve Düzenleme Derneği anlamına gelen SHAPE ’in, bu dernek tarafından liderliği yapılan kalp krizi tehlikeyi tanımlama algoritmasını ve bu algoritmaya sabrederek kalp krizi tehlikeyi tanımlama mevzusunda sertifikasyon almış merkezleri belirttiğini anlatan Prof. Dr. Koylan “Bu sertifika şu anda Türkiye ’de yalnızca Anadolu Sağlık Merkezi ’ninde bulunuyor” diye konuştu. SHAPE ile taraması yapılan ve sağlıklı olduğunu düşünen her 100 bireyden 30- 40′ının temkin alınması gereken tehlikeye, 5- 10′unun ise rehabilitasyon gereken ciddi koroner kalp hastalığına sahip olduklarının anlaşıldığını belirten Prof. Dr. Koylan “SHAPE ’te çok kesitli bilgisayarlı tomografi ile opak madde kullanmaya gerek olmaksızın koroner kalsiyum skorlaması yapılıyor operasyon toplam beş dakika kadar sürüyor” diye konuştu.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.