Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Meyve suları şifa kaynağı

14.07.2021
9

Hangi meyvenin suyu hangi şikayetlere iyi geliyor ? Portakal, vişne, kayısı, elma ve üzüm… Pazar sepetlerimizden yetersiz etmediğimiz bu meyvelerin suları, kapsadıkları vitamin ve antioksidanlarla bir hayli …

Hangi meyvenin suyu hangi şikayetlere iyi geliyor ?
meyve suyu
Portakal, vişne, kayısı, elma ve üzüm… Pazar sepetlerimizden yetersiz etmediğimiz bu meyvelerin suları, kapsadıkları vitamin ve antioksidanlarla bir hayli hastalığı önlerken canımıza da can katıyorlar.

PORTAKAL SUYU: Bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek bizleri soğuk algınlığı ve gripten gözeten meyvelerin başında portakal kazanç. Kapsadığı C vitamini ve folik asit sayesinde öksürüğü eksiltir. Bir antioksidan olan bioflavin damarları ve kılcal damarları kuvvetlendirerek kalbin hasar görmesini maniler. Bol pbitkiasyumu ile tansiyonun dengeler, cildin ihtiyarlamasını önler. Ayrıca, kapsadığı vitaminler ve antioksidanlar sayesinde portakal, kanın pıhtılaşmasını, mide ve pankreas illet hastalıkini maniler ve ezik ve çürüklerin daha ivedi iyileşmesini sağlar.

VİŞNE SUYU: Ateşi düşürüp susuzluğu giderir, ateşli hastalıklardan sonra asitleşen kanı arınmaya destekçi olur. Bedende biriken fazla suyun dışarı atılmasında da aktif rol oynar. Mide ve karaciğerin kumpaslı olarak çalışmasını sağlar. Ayrıca idrar söktürücü özelliği vardır.

KAYISI SUYU: Grip ve soğuk algınlığına karşı bir başka silahımız olan kayısı, kapsadığı A, B3Niasin vitamini, kalsiyum, magnezyum, pbitkiasyum ve fosfor sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir anemiye iyi kazanç, kan imaline destekçi olur ve asapları rahatlatıp uyku getirir. Kemik erimesini önler. Lifli bir meyve olduğundan bağırsakları korur ve pekliğe iyi kazanç. Kayısıda bulunan betakarbitkien ise, illet hastalıkin, özellikle akciğer illet hastalıkinin, kalp hastalıklarının ve kataraktın önlenmesine dayanakçıdır.

ELMA SUYU: Bağışıklık sistemini kuvvetlendirici özelliği olan B3Niasin ve E vitamini, pbitkiasyum ve bol ölçüde pektin kapsar. Kan şekerini hakimiyet altında meblağ, baş sızısına da iyi kazanç. Böbreklerin arınılmasına fayda ve kolesterolü düşürür. Bağırsaklardaki asalakların dökülmesini sağlar. Romatizma, gut ve mide rahatsızlıklarının Gastrit, Ülser panzehiridir. Kalp ve akciğer illet hastalıki rahatsızlıklarına tutulma tehlikesini eksiltir. Damar sertliğini önler, kan tazyikini düşürür.

ŞEFTALİ SUYU: Şeftali kapsadığı A, B3 Niasin ve C vitaminleriyle, folik asit, betakarbitkien, pbitkiasyum ile gribe karşı bedenin korunma mekanizmasını kuvvetlendirir. Bedende A vitamini oluşturan temel madde olan betakarbitkien, şeftalide çok zengin ölçüde bulunur. Ayrıca antioksidan özelliği ile toksit maddelerin bedene vereceği hasarları önler. Uykusuzluğu giderir. Hazmı basitleştirir, böbreklerin ve safra kesesinin kumpaslı çalışmasını sağlar ve iyi bir idrar sökücüdür

ÜZÜM SUYU: Uzmanlar tarafından büyülü iksir ve nebat sütü olarak da adlandırılan natürel kalkanlarımızdan üzüm suyu, bileşimindeki zengin vitamin ve mineral maddeler bedenin günlük lüzumunu karşılayabilecek özelliktedir. Bol ölçüde A ve C vitaminleri, mineraller en çok da demir ile pbitkiasyum kapsayan üzüm suyu bedenin hastalıklara karşı daha mukavemetli olmasını sağlar.

Cildin ihtiyarlamasını geciktirir. Kan yapıcı özelliğinin yanı gizeme romatizma ve mafsal sızılarına iyi gelen üzüm suyu, kalp sistemini kumpaslar, vücutsal ve zekasal bitkinlikleri giderir. Bedenin enerji lüzumunu karşılar, bağırsakları yumuşatıcı ve idrar söktürücü özelliği ile organizmayı zehirli maddelerden temizletip pakler.

Bugün

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=57645&cat=220&dt=2008/02/25

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.