Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Meme kanserinden daha yaygın

03.04.2021
30
Meme kanserinden daha yaygın

Tüm dünyada vefat sebebi olarak ilk sırada yer alan kalp hastalıkları ile alakalı yapılan bilinçlendirme çalışmaları sayesinde kalp ve damar hastalıklarına bağlı vefatlar son 20 …

Tüm dünyada vefat sebebi olarak ilk sırada yer alan kalp hastalıkları ile alakalı yapılan bilinçlendirme çalışmaları sayesinde kalp ve damar hastalıklarına bağlı vefatlar son 20 yıldır erkeklerde eksilirken, eş başkalaşım bayanlarda gözlemlenmiyor.

Genel olarak dünyada bayan vefatlarının bir numaralı sebebi meme kanseri olarak bilinse de kalp hastalığı nedeniyle yaşanan bayan vefatlarının sayıyı tüm kanserlere bağlı vefatların üzerine çıkıyor. Dünyada her 1 dakikada 1 kadının kalp hastalıkları sebebiyle hayatını kaybettiğini söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ayşegül Karahan Güç, “Bayanlarda, ‘Hekim, boşver kalp hastalığını, temel ben meme kanserine can vereceğim’ gibi bir likeni var. Oysaki gidişat öyle değil!” dedi.

Sigara bayanları daha çok etkiliyor
Bayanların yüzde 90′ında kalp hastalığına neden olan tehlike etmenlerinden en az birine tesadüfüldüğüne değinen Dr. Güç, tehlikeleri; hipertansiyon, diyabet, sigara kullanımı, hiperlipidemi, hareketsizlik, obezite ve yaşın ilerlemesi olarak sıraladı. Diyabetin bayanlarda kalp hastalığı tehlikesini 3-7 kat çoğaldırırken erkeklerde bu oranın 2-3 kat olduğunu söyleyen Dr. Güç, diyabetli her 3 hastadan 2′sinin kalp krizi ya da inme sebebiyle can verdiğine dikkat çekti. Dr. Güç, sigara içen bayanlarda kalp krizinin içmeyenlere göre 10 sene evvel asıllaştığını ve kalp krizi tehlikesinin 4-6 kat arttığına sözlerine ilave etti.

Kazanç seviyeyi yüksek ülkelerde daha çok görülüyor
Dünya Sağlık Teşkilatı’nün ülkeler arasındaki kardiyovasküler kalp hastalıkları KKH ve tehlike etkenlerinin sıklığındaki değişiklikleri araştırmak için 30′un üzerinde ülke ile hakikatleştirdiği MONICA Çalışması’na değinen Anadolu Sağlık Merkezi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Gürsel Ateş, “KKH insidansı açısından bazı ülkeler arasında takribî 10 kat fark kollanmaktadır. KKH görülme sıklığı açısından ilk sıraları kazanç seviyeyi yüksek, sanayileşmiş Kuzey Amerika, Kuzey ve Orta Avrupa ülkeleri, Yeni Zelanda ve Avustralya gibi ülkeler paylaşırken, Yunanistan, Yugoslavya, İtalya gibi Akdeniz ülkelerinde bu sıklık ilk grubun 1/3′ü kadardır. Japonya gibi Asya ülkelerinde ise KKH sıklığı çok düşüktür. MONICA çalışmasından sonra gelişmiş Batı ülkelerinde hayat stili farklılıkları, kolesterol düşürücü ilaçlar ve tansiyonun daha iyi hakimiyet edilmesi sayesinde bu tablo erkekler için %50′ye yakın bir eksilme oluştururken bayanlarda koroner atardamar hastalığından vefatlar çoğalmaya devam etmiştir” dedi.

Kriz tehlikeyi ölçümlenebiliyor
Yetişkinlerin yüzde 50′sinde koroner atardamar hastalığının ilk bulgusunun kalp krizi olduğunu söyleyerek kalp krizi tehlikesinin ölçümlenmesini sağlayan SHAPE sisteminden bahseden Anadolu Sağlık Merkezi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nevrez Koylan, “Bu tarama usul ile kalp krizi geçirme tehlikeyi olan fertleri kalp krizi geçirmeden tespit eterek zorunlu temkinleri almak ve kalp krizi geçirme olasılıklarını olabildiğince eksiltmek kastediliyor. SHAPE ile kalp krizi tehlikeyi tesbit edilip, mesul tehlike etkenleri uygun biçimde düzenlenebilirse, kalp krizi vefatlarını yarıya oranda eksiltmek muhtemel oluyor” dedi.

Kalp krizi önlenebiliyor
Society for Heart Attack Prevention and Eradication Kalp Krizini Yasaklama ve Düzenleme Derneği anlamına gelen SHAPE’in, bu dernek tarafından liderliği yapılan kalp krizi tehlikeyi tanımlama algoritmasını ve bu algoritmaya katlanarak kalp krizi tehlikeyi tanımlama mevzusunda sertifikasyon almış merkezleri belirttiğini anlatan Prof. Dr. Koylan “Bu sertifika şu anda Türkiye’de yalnızca Anadolu Sağlık Merkezi’ninde bulunuyor” diye konuştu. SHAPE ile taraması yapılan ve sıhhatli olduğunu düşünen her 100 şahıstan 30- 40′ının temkin alınması gereken tehlikeye, 5- 10′unun ise rehabilitasyon gereken ciddi koroner kalp hastalığına sahip olduklarının anlaşıldığını belirten Prof. Dr. Koylan “SHAPE’te çok kesitli bilgisayarlı tomografi ile opak madde kullanmaya gerek olmaksızın koroner kalsiyum skorlaması yapılıyor harekât toplam beş dakika kadar sürüyor” diye konuştu.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.